• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Renault da başörtüsü yasağına geçti
17 Mart 2010 Çarşamba 08:45

Renault da başörtüsü yasağına geçti

Bursa'daki Renault fabrikasının yönetimi, çalışanların alışveriş yaptığı kooperatife başörtülülerin girmesini yasakladı.

Birişçinineşi,annevebabasıyla birliktealışverişegitmesi üzerine alınan tuhafkarar, çalışanlar arasında huzursuzluğa sebep oldu. Yasağa gerekçe sunamayan Oyak Renaultyönetimi, 'tüzel kişilik' dediği kooperatifi adres gösteriyor. Kooperatif yetkilileriiseyasağın sebebinin 'tadilat' olduğunuilerisürüyor. Aralık 2008'de krizi bahane edip 150 kişininişinesonverenfabrikanın çalışanları, namaz kılanlarabaskıyapıldığınıbelirtiyor.

Oyak 1961 yılında TSK'da çalışan subay, astsubayvediğer memurların maaşlarından yüzde 10 kesintileryapılarakkurulmuş biryardımlaşmasandığı. Geçenzamaniçerisinde güçlenen Oyak, 1969 yılındaYapıKrediBankasıortaklığıileRenault fabrikasını kurdu. 1971'deiseilkotomobilüretildi. Renault'nunBursa'daki kaporta-montajvemekanik şasi fabrikasının yüzde 51'i Oyak'a, yüzde 49'uiseRenault SA'ya ait. Oyak-RenaultOtomobilFabrikası'nın içinde çalışanlarınalışverişyaptığı bir tüketim kooperatifi yer alıyor.

Oyak-Renault'daki başörtüsü yasağı 27Şubat'ta bir çalışanın, eşi,annesivebabasıyla birlikte kooperatifealışverişegitmekistemesiylebaşladı. Kapıdakigörevlilerçalışanişçiilebaşı açık eşini içeri aldı.Ancakbaşörtülüannesiilebabasının girmesine izinvermedi.Yaşlıçifti yağmur altında bekçi kulübesinin önünde bekletengörevliler, talimatınyönetimdengeldiğini bildirdi. Çalışanların,durumu, bağlı bulundukları Türk Metal yetkililerine bildirmeleri de çözüm olmadı. Sendika yetkililerinden "Buyönetiminkararı, yapacak bir şey yok." cevabını alanişçiler,insankaynaklarıbiriminden gönderilenelektronikpostaileikinci şoku yaşadı. Çalışanların eşleriileyakınlarının hafta sonlarındaalışverişiçin kooperatife girmesinin yasaklandığının altı çizilen e-posta'da, üstü kapalıiştenatma tehdidinde bulunuldu.

Renault, Aralık 2008'de 'ekonomik kriz' gerekçesiyle 150 çalışanını işten çıkarmıştı. Bu insanların büyük bölümünün namaz kılması ve eşlerinin başörtülü olması dikkat çekmişti. Şirket aleyhine dava açan çalışanlar haklı bulan mahkemeler 'işe dönme' yönünde karar verdi. Renault çalışanları aynı baskının devam ettiğini söylüyor. Fabrikada bir dönem mescidin kapısında nöbetçi bile bulunduğunu söyleyen çalışanlar, namaz kılanların adım adım takip edildiğini ve 'ihtar' verildiğini söylüyor. Kooperatife girişlerde uygulanmaya başlanan başörtüsü yasağını 'insanlık dışı' olarak nitelendiren çalışanlar durumun düzeltilmesini istiyor.

Yasağın gerekçesini sorduğumuz Oyak Renault yönetimi topu 'tüzel kişilik' olarak nitelendirdiği kooperatif yönetimine attı. Kooperatif yönetimi ise 'tadilat' sebebiyle böyle bir kararın alındığını ileri sürdü. Kooperatif yönetim kurulu adına yapılan açıklamada şöyle denildi: "Oyak-Renault Tüketim Kooperatifi, şirket çalışanları tarafından, üyelerinin günlük alışveriş ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuş bağımsız tüzel bir kişiliktir. Çalışanlardan gelen, gelişen taleplere cevap verebilmek için bulunduğu binada yeni düzenlemeler ve tadilatlar yapılacaktır. Bu düzenleme ve tadilatların hafta sonlarında yapılabilmesine imkân tanımak amacıyla, bu süreçte hafta sonları kooperatiften alışveriş yapılamayacaktır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA