• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rektör adayı Tunç projelerini anlattı
10 Ekim 2011 Pazartesi 17:42

Rektör adayı Tunç projelerini anlattı

Selçuk Üniversitesi Rektör adaylarından Prof. Dr. Recep Tunç, hazırladığı yeni model Türk Üniversiteleri projesini tanıttı.
Selçuk Üniversitesi Rektör adaylarından Prof. Dr. Recep Tunç, hazırladığı yeni model Türk Üniversiteleri projesini tanıttı.
Konya Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Recep Tunç, geçmişte sırf üniversite mezunu olsun diye insanların üniversitelere alındığını ve mezun edildiğini belirterek, "Üniversiteye girişi, yanlışlıkla, en önemli hedef olarak algıladık. Okullarımızda eğitim programlarının yerine, yanlışlıkla, öğretim programlarına ağırlık verdik. Ezberci bir gençlik yetiştirdik. Bu durum toplumumuzu ahlaki yönden olumsuz etkiledi. Bu nedenle Yeni Model Türk Üniversiteleri projesini hazırladım. Yeni Model Türk Üniversiteleri, daha özel ve spesifik konularda öğretim ve araştırma yapan kurumlar haline getirilmelidir. Mesela Eğitim, İnsan Sağlığı, Mühendislik ve Hukuk Üniversiteleri gibi. Meslek ahlakını artırmak ve insani ilişkileri üst düzeye çıkarabilmek için yeni model üniversitelerde çıraklık sınıfları oluşturulmalıdır. Tıp Üniversitelerinde Hasta Bakıcılığı, Hukuk Üniversitelerinde ise Hapishane Çıraklık Sınıfları oluşturulmalıdır" dedi.
Yeni model üniversitelerin Akademisyenlik Öğretim ve Bilim Akademisyenliği şeklinde ikiye ayrılması gerektiğini de dile getiren Recep Tunç, "Öğretim akademisyenleri; öğrencilere kazandırılacak bilgileri derleyip toparlayan ve zaman içinde güncelleyen kişiler olmalıdır. Atanma ve akademik yükseltme ölçütleri, akademisyenin öğretim başarı puanlarına göre oluşturulmalıdır. Bilim akademisyenleri ise araştırma yapan, öğrencilerin ve genç akademisyenlerin bilimsel çalışmaları ile de ilgilenen kişiler olmalıdır. Atanma ve akademik yükseltme ölçütleri, akademisyenin yaptığı bilimsel araştırma türlerine ve bilimsel araştırma puanlarına göre oluşturulmalıdır" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA