• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rektör Adayı Şahin sorunları çözecek
21 Eylül 2011 Çarşamba 11:55

Rektör Adayı Şahin sorunları çözecek

Binlerce öğrenciye eğitim veren dev bir eğitim kurumu olan Selçuk Üniversitesi oldukça büyük ve önemli bir akademik kadroya sahip.
Binlerce öğrenciye eğitim veren dev bir eğitim kurumu olan Selçuk Üniversitesi oldukça büyük ve önemli bir akademik kadroya sahip. Selçuk Üniversitesi’nde bulunan akademisyenlerin yıllarca çözüm bekleyen sorunları ve talepleri var. Bu taleplerin ve çözümlerin farkında olarak projelerinin önemli bir kısmını akademisyenlere ayıran Selçuk Üniversitesi rektör adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin akademisyenlerin sorunlarını çözeceği konusunda oldukça iddialı adaylar arasında.
Akademik Hayata İlişkin Plan ve Projeler arasında yer alan reform niteliğinde birçok proje akademisyenlerin sorunlarına çözüm getirecek. Bu projelerden akademisyenlerin atanma yükseltilme kriterlerinin düzenlenmesi akademisyenler için büyük önem taşıyor.
Prof. Dr. Mustafa Şahin konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamaysa şöyle;
 
Özellikle sosyal bilim dallarındaki akademisyenler ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu alanlardaki akademisyenler bilimsel çalışmalarını yayımlayabilecekleri yeterli sayıda dergi bulamıyor. İstenilen kriterleri sağlama noktasında sorun yaşıyor. Bu sebeple demorlize olan öğretim elemanları büyük bir bölümü önem taşıyan çalışmalarını bırakıyor, ya da başka kurumlara geçiyor. Bir dünya üniversitesi olma yolunda ilerleyecek bir üniversitenin en önemli gücü önemli bilim adamlarının ve öğretim elemanlarının varlığıdır.  Bu nedenle insan gücü kaybının önlenmesi atanma ve yükseltilme kriterlerinin yeniden düzenlenmesinden geçmektedir.  Bu anlamda ciddi planlamalarımız var. Yurt dışı seyahatleri akademisyenlerin kendini geliştirmesi için önemli bir konu. Bu amaçla akademisyenlere yurt dışı seyahatleri için finansal, konaklama, dil eğitimi gibi alanlarda destek verilecek. Çeşitli üniversitelerle anlaşmalar sağlanarak karşılıklılık ilkesi ile bu üniversitelerle öğretim elemanları değişimi yapılacak.  Yurt dışında misafirhaneler kiralanacak ya da satın alınacak. Bu sayede konaklama sorunu önemli ölçüde çözülecek.
 
Akademisyenlere bilimsel çalışmalarında da gerekli destek verilecek. Bunun için de bilimsel danışma ve makale merkezi projesini hayata geçilecek. Bu merkezde araştırma konularının belirlenmesi, planlanması, kaynak temini, araştırmanın yürütülmesi, sonuçlandırılması, raporlandırılması ve yayına dönüştürülmesi gibi alanlarda akademisyenlere destek verilecek.
Ayrıca Selçuk Üniversitesi yayın evinin aktif ve işleri kolaylaştıracak bir şekilde kullanılmasını üniversitedeki bilimsel dergilerin etkinliğini arttıracak, akademisyenler tarafından daha çok kitap yazılacak, bunlar üniversitemiz için önem taşıyan konular. Akademisyenler üniversite bürokrasisi ile uğraşmak yerine zamanlarını bilimsel çalışmalara ayıracak. Bilimsel araştırma projelerine verilen teşvik ödemeleri ayni değil,  nakdi olacak. Ve nakdi ödemelerin tutarları da arttırılacak. Bilimsel çalışmalar üniversitenin marka değerini arttıran konular. Bu konuda her türlü destek akademisyenlere sunulacak. Ayrıca Ar-Ge merkezi, patent ofisinin kurulması ile Üniversite-Sanayi işbirliği artacak. Hem üniversite hem sanayi kuruluşları bu iş birliğinden kazançlı çıkacak. Kazanan Selçuk Üniversitesi ile beraber Konya olacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA