• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rekor yağışlar Tuz Gölüne nefes aldırdı
21 Haziran 2011 Salı 11:12

Rekor yağışlar Tuz Gölü'ne nefes aldırdı

Tuz Gölü'nün 18 yılda yüzde 60 küçülmesinin ardından son 2 yıldır etkili olan yağışların göle nefes aldırdığı ve kurumasını geciktireceği bildirildi.
    Tuz Gölü'nün 18 yılda yüzde 60 küçülmesinin ardından son 2 yıldır etkili olan yağışların göle nefes aldırdığı ve kurumasını geciktireceği bildirildi.
     Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semih Ekercin, Tuz Gölü ve Konya Ovası üzerindeki kuraklık araştırmasına, uydu görüntüleri ve arazi üzerinden yaptığı bilimsel çalışmalarla devam ettiğini söyledi.
     Tuz Gölü'nün su seviyesinin ve kapladığı alanın yıl içinde ve yıldan yıla değişkenlik gösterdiğini belirten Ekercin, ''Tuz Gölü'nün alanının küçülmesi ve yaşanan kuraklıktaki en önemli etkenler, iklim değişikliği, su kaynaklarının kesilmesi ve açılan binlerce kuyudan çekilen yer altı sularıdır. Gölün suları yaz mevsimi sonunda en az seviyesine çekilirken, kapladığı alanda küçülüyor'' dedi.
     Özellikle 1990'lı yıllardan sonra Konya Kapalı Havzası'nda açılan on binlerce yer altı su kuyusunun aşırı ve bilinçsiz su kullanımıyla Tuz Gölü'nün olumsuz etkilediğini ifade eden Ekercin, şunları kaydetti:
     ''2005 ve 2006 yıllarında göl kuruma noktasına gelmiştir. Nitekim uydu görüntüleri üzerinde yaptığımız çalışmada Tuz Gölü'nün, 1987 yılından 2005 yılına kadar geçen 18 yılda yüzde 60 küçüldüğünü tespit ettik. 2009 ve 2010 yıllarında ise rekor yağışlar gerçekleşti. 2009 yılında Aksaray'da en fazla yağış değerlerine ulaşıldı. Genel olarak yaklaşık 10 yılda bir yağış oranları yükselirken, ardından kurak dönemler yaşanıyor. Yağışlı dönemler, kurak dönemlerin ardından adeta gölün nefes almasını sağlıyor.''
     Son 2 yılki rekor yağışların ardından bu yılki yağışlarında normalin üzerinde olduğunu ve Tuz Gölü'nün mevcut şartlarda kurumasını geciktireceğini vurgulayan Ekercin, gölün güneyinde yer alan Aksaray'daki yağış değerlerinin incelendiğinde, son yıllardaki yağışların gölün kurumasını geciktirecek yağışlar olduğunu vurguladı.
     Yağışların umut verici olmasına karşılık su yönetimi ve kontrolünün önemine dikkat çeken Ekercin, Tuz Gölü'nün kurtarılması için Konya Kapalı Havzası'ndaki yer altı kuyularının kontrol altına alınması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA