• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rekabet artarsa kalite artar
23 Mart 2015 Pazartesi 11:39

Rekabet artarsa kalite artar

YUSUF KARAKAŞ-AHMET ERGAN / YENİ HABER

Konya’da faaliyet gösteren ve Konya’da kaliteli Umre hizmeti veren nadir firmalardan olan TURNET turizm sahibi Veysel Davran Gazetemize konuştu

Firmanın faaliyetlerini anlatan Veysel Davran, şuan Türkiye genelinde üç kentte şubelerinin olduğunu söyledi. Hedef olarak yıllık 5 bin Umre gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Veysel Davran, ’’TURNET Turizm merkezi Eskişehir.3 tane resmi şubesi var. Kütahya, Bursa-İnegöl ve Konya olmak üzere. Şuanda yıllık Umre sayımız iki bin civarında bir rakama ulaşmış durumdayız. Bundan sonraki aşamada hedefimiz Asya ve İstanbul şubelerini açmak ve yıllık 5 bin hedefine ulaşmak için çalışacağız. Hizmet noktasında yolcumuza verdiğimiz sözü yerine getirmek birinci gayemizdir hatta olmazsa olmazımızdır bu. Abartısız bir şekilde verdiğimiz sözlerine yerine getirmek istiyoruz. Konya’da ki yolcuları direk Konya’dan uçurmak hedefimiz. Geçtiğimiz Ramazan’da yerine getirdik bu hedefimiz inşallah bu Ramazan’da da uçağımız Konya’dan hareket edecek. Uçuşlarımız genelde Eskişehir’den oluyor’’ şeklinde konuştu. Hac kuralarında yapılan adaletsizliğe de değinen Davran, ’’Hac kuralarında tabi bir adaletsizlik var. Yüzde 40-60 adilane bir paylaşım değil. Yüzde 50-50 olabilir ya da Diyanet İşleri Başkanlığı serbest bırakabilir. Herkes istediği firma ile gidebilir ki olması gereken de bu bana göre. Ha orada denetimini yapsın hem de çok sıkı yapsın yani, kontrollerini yapsın, oraya heyetini göndersin ama az önce de dediğim gibi bu yapılan adilane bir durum değil’’ dedi.

TURSAB’I ELEŞTİRİYORUM

TURSAB’ın (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) seyahat acentesi olarak ayrıca tartışılması gereken bir konu olduğunu belirten Veysel Davran, yaşadığı bir olayı şöyle anlattı: ’’Size bir olay anlatım Eskişehir Anadolu Üniversitesinde bir profesör mahkeme kararı var mı , örnek temsil edecek bir mahkeme kararı varsa bana söyle emsal olsun ben mahkemeye vereceğim dedi. Bende yapmamasını söyledim bizim güzide bir kurum olduğumuzu söyledim orayı mahkemeye vermemek gerektiğini söyledim sonra vazgeçti. Yani adam gelip diyor efendim ben TURNET Turizm ile gideceğim yada A firmasıyla B firmasıyla gideceğim diyor tercihi budur. Bu hesaplı olabilir yada ikinci planı olabilir onun için. Seyahat acentesi olarak bizim bu konuda bir girişimimiz olmadı çünkü TURSAB’ın yapması gerekiyor bunu ama TURSAB’ta ayrı tartışılması gereken bir konu. TURSAB’ın şuan bizden çokta bir farkı yok. Bu tür girişimlerde bulunan platform oluşturan arkadaşlarımız var. Bütün bunlar ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerekir çünkü vatandaşın mağdur olmaması’’.

REKABET ARTARSA KALİTE ARTAR

Vatandaşların harcamalarını Avrupa’nın bir şehrinde yapmaktansa Umreye harcamak istemelerinin  güzel bir durum olduğuna da dikkat çeken Davran, ’’Özellikle de Türkiye’de  ki insanlarımızın bu kadar çok gitmek istemesi, tabi bu insanların alım gücünün arttığını, ekonominin iyi olduğunu gösterir. Bana çok iyi bir şey bana göre. İnsanların oraları tercih etmesi çok önemli. O harcamalarını gidip Avrupa’nın bir şehrinde de yapabilirlerdi. Bizim açımızdan da güzel bir durum. Rekabetin artması açısından, çünkü rekabetin olmadığı yerde hizmette olmaz. Döviz artışının artması da bizi etkiledi özelliklede Suudi Arabistan’da Euro’nun Riyalin karşısında değer kaybetmesi bizi çok ciddi sıkıntıya soktu. Hatta bizim Dolara dönmemize neden oldu. Şuan bir çok arkadaşımız fiyatları Euro’dan Dolara göre ayarladı doğal olarak ta fiyatlar artmış oldu. Mekke ve Medine’de otel fiyatları belli, Arap kardeşlerimizin ticaret şekilleri farklı, onlar fırsat biliyorlar. Fiyatların artmasında taleplerin artması da etkili oldu. Ama Türkiye açısından iyi bir şey değil dövizimin dışarıya akmasına neden oluyor’’ ekonomik çalkantıların Türkiye’ye olumsuz yansıdığını ifade etti.

KOTA UYGULAMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Her hangi bir olumsuz durum olmadıkça kota uygulanmayacağını, hatta orada görüştükleri Arap firmalarının kotadan söz etmediklerini hatırlatan Davran, ’’Bahsetmiyorlar hatta kotanın olmayacağını söylüyorlar. O konuda şuan bir sıkıntı yok. Ramazan umresinin artması diye bir şey doğru değil ben buna katılmıyorum. Ramazan Umresi Anadolu’da zaten vardı. Sadece Ramazan Umresinin yolcusu farklı diğerlerinden. Herkes gitmiyor. Ramazan’ın orda hazzını almak isteyenler gidiyor. Arkadaşlarının tavsiyesiyle gidenler oluyor. Özellikle de sömestr tatili Umresi daha çok oluyor. Konya’da ki firmaları ikiye ayırmak gerekir. Hakikaten hizmet noktasında çok iyi işler yapan firmalarımız var tabi bunların sayısı 3-5’i geçmez. Bizde bunların içerisinde yer alıyoruz. Yolcunun tercihi tabi ki kaliteli hizmet. Araştırıyor soruyor hatta deniyor ve buna göre tercih ediyor. Zaten biz rafta ürün satmıyoruz biz tavsiye edilme sonucunda başarımızı gösteriyor’’ diyerek kalitenin her şeyden önce sağlanması gerektiğinin önemine dikkat çekti. 

YORUMLAR
DOLANDIRICI TURNET
MERT CAN
2017 MART AYINDA GÖTÜRECEGİ UMRE PROGRAMINA PASAPORTLARIMIZI VE PARALARIMIZI GASPEDEREK KAÇAN TURNET TURİZM SAHİBİ VEYSEL DAVRAN..SEN ÖNCE İŞİNİ ALLAH KORKUSUYLA YAPDA ONDAN SONRA REKABETE GİRMEYE ÇALIŞ..120 KİŞİNİN DİNİ DUYGULARINI SUİSTİMAL EDTTİN..RABBİM YUKARDA..SENİ ALLAHA HAVALE EDİYORUM
03 Nisan 2017 Pazartesi 11:54
194.27.138.250
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA