• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rejim, halkı katletmeye devam ediyor
20 Mart 2013 Çarşamba 12:34

'Rejim, halkı katletmeye devam ediyor'

Başbakan Erdoğan, ''Esed rejimine halen destek vermenin bedelini, Suriye halkı ödüyor. Rejim, kadın ve çocuk ayrımı gözetmeksizin halkı katletmeye devam ediyor'' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için geldiği Danimarka'da, ülkenin önde gelen gazetelerinden Politiken'e özel röportaj verdi. Erdoğan, İran ve Rusya'nın Suriye'de Esed yönetimine silah sağladığına ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine şöyle dedi:
''Suriye'de iki yıldır süren çatışma ortamı, orada masum sivillerin katliama maruz kalmasını beraberinde getirdiği gibi, bölgesel barış ve güvenlik açısından da ciddi bir tehdit oluşturuyor. İki yıllık bilanço oldukça ağır:
70 binden fazla ölü, yüzbinlerce yaralı, 1,5 milyon mülteci ki bunların 250 bini Türkiye'de tarafımızdan misafir ediliyor, 3 milyona yakın yerlerinden edilmiş insan var. Suriye'de hepimizin gözü önünde bir insanlık trajedisi yaşanıyor.''
Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplumun katliamlara kayıtsız kalmasının ve Esed rejimine halen destek verenlerin olmasının bedelini Suriye halkının ödediğine dikkati çekerek şunları kaydetti:
''Rejim, kadın ve çocuk ayrımı gözetmeksizin halkı katletmeye devam ediyor. Evrensel değerlere bağlı olduğunu iddia eden hiçbir ülke Suriye halkını hedef alan bu şiddete göz yumamaz.
Esed, elini kana bulamış, miadını doldurduğu gibi meşruiyetini de tümüyle yitirmiştir. Böyle bir rejime destek vermek, siyasi ahlak ve sorumlulukla bağdaştırılamaz. Bizim kanaatimiz budur.''
Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nin, Suriye'de devam eden şiddet sarmalına daha fazla seyirci kalmaması gerektiğini kaydederek, ''Suriye'ye uygulanan ambargolar, halihazırda rejimi değil, muhalefeti etkiliyor. Dolayısıyla mevcut ambargo uygulamalarının amaca ne denli hizmet ettiğinin sorgulanması lazım. Uygulamanın, orada halk tarafından verilen mücadeleye destek sağlayacak şekilde gözden geçirilmesi gerekiyor'' diye konuştu.
Viyana konuşması
Başbakan Erdoğan, Viyana'da yaptığı konuşmaya İsrail'de ve Batı'da gösterilen tepkilere ilişkin soru üzerine şunları söyledi:
''Viyana'daki ifadelerimizin bazı tartışmalara yol açtığını gördüm. İfadelerimizden kimse farklı bir anlam çıkarmamalıdır. Gazze ve yerleşimler konuları başta olmak üzere, İsrail'in politikalarına dönük eleştirilerim bilinmektedir. İsrail, Filistin'in devlet olma hakkını yok sayan bu yaklaşımlarını terk etmedikçe bu eleştirilerimin sürmesi de tabiidir.
Türkiye geçmişte olduğu gibi bugün de, İsrail-Filistin ihtilafına iki devletli çözüm vizyonu temelinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunmasına yönelik tüm uluslararası ve bölgesel çabaları desteklemektedir.
Anti-Semitizm'i açıkça kınayan çok sayıda konuşmam ise, bu konudaki tavrımı ortaya koymaktadır. Bu bağlamda Viyana'daki konuşmamın da arkasındayım.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA