• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Reform istedi
10 Ocak 2011 Pazartesi 10:59

Reform istedi

Gül, 'Tutukluluk süresinin uzaması haksızlıklara sebep olabiliyor.Bunun giderilmesi için herkesin yargıreformuna katkı vermesi gerekiyor' dedi..
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, THY'ye ait özel uçak ile saat 10.30'da Yemen'e gitti.
Cumhurbaşkanı Gül'ü, Esenboğa Havalimanı'ndan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin,
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve diğer ilgililer uğurladı.
Cumhurbaşkanı Gül ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de Yemen'e gitti.

Gül, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh'in davetlisi olarak Yemen'e hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun tutukluluk süresiyle ilgili 102. maddesinin yürürlüğe girmesinin ardından yaşanan tartışmaların hatırlatması ve ''Tutukluluk sürelerini ve yargı ile hükümet arasındaki bu tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine Gül, ''Türkiye'de yargı reformu köklü bir ihtiyaçtır ve bunu başından beri söylüyorum, buna herkes de katılıyor'' dedi.

Yargı reformunun, ''yargı sürecinin hızlandırılması, yargının, hakimlerin, savcıların ihtiyaçlarının karşılanması, kanunların daha modernleştirilmesi olduğunu'' kaydeden Gül, şöyle devam etti:
''Bütün bunlar, yargı reformunun içerisine giriyor. Daha önce TBMM'de yaptığım konuşmamda da söyledim, yargı reformunun gecikmesinden dolayı -ki adım adım görüyorsunuz bunlar da gerçekleşiyor- birçok haksızlıklar, yanlışlıklar, üzüntüler de ortaya çıkıyor. Bunların giderilmesi için, bunların süratle el birliği içerisinde yapılması gerekir. Türkiye'de tutukluların sayısının hükümlülerden çok olduğunu biz konuşmalarımızda da söylüyoruz. Böyle bir şey Türkiye'ye yakışmayan bir şey. Ayrıca tutukluluk sürelerinin uzaması, bunlar çok büyük haksızlıklara sebep olabiliyor. Bütün bunların giderilebilmesi için köklü bir şekilde ve sürekli bir şekilde, herkesin el birliğiyle yargı reformuna katkı vermesi gerekiyor.''
 
"JAGUAR"LI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI
Üniversitelerin öğrenci konseylerinin başkanlarıyla geçen hafta gerçekleştirdiği görüşmeye gelen bir öğrencinin "Jaguar" marka aracıyla gelmesinin çok eleştirildiğinin anımsatılması üzerine de Gül, şöyle konuştu:
"Ben, Ankara'daki üniversitelerin öğrenci konseylerinin başkanlarını çağırdım. Öğrenci konseylerinin başkanları nasıl seçiliyor? Bütün üniversitelerin bölümlerinde açık bir şekilde herkes aday oluyor, bir bölüm temsilcisi seçiliyor. Bölüm temsilcileri fakülte temsilcisi, fakülte temsilcileri bir araya geliyor üniversite temsilcisini, yani üniversite konseyi başkanını seçiyorlar. Seçilen kişinin Jaguar'ı olur veya hiçbir şeyi olmaz, devlet bursu olur, bu bizim karışacağımız bir şey değil. Bu öğrencilerin bu seçim süreci içerisinde verdikleri karar, öğrencilerin bileceği bir iş. Ona ben bakmam.

Cumhurbaşkanı kimleri davet eder, kimleri muhatap alması gerekir. Böyle açık bir süreç içerisinde herkesin aday olarak seçildiği öğrenci konseylerinin başkanlarını mı davet eder, çok sayıda dernek var, gruplar var. Bunların hangisini çağırır Cumhurbaşkanı. Her halde çağıracağı şey, öğrenci konseyi başkanları. Senato toplantılarına giriyor, orada bazıları oy kullanıyor."

Gül, "Önümüzdeki günlerde şikayetlerle ilgili bazı muhataplar var, onları da davet edip, onlarla da konuşacağım" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA