• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Referandum sonucu ekonomiye olumlu yansır
13 Eylül 2010 Pazartesi 14:25

'Referandum sonucu ekonomiye olumlu yansır'

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez anayasa değişikliğinin halkoylaması ile kabul edilmesini değerlendirdi
Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez anayasa değişikliğinin halkoylaması ile kabul edilmesini değerlendirdi. Üzülmez, sivil anayasanın önünü açacak sonucun ardından oluşan güven ve istikrarın ekonomiye de olumlu katkı yapacağını söyledi.
 
Halkoylamasına sunulan anayasa değişikliğinin Türkiye genelinde yüzde 58 oranında kabul edilmesi iş dünyasında memnuniyetle karşılandı. Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez, anayasa değişikliği ile iş dünyası temsilcilerinin sivil anayasaya olan özleminin millet iradesiyle yolunun açıldığını söyledi.
 
Başkan Üzülmez, “Ekonomik kalkınmanın temeli olarak; özgürlükleri kısıtlayan, demokratikleşmenin önünde engel oluşturan, Türkiye’nin dünya ekonomisi ile entegrasyonunu engelleyen darbe ürünü anayasanın değiştirilmesi gerekliliği tüm iş aleminin ortak görüşüdür. Bu açıdan Konya Ticaret Odası olarak, referandum sürecinde Meclis olarak aldığımız ‘evet’ kararını kamuoyumuzla paylaşmıştık. Önümüzdeki dönemde yıllardır dile getirdiğimiz sivil anayasanın milletin iradesiyle gerçekleşeceğine olan inancımızın yolu açılmıştır. İnsan odaklı, hak ve özgürlükleri teminat altına alan daha kaliteli bir demokrasiye ve buna uygun yeni bir Anayasa yapılmasına yönelik çalışmalar için engel kalmamıştır. Kaliteli demokrasi temeline oturtulan ekonomik kalkınmanın önündeki engellerin ortadan kalkması gelecek açısından bizleri daha çok umutlandırmaktadır. Referandum sonucu sadece yurt içinde değil yurt dışında da olumlu yankı bulacaktır. Yabancı sermaye ve yatırımcı oluşan güven ve istikrar ortamında yönünü Türkiye’ye çevirecektir. Yurt dışında ülkemiz adına ekonomimizin hiçbir anti demokratik yolla geriletemeyeceğinin mesajını gönül rahatlığıyla verebileceğiz. Geride bıraktığımız Ramazan bayramından sonra 12 Eylülde de ülkemizde demokrasi bayramı yaşanmıştır. Şimdi üzerimize düşen görev ekonomik krizden en az hasarla çıkan ekonomimizde beklediğimiz büyümeyi gerçekleştirmektir” dedi.
 
Üzülmez, yeni dönemin el birliğiyle ülke adına kazanca dönüştüreleceği inancına sahip olduğunu belirterek, sonucun iş alemine ve Türkiye’ye hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Konya'da otomobil tramvay yoluna düştü: 2 yaralı
  • Erdoğan, kahvaltı programına katıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA