• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Referandum milletin zaferidir
13 Eylül 2010 Pazartesi 09:53

'Referandum milletin zaferidir'

Konya Büyükşehir Başkanı Tahir Akyürek ve bazı Konya milletvekilleri referandumdan çıkan sonuçları değerlendirdi
Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek:  Başbakanımızın kullandığı “Biz birlikte Türkiye’yiz” ifadesi bugünü anlamlı kılıyor. Referanduma katılan evet ya da hayır oyu veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Konya’nın katılım oranı çok önemliydi. Türkiye’nin 10 puan üstünde bir katılım oldu Konya’dan. Demokrasilerde oy kullanmak, milli iradenin ortaya çıkmasını sağlamak bir görevdir. Türkiye’deki en yüksek evet oylarının birisini veren hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Bu sonucu milletimizin zaferi olarak görüyorum. Milletimizin feraseti bir kez daha ortaya konmuştur,  önemli bir dönüm noktasıdır. Konya’da referandumu kardeşlik ve barış içinde gerçekleştiren milletvekillerinize, teşkilatımıza, müşahitlerimize kadar herkese şükranlarımı sunuyorum…

AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü: Milletimize teşekkür ediyoruz. Sağduyusuna güvendiğimiz aziz milletimiz hepimizi sevince boğdu…  Türkiye’nin önü aydınlamıştır, Türkiye’nin hukuk devleti olması yönündeki çabalara güç verdi bu destek. Türkiye bugün ortaya çıkan sonuçla birlikte sorunlarını çok daha fazla çözebilecek. Türkiye’nin bölgesinin güçlü dünyanın itibarlı bir ülkesi olması yönünde önü açıldı. Milletimiz önüne ne zaman sandık gelse her zaman doğru kararı vermiştir. Konyalı hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum. Bu konuya hep olumlu baktılar hep destek verdiler.

AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı: Milletimizle birlikte yanyana yürüttüğümüz çalışmalar meyvesini vermiştir. Beklenen katılımla ortaya çıkan bu sonuç milletimiz için hayırlı olacak. Konya’da çıkan Evet oranının yüksekliği bizi memnun etti. Hayır’la “hayırlı olsun” demenin karıştığı bir süreci yaşadık. Şimdi memnuniyetle hayırlı olsun diyoruz. Siyasi partilerimiz kendilerini kontrol etmeli, milletin verdiği mesajı iyi dinlemeli…

AK Parti Konya Milletvekili Muharrem Candan: Milletin takdiridir ve milletimiz teşekkürü hak etmiştir. Evet diyeniyle hayır diyeniyle herkese teşekkür ediyoruz. 8 yıldır koşuyoruz, bundan sonraki koşular da bizi yormayacak. Başbakanımız kökten bir anayasa için startı vermiştir. Diğer siyasi partilerden de destek bekliyoruz ve buna açığız.

Prof. Dr. Şaban Çalış: Bu sonuç Türkiye’de 2002’den itibaren başlayan değişimin desteklendiğinin işaretidir. Bu referandum Türk milletinin sağduyusunun en güzel örneğidir. Yeni bir anayasanın kapısı aralanmıştır.

HUDER Konya Şube Başkanı ÖZGÜR SOLAK: Referandumun en önemli sonuçlarından biri yeni anayasa çalışmasının startının verilecek olmasıdır. Siyasi hale getirilen referandumdan bu denli yüksek bir oranın çıkmış olması sivil bir anayasaya duyulan ihtiyacı ortaya koyuyor fakat bu metnin hakkı yüzde 100’dür. Pakette karşı durulacak hiçbir şey yoktu. Artık mahkeme kararı olmadan kimseye yurtdışı yasağı konulmayacak. Yüksek Askeri Şura ve HSYK kararları için yargı yolu açıldı. Yüksek Askeri Şura ve HSYK'nın meslekten çıkarma cezasına karşı yargıya başvuru hakkı artık doğdu. Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın yapıları demokratik ülkelerdeki çağdaş yapıya ulaştı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA