• Konya23 °C

Hakan Bahçeci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Recepction

30 Ekim 2010 02:30

Başlıkta kullandığımız kelime Türkçeye “resepsiyon” olarak çevrilmiş. Birden fazla anlamı var. Danışma ve danışılan yer olarak kalıyor insanın aklında. Ancak, “Resepsiyon vermek” ise daha başka bir anlamı taşıyor. Daha çok resmî kurumlarca verilen davet ya da toplantı anlamında kullanıyoruz.

Dil bir milletin, birbirleri ile anlaşmasını sağlayan en önemli fiziksel araçtır. Kökleri ile tarihe bağlıdır ve o milletin alışkanlıkları, örf ve âdetleri, inançları ile şekillenmiştir. Dil aynı zamanda, bir düşünme, anlatma, ifade etme, duyma aracıdır da. Ortak bir düşünce ve davranış sistemi yaratır. Bu özelliği ile millet olma yolunda çok önemli bir etkiye sahiptir.

Farklı dillerden birçok kelimenin geleceği ve bu dile mal olacağı kaçınılmazdır. Resepsiyon kelimesi de bunlardan biridir. Fakat her haliyle Türkçe olmadığı aşikardır. Elbet bu yazı bu kelimenin fonetiği üzerine bir yazı değildir. Aslında şu günlerde verilen resepsiyonları düşündüğümüzde konuya dil açısından bile bakılsa cumhuriyet inkılabının geldiği noktayı değerlendirmemize yardımcı olacaktır.

Cumhuriyet kadroları, Osmanlı’nın eğitim, kültür ve toplum hayatının içinden yetişmişti. Millet, zor, meşakkatli, dayanılması güç bir süreçten geçti. Şehit vermeyen bir Anadolu evi yoktu. İstiklal kolay kazanılmadı. Kazanılan bu şeyin kıymet ve değeri yeni nesil tarafından anlaşılmalı idi. Bunun için önemli günler, bayram havasında törenlerle kutlandı. Birlik ve beraberlik böyle günlerde daha çok hatırlanıyor ve şiddeti artıyordu. Senin ya da benim değildi bu İstiklal. Türk milletinindi.

Cumhurbaşkanının verdiği resepsiyona katılıp katılmamak konusunda bir tartışmadır sürüp gidiyor. Bizde davete icabet etmek makbuldür. Fakat gitmemek de bir tercihtir. Kimseye zorla bir iş yaptıramazsınız. Bununla birlikte gitmeme sebebiniz de kabul edilebilir bir mazeret olmalıdır ki, davet eden herhangi bir yanlış anlamaya düşmesin.

Ana muhalefet partisi, resepsiyona ilk tavır olarak net bir dille katılmayacağını ifade etti. Ne gariptir ki, partinin adında bile bu resepsiyona vesile olan demokratik düzen vardı. Cumhurun başının kendilerini temsil etmekten uzak olduğunu dillendirdiler. Şimdi bu durumu Cumhuriyet Bayramına gelen çocuklara nasıl anlatırsınız. Tıpkı istiklal gibi cumhuriyette senin değildir, benim de değildir.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA