• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Recep Konukun çiftçiler günü mesajı
14 Mayıs 2012 Pazartesi 10:54

Recep Konuk'un çiftçiler günü mesajı

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutladı.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutladı. Konuk, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nün eli nasırlı, alnı terli, aklında üretmek ve üreterek bu ülkenin topraklarına değer katmaktan başka düşüncesi, ekmeğini helalinden kazanmaktan başka gayesi olmayan milyonlarca üreticiye atfedilmiş ve tüm dünyada kutlanan bir gün olduğunu söyledi.
Konuk, “Her kıta ve her coğrafyada kutlanan bu özel günde biz çiftçiler içinde yer aldığımız iklim kuşağının özelliği itibarıyla kutlamaya, nümayişe zaman ayıramayacağız. Çiftimizin, çubuğumuzun başında en iyi bildiğimiz iş olan, üretmek için emek sarf ederek, kimimiz traktör üstünde, kimimiz çapada, kimimiz hasatta, kimimiz hayvanlarımızın başında, kimimiz yaylımda, merada ama her halükarda asli işimizle meşgul vaziyette bugünü kutlayacağız. Daha çok üretmek, daha çok üreterek ülkemizin evlatlarının elindeki lokmanın azalmaması için her zamanki gibi çalışarak bugünü de diğer günlerden farksız tamamlayacağız. Türk çiftçisi olarak bugün vesilesiyle beklentimiz, sergilenecek irade ile bizim gayretimizin ve üretme çabamızın desteklenmesidir.” dedi. Geleceğin dünyasında iki sektöre stratejik önem verildiğini, bunlardan birisinin enerji, diğerinin ise gıda olduğunu vurgulayan Recep Konuk, Türk çiftçisinin bu iki sektörde potansiyeli harekete geçirerek, ülkenin geleceğini inşa edebilecek kapasiteye sahip olduğunu kaydetti.

Konuk, Türkiye’nin hedefinin dünyanın en gelişmiş ilk beş tarım ekonomisinden birisi olmak olduğunu ifade ederek, “Bu idrak ve nitelikteki Türk çiftçisinin parlak bir gelecek konusunda hem umudu hem de bu iddiasına destek olacak çabalar konusunda beklentisi vardır. Dün tarım sektörümüze verilen hedef kendi kendine yeten ülke idi. Bugünün Türkiye’sinin hedefi dünyanın en gelişmiş ilk beş tarım ekonomisinden biri olmak, tarımsal hâsılayı 11 yıl içinde iki buçuk katına çıkarmak ve kendimize yetenden fazlasını üreterek tarım ürünleri ihracatında 40 milyar dolar sınırını aşmaktır. Bunlar, bu hedefler bugünün geleceğe borcu ve taahhüdüdür. Türk çiftçisi, irade sergilenir ve üretimin önündeki tarım dışı engeller kaldırılırsa bu hedefleri hem çok daha kısa sürede hem de fazlasıyla aşabilecek kabiliyettedir” şeklinde konuştu.
Türk çiftçisinin omuzlarındaki tarım dışı yüklerin kalkması halinde istenen hedeflere daha kolay ulaşılabileceğini dile getiren Konuk, “İçindeyiz ve biliyoruz, bu toprakların Türkiye’yi dünyanın en gelişmiş ekonomik güçlerinden biri yapacak potansiyeli var. Ve bu topraklar kendisini sevgiyle işleyenlere bereketini sunmakta, cömert ve şefkatli davranmakta, gani gönüllü. Ve bu toprakların bereket ve cömertliğini zenginliğe dönüştürme kabiliyeti ve tecrübesi de Türk çiftçisinde var. O zenginliği harekete geçirmek için beklenen tek şey dün olduğu gibi bugün de toprağın yoramadığı çiftçimizi yoran tarım dışı yüklerin Türk çiftçisinin omzundan kalkmasıdır. Bugün vesilesiyle bunu beklemek, adım atıldığını veya atılacağını duymak fedakâr, çalışkan ve kanaatkâr Türk çiftçisinin hakkıdır. Tarımı güçlü, çiftçisi mutlu bir ülkenin güneşinin daha parlak, geleceğe dair umudunun daha güçlü, ufkunun daha aydınlık olacağına dair sarsılmaz inancımızı ifade ederek, tüm üreticilerimizin Dünya Çiftçiler Gününü, bereket ve bolluk dileğiyle kutluyorum.” değerlendirmesinde bulundu.
AA
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA