• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Recep Konuktan çılgın istek!
29 Nisan 2011 Cuma 16:29

Recep Konuk'tan çılgın istek!

Pankobirlik ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlundan Karasuun Konya Ovasına akıtılmasını istedi.

Pankobirlik  ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ndan  Karasu’un Konya Ovası’na akıtılmasını istedi.

Bakanlığıyla ilgili bir dizi açılış ve temel atma törenleri için Konya’ya gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Konya Şeker’in Çumra Şeker Kampüsü’nü de ziyaret etti.Burada Pankobirlik ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’la görüşen Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, ilk defa gördüğü Konya Şeker’in namını daha önceden duyduğunu belirterek,  tahminlerinin çok çok üstünde bir tesisle karşılaşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Çumra Şeker Kampüsü’nde Konya Şeker yöneticileri ve çalışanları ile bölge üreticileri tarafından karşılanan Bakan Veysel Eroğlu, beraberindeki bakanlık yetkilileri ve Konya milletvekilleri Orhan Erdem, Muharrem Candan, Hasan Angı, AK Parti Konya İl Başkanı ve ilçe belediye başkanları ile birlikte Çumra Şeker Entegre Tesisleri’ni görme imkanı buldu. Konya Şeker’in tanıtım filmini izleyen Bakan Eroğlu ve beraberindekiler, Konya Şeker tarafından gerçekleştirilen yatırımları  hakkındada detaylı bilgi sahibi  oldular.

Tanıtım filminin ardından bir konuşma yapan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Konya Şeker’in namını duyduğunu ancak buraya da ilk kez geldiğini söyledi. Burada tahminlerinin çok çok üstünde bir tesisle karşılaşmanın mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Bakan Eroğlu, Çumra Şeker’in yapımında emeği bulunan başta başkan Recep Konuk olmak üzere herkese gönülden teşekkür ettiğini kaydetti.

Çere ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Konya Şeker’le ilgili izlenimlerini ise şu sözlerle sürdürdü;

“Gerçekten teknolojide çağı yakalamış ve aşmış bir tesis gördüm. Sayın başkan teknolojiyi takip eden ve bilen bir kişi, burada muhteşem işler başarılmış.Ben biliyorum şekerdeki sorunları. Örneğin, Eskişehir’deki şeker fabrikasının atık sularla ilgili sorunu vardı. Su hem çevreyi hem de içme sularını tehdit ediyordu. Defalarca uyarmamıza rağmen yapılmadı. Ama Konya Şeker’in bunları burada bu tür sorunları aştığını ve başardığını tanık oldum. Atık melas etanol ve yem üretimi yaptıklarını ve bir taşla tabiri caizse 3 kuş vurduklarını gördük.

Bu gerçekten çok önemli. Hem çevreyi korumuş , hem de bunu ekonomiye kazandırmış oldular. Ülkemizdeki şeker üretimi konusunda muhteşem bir fabrika, teknoloji konusunda da aynı güzelliği taşıyan bir fabrika. Burada ayrıca, benim özellikle teşekkür etmek istediğim bir başka husus var. O da ağaçlandırma çalışmaları. Görüyoruz ki yolların her tarafı ağaçlandırılmış. Konya’nın nüfusundan fazla ağaç dikilmiş. Şimdi 74 milyon ağaç dikmek için kolları sıvamışlar. Bu çevrecilik adına yapılmış mükemmel bir harekettir. Burada her şey çok güzel. Tekrar sayın başkan Recep bey kardeşimi, genel müdürü ve tüm çalışanları bir kez daha yürekten kutluyorum.

Bugün burada bulunmamızın sebebini oluşturan suyla ilgili çalışmalar Çumra ve bölgemiz için bir milat olacaktır. Konya ovasının sulanması noktasında başlatılan Mavi tünel projesi tüm hızıyla devam ediyor. İnşallah bitmesi halinde Konya ovasının su hasreti bitecektir.”

Pankobirlik  ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Çumra  Şeker Kampüsu’ne yaptığı ziyaretin anısına Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’na bir teşekkür plaketi verirken, Konya’ya ve bölgeye yaptığı önemli yatırımlardan dolayı da Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’a plaket verdi.

Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’ta yaptığı teşekkür konuşmasında, Çevre Bakanı Eroğlu’nu Konya’da, bölgemizde ve Çumra Şeker’de ağırlamanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, su ve suyun olmadığı yerde tarımın ve üretimin yapılamayacağını vurguladı ve konuşmasında şunları söyledi;

“Sayın bakanımızdan DSİ’nin tozlu raflarından indirdiği Mavi tünelle ilgili dosyayı yeni bir dosya ile taçlandırmasını bekliyoruz. Artık Konya Ovası’ndaki suyun Beyşehir’le, Suğla  ve Göksu ile tamamlanamadığını hepimiz biliyoruz. İnşallah Karasu’yu istiyoruz. Sayın bakanım.İnşallah Erzincan Karasu’daki suyu Kızılırmak vasıtasıyla getirecek ve Konya ovasına verecektir. Bunu sayın bakanımız ve başbakanımızla birlikte başarabileceğimize bütün yüreğimle inanıyorum. Bu anlamda da sayın bakanımızın ziyaretini çok önemsiyorum. Çok önemli olduğunu ve bölgenin kaderini değiştirecek önemli bir ziyaret olduğunu düşünüyorum.

Geçmişte suyla ilgili benimde eleştirilerim oldu. Eleştirilerimde, Bozkır ve özellikle Avşar barajlarının gecikmesiyle sorunların artacağını söyledim.Ama orada bir şey daha söyledim. Bu projeyi gerçekleştirenlerin yanında olacağız demiştik. İşte sayın bakanım bu projeyi gerçekleştirdi bizde yanında olduk. Ayrıca sayın bakanım çevreyle ilgili farklı gelişmeleri takip eden ve dizayn eden birisi olarak kurumun başında. Bizde çevreci yakıt olarak bilinen etanolü ürettik. Bundan ülkemiz ve bölgemiz çok kazançlı çıkacaktır. Etanolun yasasının çıkmasında sayın vekillerimizin de çok önemli katkıları oldu. Ancak, yasa ile ilgili hala tamamlanamamış eksikliklerimiz var.

İnşallah yakın zamanda bir adım daha atılacak.ülkemiz ve üretici kazançlı çıkacak. Etanol kullanımının vergi muafiyetinden zorunluluğa dönüştürülmesi ve yüzde 2 veya 4 oranında kullanımda zorunluluk getirilmesi halinde , buradaki atık ürünlerin de değer bulacağına inanıyorum. Bundan ilçemizin, bölgemizin çok kazançlı çıkacağını, ülkemizin enerjideki dışa bağımlılığının azalacağını, üretime de çok büyük katkı vereceğini biz zaten çok iyi biliyoruz.

Çumra Şeker tesislerinin açılışını Sayın Başbakanımız yaptı. O dönemde zamanın enerji bakanı etanolun da yapılmasını ve gerekli kanuni düzenlemelerin de yapılacağını söylemişti. Biz etanolu kurduk. Gerekli kanuni düzenlemeler yapıldı, fakat yüzde 2 oranındaki oran vergi muafiyeti olarak getirildi. Yani bir zorunluluk olmadı. Bu da bir anlamda yatırımcı firmaları zorladı. Bu oranın düzeltilmesi halinde bu ve bu gibi tesislerin sayısının hızla artacağını ve bundan da ülkemizin kazançlı çıkacağına inanıyorum. Tekrar sayın bakanımıza bizi ve bölgemizi onurlandırmasından dolayı çok çok teşekkür ediyorum.”


 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA