• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Recep Konuk dünya basınında
21 Mayıs 2009 Perşembe 16:12

Recep Konuk dünya basınında

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konukla röportaj yapan ABDnin uluslar arası finans ve haber gazetesi The Wall Street, Konuk'a geniş yer ayırdı.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’la röportaj yapan ABD’nin uluslar arası finans ve haber gazetesi The Wall Street, Başkan Konuk’un görüşlerine dergilerinde geniş yer ayırırken, Pankobirlik’in başarısının tarladan çıkanın ötesine geçtiğini belirttiler.
 Şeker sektöründe pancar ve şeker kamışı arasında acı bir rekabetin bulunduğunun vurgulandığı röportajda, Pankobirlik Genel Başkanı Konuk’un, şeker kamışı üreticilerinin sorgulanabilir çevresel ve insan kaynağı pratiklerine karşın ürün kalitesi üzerine yatırımlara ve şeker pancarı çalışanlarının yaşam standardının yükselmesine işaret ettiğinin altı çizildi.
Amerika’da yayınlanan uluslararası günlük finans ve haber gazetesi The Wall Street Journal Gazetesi’nin çıkardığı ve dünyanın dört bir yanına dağıtım yaptığı Smart Money Dergisi’nin Direktörü Sara Pascual, Editörü Jacques Fernandez ve Yazarı James Southeran oluşan ekibin Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’la yaptıkları röportajda, Türkiye tarımının yapısı, ülke ekonomisine sağladığı katkı, yenilenebilir enerji, organik tarım ve turizm gibi konular üzerinde duruldu.
Araştırma kapsamında Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’la röportaj yapan Smart Money ekibi, Türk tarımı denilince ilk akla ülkenin dört bir yanında kooperatif ağı bulunan ve 1.7 milyondan fazla pancar üreticisine sahip bir çiftçi kuruluşu olan Pankobirlik’in geldiğini söyleyerek, bu amaçla Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’la görüştüklerini belirttiler.
 Türkiye tarımı ve Konya Şeker hakkında Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’tan yeterince bilgi alan Smart Money Dergisi yöneticileri, Türkiye için ayrılan 4 sayfanın 2 tam sayfasını Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ve Konya Şeker’e ayırdılar.
 Röportajda Pankobirlik’i “50’nin üzerindeki şirketin sahipliği ve ortaklığı ile ülkedeki en büyük organizasyon ve kooperatif” olarak tanıtan ABD’li ekip, Türkiye’deki tarım pradigmasının değiştiğini, önceleri sosyal içerikli olarak görülen tarımın, şimdilerde ise ekonomik bir sektör olarak görüldüğünü vurguladılar. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un görüşlerini de uzun uzun dergilerinde yansıtan Smart Money Dergisi ekibi, Pankobirlik’in başarısının tarladan çıkanın ötesine geçildiğini ve hep beraber çalışarak kazanmanın getirmiş olduğu bir ruh hayatının önem kazandığını ifade ettiler.
 Smart Money Dergisi yazarlarının sorularını yanıtlayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, kooperatif anlayışının sadece finansal ve ekonomik olmadığını belirtti ve, ”Kooperatif aynı zamanda bizim için önemli bir dinamiktir. Organizasyonumuz demokratik kültürümüze de önemli katkılar yapmaktadır” diyerek şunları söyledi: “Anadolu şartlarında şeker pancarı ideal bir üründür. Bir hektarı işlemek için yaklaşık 100 kişi gerektiren emek yoğun yapısından dolayı kırsal alanda dönemsel ve kalıcı istihdam kaynağı oluşturmaktadır. Hektar başı 3500 pound’luk melas çıkmaktadır. Bu da bioetanol ve diğer bazı yan ürünlerde kullanılmaktadır.”

 

YORUMLAR
dedkleri kadar varsın .
YSEZER
KONYANIN BEŞİNCİ MEVSİMİ DEDİKLERİ KADAR VARSINIZ RECEP BEY.HER BAŞARIDA SİZ VARSINIZ KONYADA.KISKANANLAR ÇATLASIN.
78.170.94.13
SENİNLE GURURLUYUZ
semih
BAŞKANIN SENİN EŞİN BENZERİN YOK. TEBRİK EDİYORUM.KONYA ŞEKERİN KONYANIN SESİNİ DUYURDUN DÜNYAYA HERZAMAN YANINDAYIZ
212.174.172.2
BRAVO BAŞKAN
melih
KONYA HERZAMAN SENİNLE GURUR DUYACAK BAŞKANIM TÜRKİYEYİ GEÇTİM DÜNYAYLA GÖRÜŞÜYORSUN.BRAVO
212.174.172.2
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
  • Rizespor-Konyaspor, Deplasman kabusu bitsin!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA