• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Recep Konuk Çinle el sıkıştı
15 Nisan 2012 Pazar 17:40

Recep Konuk Çin'le el sıkıştı

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Çine gıda ürünleri ihracatı ve enerji sektöründe Çin ile teknolojik işbirliği alanında somut ilerleme kaydettiklerini söyledi.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Çin’e gıda ürünleri ihracatı ve enerji sektöründe Çin ile teknolojik işbirliği alanında somut ilerleme kaydettiklerini söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği 5 günlük Çin ziyaretine katılan katılan ve yatırımcılar, iş adamları ve firmalar ile görüşmeler gerçekleştiren Recep Konuk, Çin seyahatini değerlendirdi. Konuk, Çin’in hem büyük bir üretici ve ihracatçı, hem de büyük bir tüketici ve ithalatçı olduğunu belirterek, “Sayın Başbakanımızın Çin’e gerçekleştirdiği ziyaret heyette yer alan biz iş adamları için hem moral motivasyon hem de ticari anlamda son derece yararlı bir seyahat oldu. Ziyaretimizin ilk durağı olan Urumçi sokaklarının, gösterilen sıcaklık, ilgi alaka açısından ülkemizden bir farkı yoktu. Uygur Özerk Bölgesine yaptığımız ziyaretin olumlu havası hem Pekin hem de Şangay’daki ticari görüşmelerimize de yansıdı ve seyahatten son derece olumlu neticeler, somut sonuçlar aldık. Bu çerçevede Konya Şeker olarak biz bu seyahatte iki alanda somut ilerleme kaydettik. Biri Çin’e gıda ürünleri ihracatı, diğeri enerji sektöründe Çin ile teknolojik işbirliği. Hem Çinli yatırımcılar, hem de Çin’de hızlı tüketim malları dağıtımında önemli mesafeler almış, iş potansiyeli yüksek Türk iş adamları ve firmaları ile yaptığımız görüşmelerde de önemli mesafeler kat ettik, sonuç aldık. Mesela Çin pazarında çikolata, şekerli mamuller, bisküvi, kek, gofret ve unlu mamuller ile yine bizim üretim portföyümüzde olan dondurulmuş patatese, bu sene üretimine başlayacağımız et ve süt ürünlerine büyük bir talep var ve pazar henüz açık pozisyonda yani doymamış durumda. Bu büyük pazara Konya Şeker’in ve Konya Şeker ürünlerinin girmesi için ön görüşmeleri tamamladık. Kısa süre sonra bunun teknik detaylarının da tamamlanacağını ve Konya’dan Çin’e gıda ürünleri ihracatına başlayacağımızı umuyorum. Bir diğer ilerleme kaydettiğimiz alan enerji sektöründe, Çinli enerji devi firmalarla teknolojik işbirliği konusunda oldu. Konya Şeker’in ilgi alanında olan enerji sektöründe yeni projelerimiz için yeni teknolojileri tanıma fırsatı bulduk, gerçekleştirmeyi düşündüğümüz termik santral projesi için teknolojik işbirliği konusunda son derece verimli görüşmeler yaptık. Sayın Başbakanımıza seyahatinde eşlik eden sayın bakanlarımız sektörel görüşmelerde, Çinli yatırımcılarla görüşmelerimizde bire bir destek oldular, her ayrıntı ile her detay ile ilgilendiler, çözüm ve işbirliği ortamının oluşması için siyasi ağırlıklarını kullandılar. İnşallah son derece verimli geçen bu ziyaretin dış ticaretimiz ve yatırımlar açısından neticelerini hem Konya Şeker olarak, hem de ülke ekonomisi olarak kısa süre sonra almaya başlarız” dedi.
YORUMLAR
Gelişen Türkiye
yorumsever
Türkiye son 10 yılda ciddi ilerleme kaydetti her alanda yerel bazda da aynı büyümeyi Konya Şekerde görüyoruz Türkiye ile beraber büyümüş demekki Recep Konuk ve ekibi Dünya piyasalarını ve Türkiye deki görecek hatta bunu ileri taşıyacak vizyona sahip tebrik ediyorum. Daha çok üreten daha çok istihdam sağlayan konya şeker bizim için bir hayal olsada görülüyorki Recep Konuk için sadece egale edilecek bir rekordan ibaret
212.174.172.2
iyi ki varsın
sezai meşe
Recep Konuk önderliğindeki Konya Şeker bırakın ulusallaşmayı artık globalleşiyor. Dünya pazarında söz sahibi olmaya başlıyor. bu şehrimiz ve ülkemiz için çok büyük onur kaynağı. Türk bayrağını artık diğer ülkelerdeki marketlerin raflarına ürünlerimizle dikeceğiz. Allah Recep Konuk'dan ve Konya Şeker'den razı olsun. Bizim en büyük övünç kaynaklarımızdan biri oldu. guruluyuz mutluyuz...
78.160.251.131
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA