• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Recep KONUK a yeni ünvan
19 Ekim 2009 Pazartesi 17:36

Recep KONUK' a yeni ünvan

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Baghdad Amreyev, Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk'a, 'Fahri Konsolosluk Belgesi'ni sundu.
Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Baghdad Amreyev, Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk'a, 'Fahri Konsolosluk Belgesi'ni sundu.
Kazakistan'ın Ankara Büyükelçiliği, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret öncesinde Konya, İzmir ve Antalya'da olmak üzere üç fahri konsolosluk verdi. Kazakistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nde gerçekleşen törende, Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk'a Fahri Konsolosluk Belgesi verildi. Konuk törende yaptığı konuşmada, kendisine gösterilen ilgi ve güvene teşekkür etti. Kazakistan ile Türk devletleri arasındaki ilişkilerin
kurulmasında, Kazakistan'ın diplomatik görevleri sürdürecek gerekli yapıya sahip olduğunu belirten Konuk, "Hem Kazak hem Türk halklarının birbirine olan ilgi ve alakasının özellikle kültürde ve ekonomik anlamdaki değişimde yeni katkılara ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Tarihin yer yer inkıtaya uğrattığı aralıkları biz başta Hoca Ahmet Yesevi'nin, Mevlana'nın halk üzerinde nakşettiği güzellikleri, bugün ekonomik alanda tetikleyerek, geliştirerek, Kazak ve Türk halkının refahına katkı yapacağımızı ümit ediyorum.
Bu anlamda bu görevi önemsiyorum. Çok mutlu ve memnun olduk" dedi.
Konuk, iki ülkenin birçok alanda ciddi potansiyeli olduğunu ifade ederek, "Karşılıklı birikimlerimizin devreye alınarak iki ülke lehine gelişmelerin olacağını ve buna katkı vereceğimizi düşünüyorum. Bu anlamda zaten dünyadaki yeni trend, özellikle kardeşliğin, dostluğun, barışın etkin olduğu, insanların daha mutlu yaşayacağı bir ortama hep beraber katkı vermek olarak tezahür etmesidir. Artık devletlerarası ilişkilerin, halklarla bütünleşmesi ve zenginleştirilmesi de herhalde bizlere düşüyor. Bu anlamda
çok önemli adımlar atacağımızı ve karşılıklı katkı üreteceğimizi umuyor ve diliyorum" diye konuştu.
Konuk, fahri konsolosluk belgesinin aslında kendisine Kazakistan'da verileceğini ancak Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in ziyareti öncesi verilmesinin de büyük bir nezaket olduğunu dile getirdi. Konuk, "Umuyorum mahcup olmayız. İşlerimiz çok yoğun ama bu bana göre kutsiyeti olan bir görev. Elimizden geleni karşılıklı yapacağımızı ümit ediyorum" dedi.
Kazak Büyükelçi Amreyev de, Recep Konuk'u Kazakistan'ın Konya bölgesindeki fahri konsolosu olarak tayin ettiklerini belirterek, bunun Kazakistan hükümetinin kararı ve Türk hükümetinin onayı ile gerçekleştiğini söyledi. Recep Konuk'un sadece Konya'da değil, tüm Türkiye'de tanındığını, artık Kazakistan'da da tanınacağını belirten Amreyev, "Ümit ediyoruz ki çok sıkı bir şekilde çalışacağız ve her iki ülkeye de faydalı olacağız" şeklinde konuştu.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in kendisine verdiği önemli bir görevin de Türkiye ve Kazakistan arasında Stratejik İşbirliği Anlaşması'nın imzalanması olduğunu belirten Amreyev, Nazarbayev'in ziyaretinde bu anlaşmanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte imzalanacağını açıkladı. Amreyev, "Zaten iki ülke stratejik partnerdi ve bu anlaşma ile resmileşmiş olacak" dedi.
Amreyev, Nazarbayev'in ziyareti öncesi Konuk'u fahri konsolos olarak atamanın kendileri için büyük bir onur olduğunu da belirterek, "Umuyoruz ki bu çalışmamız çok faydalı olacak. Birbirimizi uzun zamandır tanıyoruz ve aramızda güven söz konusu. Birbirimize sempatiyle bakıyoruz" diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA