• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rasmussen: Patriotların Komutası NATOda Olacak
27 Kasım 2012 Salı 10:59

Rasmussen: Patriotların Komutası NATO'da Olacak

Türkiye'ye konuşlandırılacak Patriot füze bataryalarının komutası NATO'da olacak. Rasmussen, "Türkiye'nin savunması için gerekirse daha ileri adımlar atmaktan çekinmeyiz.
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye'nin Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesi talebini NTV 'ye değerlendirdi.
NATO'nun Türkiye'nin talebiyle ilgili kararı günler içerisinde alacağını söyleyen Rasmussen, "Türkiye'nin savunması için gerekirse daha ileri adımlar atmaktan çekinmeyiz" dedi.
'KARAR ÇABUK ALINACAK'
"Karar haftalar içerisinde değil, günler içerisinde alınacak" diyen NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "Ancak tabii ki izlenmesi gereken bazı prosedürler var. İşin askeri bir yönü var. Uzmanlardan oluşan ekip şu anda Türk yetkililerle işbirliği içerisinde Türkiye'de keşif yapıyor. Patriot füzeleri nerelere yerleştirilecek, bunu tespit edecekler. Ayrıca Patriot operasyonlarını yürüten ABD, Hollanda ve Almanya'nın iç karar süreçleri var; bu süreçlerin ardından NATO kararını verecek. Ancak tekrarlamam gerekirse bu karar günler içerisinde gelecek" dedi.
Patriotların komutasının kimde olacağına da açıklık getiren NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "Komuta; NATO Komuta Kontrol sisteminde olacak. Patriot füzeleri NATO müttefikleri tarafından yerleştirilecek ve füzelerin komutası, NATO Komuta Kontrol Sistemi'nde olacak. Tabi iki Türkiye'de bir NATO üyesi" dedi.
'RUSYA'NIN RAHATSIZLIĞI YERSİZ'
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya'nın Türkiye'ye Patriot füze sistemi yerleştirilmesinden duyduğu rahatsızlığın da haklı gerekçelere dayanmadığını belirtti.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a, NATO'nun hiçbir zaman askeri müdahale isteği olmadığını açıkça vurguladığını ifade eden Rasmussen, "Üçüncü ülkelerin bu karar sürecine müdahale etme hakları yok. Bu tamamen bir NATO kararı. Türkiye'nin hakkı var. Türkiye yardım talep edebilir. Bu yüzden NATO ülkeleri de muhtemelen olumlu bir cevap vereceklerdir" dedi.
'MALİYETLERİ TALEP EDEN ÜLKE KARŞILAR'
Rasmussen prosedürler uyarınca sistemin maliyetinin, Patriotları talep eden ve füzeleri yerleştiren ülkeler tarafından karşılandığını ifade etti.
"FÜZELERİN CAYDIRICILIĞI OLACAKTIR'
Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot füzelerinin etkin bir caydırıcılığı olacağını dile getiren NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "Patriot füzelerinin yerleştirilmesi gerginliği azaltacaktır. Potansiyel saldırgan Türkiye'ye saldırmayı aklından bile geçirmeyecektir" şeklinde konuştu.
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Patriot füze savunma sisteminin Türkiye'nin korunması için yeterli olacağına inandığını da dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA