• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Raporlar gelmeli
11 Aralık 2012 Salı 09:49

Raporlar gelmeli

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kesin Hesap Kanunu'na ilişkin Sayıştay raporlarının bütçe ile birlikte TBMM'ye gelmesi gerektiğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2013 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerinde yaptığı konuşmada, bütçe hakkının TBMM'de olduğunu ifade ederek, bütçe hakkının özününde yürütme organının parlamentoya hesap vermesi olarak ilgili yasalarda yer aldığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
''Sayıştay Yasası'nın sonunda 'raporları TBMM'ye sunar' diyor. 'Sunabilir' demiyor. Takdir yetkisi yok. Sayıştay raporları bütçe ile beraber bu Meclis'e gelmek zorundadır. Ben Adalet ve Kalkınma Partisi'nin değerli milletvekillerine seslenmek istiyorum; saygıdeğer milletvekilleri, bütçe harcamalarının doğru yapılıp yapılmadığını, Sayıştay denetleyecek, rapor gelecek ve biz ona göre oy kullanacağız.''

 

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin ''NATO toprağı'' olmadığını vurgulayarak, Başbakan Erdoğan'a hitaben, ''Sayın Başbakan'ın söylediği bir laf daha var; 'Türkiye NATO toprağıdır' diyor. Sayın Başbakan bu kürsüye geleceksiniz, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarından ve parlamentosundan özür dileyeceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti'nin toprakları NATO'nun toprağı değildir'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, hükümetin dış politikasını eleştirirken, Kürecik'e kurulan radar istasyonundan da söz ederek, ''Küreciğe radar istasyonu kurduk, halk ona İsrail kalkanı diyor. Sözde İsrail'e karşılar. Allah aşkına kapalı kapılar ardında İsrail ile yaptığınız pazarlıkları niye gelip burada anlatmıyorsunuz? Küreciğe kurulan o kalkanın İsrail kalkanı olduğunu bilmeyen mi var. Ama siz halka doğruları söylemeyeceksiniz'' dedi.

''Bu ülkenin insanları hapishanelerde'' diyen Kılıçdaroğlu, 2002'de hapishanelerdeki kişi sayısının 59 bin 429 olduğunu, 2012'de ise 125 bin 100 kişiye yükseldiğini belirterek, ''Ekonomi iyi ise durumunuz iyi ise Allah aşkına insanlar niye hapishaneye girer? Toplum cinnet mi geçiriyor? Gazetecileri hapse attınız, bilim insanlarını hapse attınız, herkesi hapse attınız. 21. yüzyılın Türkiyesi'nde toplama kampları kurdunuz'' dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA