• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rapor haftaya görüşülecek
14 Ocak 2015 Çarşamba 13:28

Rapor haftaya görüşülecek

Dört eski Bakan ile ilgili Soruşturma Komisyonu Raporu, haftaya TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Dört eski Bakan ile ilgili Soruşturma Komisyonu Raporu, haftaya TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Soruşturma Komisyonu'nun TBMM Başkanlığı'na sunduğu raporu, bastırılıp dağıtıldı. Rapor, bin 178 sayfadan oluşuyor. Komisyon'un 191 sayfalık Raporu'nun yanı sıra CHP ve MHP'li üyelerin muhalefet şerhleri ile ekler de yer alıyor.

Anayasa ve TBMM İçtüzüğü uyarınca, Rapor'un bastırılıp dağıtımından itibaren 10 gün içinde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi gerekiyor.    Genel Kurul'da rapor üzerinde Soruşturma Komisyonu adına bir milletvekili, altı milletvekili ile hakkında soruşturma açılması istenen eski bakanlar konuşacak.

Komisyon, eski bakanların Yüce Divan'a sevkedilmesine gerek görmemişti. Ancak bu karara karşılık, Genel Kurul'da aksi yönde önerge verilebiliyor. Muhalefetin bu yönde vereceği önergeler de Genel Kurul'da gizli oylamaya tabi tutulacak. Bu durumda her Bakan için Genel Kurul'da ayrı ayrı gizli oylama yapılacak. Gizli oylamada Yüce Divan'a gönderilmesi için nitelikli çoğunluk  aranacak. Oylamada 276'nın yakalanmaması durumunda, kabul oyları fazla olsa bile, Yüce Divan'a sevk gerçekleşmemiş olacak.

Meclis'teki siyasi parti gruplarında, Meclis soruşturması ile ilgili görüşme yapılamıyor ve karar alınamıyor.

TBMM Genel Kurulu'nda Yüce Divan'a sevk kararı alınması halinde dosya, en geç yedi gün içinde TBMM Başkanlığınca dizi pusulasına bağlanarak Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderilecek.  Genel Kurul'da, Yüce Divan'a sevk etmeme kararı çıkması Soruşturma ile ilgili tüm belgeler arşive kaldırılacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rapor'un haftaya Genel Kurul'da görüşüleceğini belirterek, ancak hangi gün görüşüleceğinin netleşmediğini söyledi. Satır, çok sayıda milletvekilinin yurt dışı ve yurt içinde görevi olduğunu, ayrıca komisyonların çalışmalarına bakıp takvimi belirleyeceklerini ifade etti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA