• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rapor Aralıkta açıklanacak
15 Kasım 2012 Perşembe 09:20

Rapor Aralık'ta açıklanacak

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Uludere Alt Komisyonu raporun yazımına başladı.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Uludere Alt Komisyonu, dün Ak Partili İhsan Şener başkanlığında toplanarak raporun yazımına başladı. Uludere’de 28 Aralık 2011’de yaşanan 34 kişinin öldüğü olayın ardından 9 Ocak 2012’de kurulan komisyonun taslak raporunu 10 gün içinde bitirmesi beklenirken üst komisyon toplanarak raporu karara bağlayacak.
SORUMLU: KOORDİNASYONSUZLUK
Toplantıda AK Parti cephesi “Sivil idarenin by-pass edildiğini” belirterek “Elimizdeki verilerle sorumluyu tespit edemeyiz. MİT, Jandarma, valilik, yerel komutanlıklar arasında istihbaratta koordinasyonsuzluk var. Evet bir hata yapılmıştır. Ancak hataların ortaya çıkarılması mekanizması bizim komisyona ait bir konu değildir. Soruşturma değil, araştırma komisyonuyuz. Olayın ayrıntılarını savcılık ortaya çıkaracaktır. Gerekli soruşturma devam ediyor” görüşünü savundu. CHP kanadı ise raporda merak edilen soruların yanıtlarının yer almamasını eleştirdi. Muhalafet kanadı sivil iradenin olaydan haber olduğunu savunurken, “Bölgede Fehman Hüseyin’in olduğu biliniyor. Yerel komutanlığın devre dışı bırakılmasının sebebi de bu ismi yakalama hayali” iddiasında bulundu. CHP’li Levent Gök de “Bu raporla kamuoyunun karşısında çıkılırsa rezil olursunuz. Hangi soruya yanıt bulunabildik?” dedi.
RAPOR ARALIK'TA AÇIKLANACAK
Komisyon Başkanı İhsan Şener, “1 hafta 10 gün içinde taslak olarak rapor hazır olacak. Resmi kurum ve kuruluşların yazılarının ilgili bölümleri aynen yansıyacak, kendi görüşlerimizi, yazışmalardan çıkan kanaatlerimizi yazacağız. Olayda koordinasyon eksikliği görünüyor. Koordinasyon eksikliği bu süreçlerin yaşanmasına yol açmıştır. Kişisel kanaatim budur. Tüm komisyon ortaklaşa bir değerlendirme olmayabilir, itirazlar olabilir. Zannediyorum Aralık ayı başında rapor üst komisyondan da geçer” dedi.
CHP TATMİN OLMADI
Komisyonun CHP’li üyesi Levent Gök ise: “Ortak bir görüş çıkmadı. Tüm kamuoyunun bizden beklentisi başından beri sorumluluların bulunup ortaya çıkarılması. Bize ifade edilen sivil otoritenin haberi olmadığı görüşüne biz katılmadık. Raporda bir şeye işaret edilmeyecek. ‘X kişi emri vermiştir, şu ekip değerlendirmiştir’ diye bir bilgi olmayacak. Bu olay karartılmak istenmektedir. Vur emri kim verdi bilgisi yok hala yok gelmedi ama biz muhalefet şerhimizde tüm bu kanaatlerimizi paylaşacağız... Dağ fare doğurdu denilebilir ama bizim şerhimize bakıldığında gerçekleri halk öğrenecek, bu anlamda dağ fare doğurmayacak.”dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
  • INSTAGRAM TAKİPÇİ HİLESİ YÖNTEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA