• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Randevuya gitmeyenlere kötü haber
20 Nisan 2009 Pazartesi 10:03

Randevuya gitmeyenlere kötü haber

Sağlık Bakanlığı, devlet hastanelerindeki yoğunluk ve kilitlenmeyi engellemek için düğmeye bastı.
Sağlık Bakanlığı, devlet hastanelerindeki yoğunluk ve kilitlenmeyi engellemek için düğmeye bastı.

Üst üste randevu aldığı halde tedaviye gitmeyen hastalara başka branşta da olsa bir daha sıra verilmeyecek. Ancak gününden önce randevusunu iptal edenler, aynı kimliknumarasıyla tekrar sıra alabilecek. Yeni uygulamanın amacı, gerçekten tedaviye ihtiyacı olan hastaların mağduriyetini gidermek.

Randevu aldığı halde muayeneye gitmeyen hastalara kötü haber: Üst üste sisteme giriş yaptırıp tedavi olmayan vatandaş, aynı kimlik numarasıyla bir daha sıra alamayacak. Ancak hastaneye gidip mazeretini bildiren dilekçeyi sunarsa, kara listeden çıkarılacak. Bu nedenle randevuların gününden önce telefon ya da internetten iptal edilmesi gerekiyor. Yeni uygulama sayesinde diğer hastaların mağduriyeti önlenecek.

Kamu hastanelerinde sağlık hizmetine ulaşımı kolaylaştırmak için 2006'dan beri hastalar, randevu sistemiyle muayene oluyor. Kuruluşlardaki gereksiz yoğunluğu azaltan uygulamadan vatandaş da memnun. Hastanelerde en geç 2 gün sonraya tarih verilirken, randevuların yüzde 75'i telefon, yüzde 25'i ise internetten alınıyor. Ancak bilinçsiz girişler, randevuya gidilmemesi ve aynı anda sisteme binlerce kişinin yüklenmesi sıkıntı oluşturuyor. Sağlık Bakanlığı, diğer hastaların mağduriyetini önlemek için randevusuna gitmeyen vatandaşa yaptırım uygulayacak. Farklı branşta da olsa aynı kimlik numarasıyla bir daha aynı hastaneden sıra alınamayacak.

İstanbul Sağlık Müdürlüğü Bilgi İşlem Sorumlusu Mustafa Güveli, "Buna mecburuz. Diğer türlü gerçek hastalar randevu alamadıkları için tedavi olamıyor." diyerek, yasağın gerekliliğini savunuyor. Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Sorumlusu Muhammed Alp Yılmazgil de günde 6 bin civarında randevu aldıklarını söylüyor. En geç 2 gün sonraya sıra verildiğini belirterek, "Sürekli randevu alıp da gelmeyenleri tespit ediyoruz. Mazeret bildirmediği takdirde o kişinin, kimlik numarasıyla randevu almasını süresiz olarak engelleyeceğiz." diyor. Devlet hastanelerinde tedavi olmak isteyen vatandaşların çoğu, yoğunluktan randevu alamadıklarından şikayet ediyor. Bunun en önemli sebebi sisteme gereksiz yüklenilmesi. Hastanelerde gece 24.00'ten sonra yeni gün randevuları veriliyor. Binlerce kişi bu saatte sıra almaya çalıştığı için kilitlenme yaşanıyor. Hastaların yer kalmaz düşüncesiyle hareket ettiğine dikkat çeken Yılmazgil, "Aslında dahiliye gibi branşlar dışında birçok alanda gün içinde de yer bulunabiliyor. Örneğin genel cerrahi ve cildiyede boş yerler var. Bu branşlarda sıra alacaklar gece yarısı yerine gün içinde alsa sisteme daha az yüklenme olur." bilgisini veriyor.

Bunlara dikkat edin

HASTANEDEN aldığınız randevuya mutlaka gidin. Ertelemeniz gereken randevuyu mümkünse telefon veya internetten iptal edin.

BİRÇOK branşta gün içinde de randevu alınabiliyor. Gece yarısı sisteme yüklenerek, kilitleme yapmayın.

İNTERNET üzerinden test ve tahlillerinizi görebilirsiniz. Bu nedenle aldığınız protokol numaralı küçük kağıtları kaybetmeyin.

AYNI anda iki-üç hastaneden ve aynı branştan randevu almayın. Çünkü nisan ayından itibaren aynı branşta 10 gün içinde alınan ikinci randevunun ücretini devlet ödemeyecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA