• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Randevu sistemi seçmeni zora soktu
02 Ağustos 2014 Cumartesi 16:11

Randevu sistemi seçmeni zora soktu

Cumhurbaşkanı seçimi kapsamında yurt dışında uygulanan randevu sistemindeki aksaklıklar nedeniyle çok sayıda vatandaş oy kullanamadı.
Türk siyasi tarihinde ilk kez yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının katıldığı cumhurbaşkanı seçiminde oy verme işlemi Avustralya’da sona erdi.
 
Avustralya’da başkent Canberra, Sydney ve Melbourne kentlerinde kurulan oy verme merkezlerinde, 31 Temmuz-2 Ağustos'ta 4 bin 255 Türk vatandaşı oy kullandı.
 
Avustralya'da yaklaşık 40 bin civarında seçmen bulunuyor.
 
Zarflar, diplomatik kuryeler ve parti gözlemcileri nezaretinde, sayılmak üzere Türkiye’ye gönderilecek.
 
Randevu sıkıntısı
 
Öte yandan, Melbourne'daki oy verme merkezine, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet sitesinden randevu alarak gelen seçmenler, sistemin randevu günlerini değiştirmesi, Melbourne’da kayıtlı olmalarına rağmen başkent Canberra’ya yönlendirmesi, alınan randevuların işleme konulmaması gibi sürprizlerle karşılaşarak, seçme haklarını kullanamadı.
 
''Kızım vatandaşlık görevini yerine  getiremedi''
 
YSK'nın internet adresinden ailece randevu aldıktan sonra Melbourne ST Kilda City Hall’da kurulan oy verme merkezine gelen Yusuf Sayar, kendisi ile birlikte aileden 3 kişinin Melbourne’da oy kullanabileceğini, fakat kızının oy kullanacağı sandığın Canberra’da olduğunu öğrendi.
 
Bilgisayardan aynı anda randevu almalarına rağmen bu yanlışlığın nereden kaynaklandığını anlamak istediğini aktaran Sayar, AA'ya yaptığı açıklamada, ‘‘Biz arkadaş ile beraber evimde bulunan üç beş kişinin adresini forma doldurduk. Adres beyanında bulunduk. Oy vermeye geldiğimiz anda çocuğumun bir tanesinin adresinin Canberra göründüğünü fark ettik. Bunun sebebi nedir? Şu anda çocuğum Melbourne’da oy veremedi, vatandaşlık görevini yerine getiremedi. Bunun için Yüksek Seçim Kurulu’ndan bu durumu düzeltmesini rica ediyorum’’ dedi.
 
Bir başka randevu mağduru Mustafa Latifoğlu ise ‘‘Randevu aldığımız halde, randevuyu değiştirmişler. Bize hiç haber vermediler. Buraya geldik oyumuzu kullanmadan geri gidiyoruz’’ diye konuştu.
 
YSK sitesinden 2 Ağustos’a randevu alan ve oyunu kullanmak üzere geldiği oy verme merkezinde, randevu gününde değişiklik olduğunu öğrenen Yusuf Hazar, tepkisini dile getirerek, ‘‘Bir hafta öncesinden 2 Ağustos'a randevu alıyoruz. Bilgisayar siteminde, Yüksek Seçim Kurulu’nun arıza olduğundan dolayı ismim 1 Ağustos olarak çıkıyor. Ben 2 Ağustos'a randevu aldım diye 1,5 saatlik yoldan geliyorum. Vatandaşlık görevimi yapmaya geliyorum ama yapamadan, oyumu kullanamadan geri dönüyorum. Bu bize adalet değil, kanun da değil. Böyle bir şey olmaması gerekir. Vatandaş buraya kadar gelmiş, vatandaşlık görevini yapıp oyunu kullanması gerekir diye düşünüyorum’’ dedi.
 
Randevu alma sisteminin yaptığı değişiklik yüzünden ailece oy kullanamadığını belirten Mustafa Köse, aldığı randevunun cep telefonu kaydını göstererek, ‘‘Form doldurdum konsolosluğa gönderdim, internetten de randevu aldım ama buradaki listede bir gün önce çıkıyor’’ dedi.
 
Köse, ‘‘Oy kullanmadan geri gidiyorum. Bu benim hakkım. Kime şikayet edeceğiz, kime soracağız?’’ ifadelerini kullandı.
 
Randevu gününün değiştiğini oy verme merkezinde öğrendiğini belirten Ahmet Erciyas ve ailesi de Mustafa Köse ve ailesi gibi oy kullanmadan evine dönen seçmenlerden. Erciyas, ‘‘3 saatten beri yoldayım. Oyumu da kullanamıyorum. Onun için çok üzgünüm. Bu yanlışlıklar neden, niçin oluyor ben bunu öğrenmek istiyorum bilhassa’’ dedi.
 
Melbourne yerine Canberra çıktı
 
Melbourne Başkonsolosluğu seçim bölgesinde yer alan Sami Karagözoğlu, Melbourne için aldıkları randevunun oy kullanma merkezinde Canberra çıkması üzerine, durumu seçim komisyonu yetkililerine iletti.
 
Ancak YSK randevu sisteminin verdiği Canberra kararını değiştiremedi. Karagözoğlu, AA'ya yaptığı açıklamada, ‘‘Çok üzgünüm ama yapılacak bir şey yok. Olur böyle zaman zaman yanlışlıklar, yani üzülmemek lazım. Hiç olmazsa ben veremesem bile oy verenler var. Allah hayırlı uğurlu etsin, tekrarınıa nasip etsin’’ dedi.
 
Kırgızistan'da oy verme işlemi başladı
 
Kırgızistan’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 10 Ağustos’ta yapılacak ve ilk kez halk tarafından belirlenecek cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gitti.
 
Seçmenler, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği’nde saat 08.00'de açılan sandıkta oy kullanmaya başladı.
 
Kimliğini görevlilere ibraz ederek sandıkta oyunu kullanan Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi ve Seçim Komisyonu Başkanı Metin Kılıç, “Hayırlı olsun” temennisinde bulundu.  
 
Yüksek Seçim Kurulu tarafından oy kullanma hakkını alan, Bişkek’te 16 yıldır bulunan Bingöllü Ali Keskin, AA muhabirine, “Oyumu kullandım. Çok heyecanlıyım. İnşallah, ülkemiz ve memleketimiz için hayırlı olur” diye konuştu.
 
Randevu alan bin 400 vatandaş, bugün ve yarın oyunu kullanacak. Cumhurbaşkanı seçimin ikinci tura kalması halinde Bişkek’te oy verme işlemi 17-18 Ağustos'ta yapılacak.
 
Katar
 
Katar'da yaşayan Türk vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimi için Doha Büyükelçiliğinde oy kullanmaya başladı.
 
Vatandaşlar, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) öngördüğü şekilde randevu takvimine uygun şekilde büyükelçilik binasına gelerek, kurulan iki sandıkta oylarını kullanıyor.
 
Oy verme işlemi bugün saat 17.00'ye kadar devam edecek. Oy verme işleminin 3 Ağustos'a kadar süreceği belirtildi.
 
İlk gün oy verme işleminin tamamlanmasının ardından, YSK kararları çerçevesinde, büyükelçilik binasında kararnamelerle tanımlanan güvenli odada verilen oylar tutanak kaydı ile saklanacak. Kullanılmayan seçim malzemeleriyse, ertesi gün tekrar sandık kurullarına teslim edilecek.
 
YSK'nın verilerine göre Katar'da kayıtlı 2 bin 212 seçmen bulunuyor. Seçmenlerin büyük çoğunluğu Katar'da yaşayan Türkler ile çifte vatandaşlık taşıyan kişilerden oluşuyor.
 
YSK'nın kararı uyarınca, ilk tur oylama için alınan randevu tarihinde ya da kendisi için belirlenen günde oy kullanamayanlar 10 Ağustos'a kadar gümrük kapılarında oy verebilecek. Yurtdışında cumhurbaşkanlığı seçimleri 54 ülkede 103 noktada gerçekleştirilecek.
 
Makedonya
 
Makedonya'da yaşayan Türk vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimi için Üsküp Büyükelçiliğinde oy kullanmaya başladı.
 
Seçmenler, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) öngördüğü şekilde randevu takvimine uygun büyükelçilik binasına gelerek, oylarını kullanıyor.
 
Makedonya'da yaşayan Türk vatandaşları, yarın da 08.00 ile 17.00 saatleri arasında oy kullanabilecek.
 
Büyükelçilikten alınan bilgiye göre, Üsküp'te oy kullanacak kayıtlı seçmen sayısı bin 482.
 
Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, yaptığı açıklamada, yerel saat ile 08.00'de başlayan oy kullanma işleminin sorunsuz sürdüğünü ifade etti.
 
Alınan güvenlik önlemleri gereği, oy kullanmaya gelen vatandaşlar cep telefonlarını bina girişinde yetkililere teslim ediyor.
 
Seçimlerde ikinci tura gidildiği takdirde, Makedonya'da yaşayan Türk vatandaşları 17-18 Ağustos'ta yeniden sandık başına gidecek.
 
İngiltere
 
Birleşik Krallık'ta yaşayan Türk vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimi için oy kullanmaya başladı.
 
Türk vatandaşları, Londra'nın batısındaki Olympia Konferans Merkezi'ne kurulan 57 sandıkta oylarını kullanıyor.
 
Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, sistemin mükemmel bir şekilde çalıştığını ve herhangi bir sorunun yaşanmadığını belirterek, "Bu seçim süreci, Türkiye Cumhuriyeti'nin yurt dışında yaşayan vatandaşlarına olan güvenin göstergesidir. Vatandaşlarımız da gelerek bu sürece sahip çıktılar" dedi.
 
Birleşik Krallık'taki Türk vatandaşları için yarın da oy verme işlemi devam edecek. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, Birleşik Krallık'ta cumhurbaşkanı seçiminin birinci turu için 3 bin 605 kişi randevu aldı.
 
Randevu sistemindeki aksaklıklar
 
Birleşik Krallık'ta cumhurbaşkanı seçimi için bugün oyunu kullanmaya başlayan Türk vatandaşları, randevu sistemindeki aksaklıklarla ilgili şikayetlerini dile getiriyor. 
 
Özcan Keleş isimli Türk vatandaşı, AA'ya yaptığı açıklamada, oy kullanabilmek için randevu sistemi üzerinden kendisi için randevu alabildiğini ancak eşi için alamadığını ifade ederek, "Dolayısıyla farklı saatlerde randevu aldık. Bu bir problem oluşturdu. Daha düzenli bir sistem olabilirdi" ifadelerini kullandı. 
 
Keleş, yurt dışında oy kullanabildiği için çok mutlu ve heyecanlı olduğu dile getirerek, "Önceki seçimlerde yüksek miktarda para ödeyip Türkiye'ye giderek oy kullanmamız gerekiyordu. Gecikmiş olan bu hakkın şimdi gelmesi sevindirici" dedi.
 
Türkiye'nin geleceğini düşünerek bugün oyunu kullandığını ifade eden Ali Dursun da randevu sisteminden memnun olmadığını, bunun oy kullanmanın önünde engel teşkil ettiğini söyledi. 
 
Mustafa Yeşilcan ise oy kullandığı için memnun olduğunu ancak bunun gecikmiş bir hak olduğunu dile getirerek, "Randevu sistemi ciddi problemler içeriyor. Herkesin internete ulaşımı yok. Bu önemli bir sorun. Ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) böyle bir seçimi ilk kez düzenliyor. Bu aksaklıkların nasıl giderilebileceği konusunda sadece konsolosluk yetkilileriyle değil, yurt dışındaki vatandaşlarla konuşulsa daha iyi olur" diye konuştu. 
 
5 yıldır İngiltere'de yaşadığını söyleyen Melek Dernek de yurt dışındaki vatandaşların oy kullanabilmesinin iyi bir adım olduğunu kaydederek, "Oy kullanma hakkının bize tanınmış olmasından dolayı çok mutluyuz. Yurt dışında yaşıyor olsak da Türkiye bizim ülkemiz" dedi. Dernek, birçok arkadaşının randevu alamadığını ve bu nedenle oy kullanamayacağını dile getirdi. 
 
Birleşik Krallık'ta yaşayan Türk vatandaşları bu sabahtan itibaren Londra'nın batısındaki Olympia Fuar ve Konferans Merkezi'ne kurulan 57 sandıkta oy kullanmaya başladı. Oy verme işlemi yarın da devam edecek. 
 
Avusturya
 
Avusturya'da yaşayan Türk vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gitti.
 
Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıt yaptıran ve oy kullanmak için randevu alan seçmenler, sabah saatlerinde seçim merkezlerine akın etti. Viyana'da Messe Fuar Merkezi'ne gelen seçmenler, kimlik kontrolünün ardından kendileri için belirlenen sandıklara giderek oylarını kullandı.
 
Kayıtlı seçmen sayısının 107 bin olduğu Avusturya'da, Viyana, Salzburg ve Bregenz'de toplam 77 sandık kuruldu. Sabah yerel saatle 08.00'da başlayan oy verme işlemi, akşam 17.00'ye kadar sürecek.
 
Belirlenen oy verme gününde oyunu kullanamayan seçmenler, gümrük kapılarında kurulan sandıklarda oylarını kullanabilecek. Gümrüklerde birinci tur oy verme işlemi 10 Ağustos 2014 tarihine kadar devam edecek.
 
Oylar güvenli odada saklanacak
 
Gün sonunda tüm kapalı oy zarfları sayıldıktan sonra tutanaklar hazırlanıp mühürlü torbalara konulacak. Torbalanan oylar, parti temsilcilerinde anahtarları bulunan elçilik ve başkonsolosluklarda oluşturulan güvenlikli odalara nakledilecek. Seçim işlemlerinin tamamlanmasından sonra oylar, kurye eşliğinde karayolu ile Almanya'nın Münih kentindeki merkezde toplanacak. Oy sayım işlemi, Türkiye'de yapılacak.
 
Yurtdışında yaşayan gurbetçiler, ilk kez Türkiye'de 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanmış oldu. AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA