• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ramazan müminlere verilmiş fırsatlar ayıdır
22 Ağustos 2009 Cumartesi 17:51

'Ramazan müminlere verilmiş fırsatlar ayıdır'

MÜSİAD Konya Şubesinde bu hafta Cuma Toplantısında Doç. Dr. Muhittin Okumuşlar vardı. 'Ramazanı Nasıl Anlamalıyız' konulu konferansa çok sayıda İş Adamı ve Sanayici katıldı.
MÜSİAD Konya Şubesinde bu hafta Cuma Toplantısında Doç. Dr. Muhittin Okumuşlar vardı. “Ramazan’ı Nasıl Anlamalıyız” konulu konferansa çok sayıda İş Adamı ve Sanayici katıldı.
 
 Selçuk Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhittin Okumuşlar “Ramazan Nasıl Algılanmalı” konulu konferansta, Ramazan ayını, bu ayın nasıl algılanması gerektiğini, Ramazan’ın getirdiklerini anlattı.
 
 Tüm Müslümanların Mübarek Ramazan’ı Şerifini tebrik eden MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, bu güzel Ramazan ayına tekrardan ermenin huzur ve mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi.
 
 Ramazan ayının öneminden bahseden  İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr Muhittin Okumuşlar “Ramazan ayı muhasebe ayıdır, Kuran ayıdır. On Bir ayın sultanı diye nitelendirdiğimiz bu ay biz müminlere rahmet olarak verilmiş fırsatlar ayıdır. Bu ayda Allah’a kul olarak bir adım atmamız yeterli. Oruç tutuyoruz, zekat veriyoruz, namaz kılıyoruz bir adım daha yaklaşıyoruz cennete. Aslında Rabbimiz bu ayda bize fırsatlar vermişte vermiş. Biz de kullar olarak bunu iyi değerlendirmeli, bu hasat toplama ayından olabildiğince istifade edip bu mübarek ayı boşa geçirmemeliyiz” dedi.
 
 Bu ayda Kuran okunmasına özellikle vurgu yapan Okumuşlar “Kuran her daim hayatımızda olmalıdır. Her zaman açıp okumalıyız. Ama bu ay da Kadir Gecesi olduğu için ve Kadir gecesinde de Kuran ı Kerim indirildiği için bu ayda Kuran’a ayrı bir önem verilmelidir. Yüce Peygamber her yıl Ramazan ayında, Kuran ı Kerimin nazil olan bölümüne kadar Hz. Cebrail ile karşılıklı olarak oturur ve mukabele okurdu. Vefatından önce Kuran ı Kerimi bir Ramazan’da üç kez bitirmişlerdir Hz. Cebrail ile.” Diye konuştu.
 
 Zekat konusuna da hassasiyetle dikkat çeken Doç. Dr. Muhittin Okumuşlar, zekatlarımızı Ramazan ayında vermemizin sevabımıza sevap katacağını söyledi ve zekat ile ilgili şunlara değindi. “Ramazan aynı zamanda cömertlik ayıdır da. Ramazan’da orucun yanı sıra zekat ve infakta olmalıdır. Zekat illa verilmelidir. Zaten Allah bize mal verirken fazlası ile veriyor. İşte o malın fazlası dediğimiz olay işin zekat kısmıdır. O yüzden bizim olmayanı alıkoymamalı ve hak sahiplerine emaneti teslim etmeliyiz. Bilmeliyiz ki zekat konusunda biz sadece ve sadece emanetçiyizdir. Biz bize verilen bir emaneti alıp hak sahibine vermekle mükellefiz. Bu ayda kendimizi hesaba çekmeli, nefsimizi sorgulamalıyız. Kişi kendi kendinin muhasebesini yapmalı ve bu muhasebeyi de Kuran’ı ölçü alarak yapmalıdır” dedi.
 
 Konferansın sonunda MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz Doç Dr Muhittin Okumuşlar’a günün anısına bir hediye takdim etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA