• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rahat bir tutum içinde olsaydık reformları 4 yıla yayardık
10 Aralık 2015 Perşembe 23:38

'Rahat bir tutum içinde olsaydık reformları 4 yıla yayardık'

Başbakan Yardımcısı Elvan, "Rahat bir tutum içinde olsaydık, 'Nasıl olsa dört yıl seçim yok' anlayışı içerisinde olsaydık, o zaman bu eylem planını bir yıllık değil dört yıllık yapardık" dedi.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, AK Parti'nin seçim beyannamesindeki hususların büyük bir kısmının bir yıllık eylem planında yer aldığını belirterek, "Biz rahat bir tutum içerisinde olsaydık, 'Nasıl olsa dört yıl seçim yok' anlayışı içerisinde olsaydık o zaman bu eylem planını bir yıllık değil, dört yıllık yapardık ve bu reformları dört yıla yayardık" dedi. 

Habertürk televizyonunda katıldığı canlı yayında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtlayan Elvan, yeni anayasaya ilişkin bir soru üzerine anayasa değişikliği ile ilgili çalışmalara öncülük etmek istediklerini söyledi. 

Bu kapsamda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun siyasi parti liderlerini ziyaret edeceğini ifade eden Elvan, hemen hemen her partinin "anayasa değişikliğini istiyoruz" dediklerini, ancak iş fiiliyata geldiğinde geçmiş dönemlerde sıkıntı yaşandığının altını çizdi.

Elvan, "Biz bu dönemde bu reformlarımıza yoğunlaşacağız ancak siyasi partilerimiz anayasa konusunda gerçekten samimi bir yaklaşım içerisinde olursa, reformlarımızı gerçekleştirirken anayasa değişikliği üzerine de çalışmalara başlayacağız" diye konuştu. 

"Rahatlık içinde değiliz"

Gelecek dört yıl boyunca seçim olmamasının, kendilerinde bir rahatlamaya neden olup olmadığının sorulması üzerine Elvan, "Biz rahat bir tutum içerisinde olsaydık, 'Nasıl olsa dört yıl seçim yok' anlayışı içerisinde olsaydık, o zaman bu eylem planını bir yıllık değil dört yıllık yapardık ve bu reformları dört yıla yayardık" ifadelerini kullandı. 

"Türkiye'nin büyümesini etkilemez"

Türkiye'nin etrafında yaşanan sorunlar da göz önüne alındığında dış gelişmelerle iç gelişmeler arasındaki koordinasyonun nasıl sağlayacaklarına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Elvan, Rusya ile sorun yaşanmasına karşın bu durumun Türkiye'nin büyümesini etkilemeyeceğini vurguladı.

2008'de başlayan küresel kriz döneminde de Türkiye'nin gerekli önlemleri aldığını ve yeni pazarlara ulaştığını anlatan Elvan, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla bizim nitelikli insan altyapımız, firmalarımızın rekabet gücüne sahip olması ve tüm dünyayı tanıması, sürekli olarak malını dünyanın dört bir yanına ihraç etmek için çaba sarf etmesi, bizi daha çok umutlandırıyor. Bu konuda bizlerin kaygı içinde olmasına gerek olduğunu düşünmüyorum. Elbette belki biz Rusya ile böyle bir sıkıntının yaşanmasını istemezdik ama bunun da her gün gündemde tutulmasının çok anlamlı olduğunu düşünmüyorum. Biz işimize bakmalıyız, yolumuza devam etmeliyiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA