• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Radyoloji çalışanlarının sorunları çözüm bekliyor
08 Kasım 2012 Perşembe 11:30

'Radyoloji çalışanlarının sorunları çözüm bekliyor'

Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Hamza Olgun 8 Kasım Dünya radyoloji gününde Başta Sağlık Bakanlığı idarecileri olmak üzere tüm yetkililerin radyoloji de çalışanların sorunlarına duyarlılıkla...
Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Hamza Olgun “ 8 Kasım Dünya radyoloji gününde Başta Sağlık Bakanlığı idarecileri olmak üzere tüm yetkililerin radyoloji de çalışanların sorunlarına duyarlılıkla yaklaşmalılardır.”dedi
 X ışınlarını keşfederek teşhis ve tedavide yeni bir dönemi başlatılan Ünlü bilim adamı Wilhelm Conrad Röntgen’in bu keşfi yaptığı gün 8 Kasım tüm dünyada radyoloji günü olarak kutlanmaktadır. diyen Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Hamza Olgun “ İnsan sağlığı açısından önemli bir buluşun kutlaması yapılacak bu tarihte radyoloji çalışanlarının çalışma şartları bu önemli güne gölge düşürmüştür.
Dünya radyoloji gününde Başta Sağlık Bakanlığı idarecileri olmak üzere tüm yetkililerin çalışanların sorunlarına duyarlılıkla yaklaşmalılardır.
Radyoloji çalışanları bugün birçok sorunla karşı karşıya bırakılmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın çalışma koşullarında iyilileştirme yapılmaksızın, çalışan sayısındaki yetersizliği göz önünde bulundurmadan günlük çalışma saatlerini 5 saatten 7 saate çıkartması çalışanların daha fazla radyasyona maruz kalmalarına neden olmuştur.
Ölümcül hastalıklara davetiye çıkartan bu uygulama Sağlık Bakanlığı tarafından tekrar gözden geçirmeli, yeni bir düzenleme yapılmalıdır.  Çalışanların sağlığı sadece kâğıt üzerinde mevzuatta kalmamalı, uygulamalar ile de çalışanların sağlığının önemsendiği ve takip edildiği gösterilmelidir.
Gerekli önlemlerin alınmaması; radyoloji çalışanlarını çağın vebası kanserle karşı karşıya getirmiştir. Vatandaşlarımızın sağlığı için hizmet üreten radyoloji çalışanları meslekleri nedeniyle sağlıklarının tehdit altında olması kabul edilebilir bir durum değildir. 
Çalışanların sağlığı için iş yükünün bir an evvel hafifletilmesi, sağlığın tüm branşlarını kuşatan personel eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Çalışma saatlerinin neredeyse yarı yarıya artmasına rağmen ücretlerinde hiçbir iyileşme yapılmaması da  haksızlığın bir diğer  boyutu olmuştur.
Röntgen birimi çalışanları yapılan her düzenlemede mağdur edilmiş kamuoyunda yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet süresi zammında da kısmi olarak kayba uğramışlardır.
Çalışma saatleri ile ilgili mevzuat değişiklikleri sonucunda ortaya çıkan 4 saatlik fazla mesai ücretlerinin ödenmesi için mahkemelerin adres gösterilmesi büyük bir haksızlık, çalışanın alın terinin karşılığının yok sayılmasıdır.
Biz radyoloji çalışanları adına, Sağlık Bakanlığı’nın sorun çıkaran kimliği yerine çözüm üreten bir kimliğe bürünmesini istiyoruz. Bu tüm çalışanların da ortak talebidir. 
Taleplerin karşılanması dileğiyle Türk Sağlık-Sen olarak her şeye rağmen, tüm radyoloji çalışanlarının Dünya Radyoloji Gününü kutluyoruz.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA