• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Radar sistemi faaliyete geçti
07 Şubat 2013 Perşembe 18:30

Radar sistemi faaliyete geçti

Konyada meydana gelen kazaların çoğunluğunun hız ihlali kaynaklı olduğunun tespit edilmesinin ardından Konya Emniyet Müdürlüğü Trafik Elektronik Denetleme Sistemini (TEDES) faaliyete geçirdi.
Konya’da meydana gelen kazaların çoğunluğunun hız ihlali kaynaklı olduğunun tespit edilmesinin ardından Konya Emniyet Müdürlüğü ‘Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’ni (TEDES) faaliyete geçirdi. Sistem belirli noktalarda giriş ve çıkış hızlarını ölçerek ceza tespiti yapıyor.

Meydana gelen trafik kazalarının istatiki çoğunluğunun hız ihlalinden kaynaklandığını tespit eden Konya Emniyet Müdürlüğü, Konya Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Özel İdaresi ve Selçuk Üniversitesinin katkılarıyla TEDES ‘Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’ni kurdu. Sistemde 20 plaka okuma noktası ve bunların oluşturduğu 10 hız koridoru ile 2012 yılı sonunda kurulumu tamamlandı. Konya Polis evi Müdürlüğünde gerçekleşen TEDES tanıtım programına Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tümg. Yılmaz Özkaya, Jandarma Bölge Komutanı Tuğg. Şafak Karakoç, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, kurum müdürleri ve emniyet personeli katıldı.

‘KORİDOR HIZ TESPİT SİSTEMİYLE HIZI AZALTACAĞIZ’
Hız tespit sisteminde kullanılan radar sisteminde veya tek noktalı sistemlerde vatandaşın yavaşlayıp tekrar hızlandığını belirten Konya İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, ‘‘Hız ihlal tespit sistemlerinde en etkili ve en uygun sistemin ‘koridor hız tespit sistemi’ olduğu kanaatine vardık. Bu sistem sadece ceza kesmek için kurulmadı. Bir çok asayiş olayında anında plaka tespiti ile olayların çözülmesi noktasında bize yardımcı olacak. İstihbarat, Kaçakçılık ve Terör olaylarında da bize bu sistem çok yarar sağlayacak. İlk olarak kazaların yoğun yaşandığı, İstanbul yolu, Beyşehir Çevre yolu ve Adana Çevre Yolunda bu sistem kuruldu. Kurulum aşamasından sonra sistem daha çalışmadan hız oranlarında %60 düşüş sağlandı. Bu sistemin ikincisini farklı bölgelere kurmak için çalışmalara başladık. Bu sistem bugün itibariyle çalışmaya başlıyor’’ şeklinde konuştu.
‘BU YIL METRO GELİYOR’

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise bu sistemin Konya’da çok faydalı olacağını ifade ederek, ‘‘ Konyamız için hayati önem taşıyan bir projeyi faaliyete geçirdikleri için Konya İl Emniyet Müdürlüğümüzü tebrik ediyorum. İş birliği içinde bu proje hayata geçiyor. Konya bu projeden kazançlı çıkacak. Daha cezalar yazılmaya başlanmadan hız ihlallerinde ve diğer ihlallerde %60’lık bir azalma olması, faaliyete geçtikten sonra Konya’ya ciddi faydalar sağlayacağına, ölümlü ve yaralamalı kazalarda azalmalar olacağını görüyoruz. Toplu taşıma araçlarının güçlendirilmesi, kalitesinin artırılması, sayısının yükseltilmesi gerekiyor. Bu noktada sayısı 180 ile 220 arasında değişen otobüs filosuna son süreçte 145 yeni otobüs ilavesi yaparak filomuzu güçlendirdik. Toplu taşıma sistemlerinde modern şehirler arasında en gerekli sistem olan raylı sistem konusunda da, nüfus ve prosedür gereği belli süreçler alan projelerde de önemli aşamalar katedildi. 2012 yılında ihalesi yapılan tramvayların standardının yükseltilmesi, modern çağdaş ve engelliler için engelsiz tramvay alımında kamu ihale kurumu süreci de tamamlandı. 2013 sonuna kadar belli oranda Tramvaylar yenilenecek. Konyamızın ihtiyacı olan ama Ulaştırma Bakanlığı kriterleri açısından ve saatlik yolcu taşıma oranı bakımından bugüne kadar sonuçlandırılamayan yer altı raylı sistem (METRO) için ön izinler alındı. Bu süreçte 2013 yılı içerisinde başlayacak. Yer altında Metro sisteminin inşaatı devam ederken, üstten de yeni tramvaylar çalışmaya devam edecek’’ şeklinde konuştu.

‘BU TÜRKİYE’DE BİR İLKTİR’
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise uygulamanın Türkiye’de ilk olduğunu belirterek, ‘‘Bu uygulama Türkiye’de ilk uygulamadır. Konya hız sistemleri bakımından yeni bir uygulamayı Türkiye’de başlatmış oldu. Bu işin başlatılmasında İl Genel Meclisimiz, bütçeyi sağlamıştır. Büyükşehir Belediyemizde bu konuda bizlere destek oldu. Biz Konya’nın marka kent olması açısından elimizden geleni yapıyoruz. Konya yapılan yatırımlarla Dünya’ya model olacaktır. Biz doğru yılda ilerlediğimiz sürece bizleri destekleyenler olacaktır’’ diye konuştu.

70 KM HIZI GEÇMEYİN
TEDES ‘Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’ bugün itibariyle faaliyete geçiyor. Hız sınırı 70 km olarak belirlendi. Koridor Hız tespit sisteminde belirli aralıklarda kurulan mobese kameralar giriş ve çıkışta alınan süre ve hızı tespit ederek, limit aşıldığı takdirde otomatik olarak cezanızı keserek adresinize gönderiyor. Ard arda 10 kez hız limitinizi aşarsanız 10 adet ayrı ceza adresinize gelecek. Yapılan istatistiklere göre hız kurallarına uymama trafik kazalarının sebeplerinin başında gelirken, Kavşaklarda geçiş önceliğine uymama, Kırmızı ışık veya dur işaretine uymama, Alkollü araç kullanma olarak devam ediyor. SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA