• Konya2 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rabia notları ve Başbakan'ın rüyası

21 Ağustos 2013 12:03

Mısır’da yaşanan darbe sonrası katliamlar dünyanın sağır sessizliği ile devam ediyor. Mısır için maalesef  Türkiye dışında çaba sarf eden kimse de yok. Türkiye’nin duruşunu da Başbakan Erdoğan’ın net tavrı belirliyor.

Rabia’tül Adeviyye, gösterilerin ve sonrasında katliamın meydana geldiği meydana ismini veren, döneminde dik duruşuyla bilinen bir kadın evliya. Geçtiğimiz aylarda Kudüs gezisinde, medfun bulunduğu yeri ziyaret etmiştik.

Bugünlerde sosyal medya başta olmak üzere hayatın her alanında o meşhur özgürlük işaretini görüyoruz.

Twitter’da 100 milyondan fazla kişi profil resmini bu sembolle değiştirdi. Başbakan Erdoğan, Bursa mitinginde yaptığı bu işaret tüm İslam dünyasında medyanın ana gündemi oldu. Futbol maçlarında gol atan futbolcularda bu işareti yaptılar.

Konyaspor’un Fenerbahçe’yi yendiği maçta golden sonra Emre de bu işareti yaptı. Asıl o maçta, girişimci,yenilikçi ve sorumluluk sahibi bazı genç işadamları 7 bin civarında Mısır ve Türk bayrağı bastırmışlardı, statta dağıtmak için. Statta bu bayraklarla hem katliama tepki gösterecek hem de Türkiye’nin Mısır’ın yanında olduğunu göstereceklerdi. Bunu açıktan yapmaya kalkınca sanırım, Futbol federasyonu bayrak dağıtılmasına izin vermedi.

Biz bu arkadaşların isteklerine ve davranışlarındaki samimiyetlerine şahidiz. Rabia Meydanındakiler ve Mazlum Mısır halkı bu samimiyeti hissetmiştir mutlaka.

***

Konyaspor-Fenerbahçe maçı hem maç hem tüm hayatta, işi ciddiye almamanın bedelinin nasıl ödendiğinin en net örneğiydi. Birde kendi değerlerinize güvenmenin nasıl güzel sonuçlar vereceğinin göstergesi oldu. Bu maçtan herkesin alacağı dersler mutlaka olacaktır. Biz, güvenmek, inanmak ve cesaret üzerine pek çok pay çıkardık.

Ayrıca Konya’nın sosyal ve ekonomik potansiyeli, böyle Türkiye’nin gözü üzerinde olduğunda daha net görünüyor. Bu maçta bunun en son hali de açığa çıktı. Daha çok büyük potansiyel var bu şehirde.

Konyaspor bu maçta galip gelerek tüm şehre müthiş bir moral ve mutluluk verdi. Ancak en çok mutlu olanların başında son çalışma gününde böyle bir galibiyet gören Konya Valisi A.Nezih Doğan’dır.

Görev yaptığı 4 yılı aşkın sürede sporda böyle sansasyonel sonuçlar göremeyen Vali Doğan’a bu galibiyet Konyaspor’un bir veda hediyesi gibi oldu. En güzel hediyelerden biri bence buydu.

***

Vali Doğan’a başka bir güzel hediye ise Pazar günü konutunda uğurlamaya gelen dostlarının yanında, görme engelli Mehmet Akdemir’in okuduğu “Yüreğimin Gözleri” şiiriydi. Şimdiye kadar yazılmadı ama bu engelli küçük Mehmet’in Başbakan Erdoğan’la olan hikayesi çok ilginç.

Başbakan Erdoğan geçen yıl rüyasında küçük engelli bir çocuk görüyor. Yardıma ihtiyacı olan çocuk Başbakan Erdoğan’a “Görsem de bir görmesem de bir” diyor. Başbakan Erdoğan bu çocuk kimdir nedir nasıl görürüm diye düşünüyor. 17 Aralık günü Başbakan Erdoğan Konya’ya gelince, küçük Mehmet, Başbakan’ın yanında bir şiir okuyor. Başbakan Erdoğan, Vali Doğan’ı çağırıp, birkaç gün önce bu çocuğu rüyasında gördüğünü söylüyor ve her türlü yardımı yapın talimatı veriyor. Tevafuka bakar mısınız.

Pazar günü Vali Doğan’ın uğurlamasında Mehmet’te orada babasıyla “Vali Amca nereye gidiyorsun, niye gidiyorsun” diye sorularla ortamın maskotu oldu. Gerçekten Vali Doğan ve eşi Hatice Hanım’ın eğitim ve özel eğitime gösterdikleri çaba takdire şayandı.

Vali Doğan’ı son çalışma gününde gazeteci arkadaşlarla ziyaretine gittik. Bizim tabirimizle “Heybe”den gazeteci Hamdi Bağcı “Gönül güzelliği, baki güzelliktir. O güzellik devleti, Ab-ı hayata sakidir.” sözünü çekti.

Allah Büyüktür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA