• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin İsterse Para Akışını Bile Durdurur
28 Kasım 2015 Cumartesi 10:39

Putin İsterse Para Akışını Bile Durdurur

Rusya, tedbirlerini Özel Ekonomik Önlemler Yasası'na dayanarak alacak. Yasa, finansal işlemlere kısıtlama, ek gümrük vergisi ve Putin isterse finansal akışı bile kesmeyi öngörüyor.

Rusya arka arkaya Türklere yönelik tedbirler alırken, Rus hükümetinin bundan sonra atacağı adımlar da endişe ile bekleniyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sert açıklamaları devam ederken, Rusya Başbakanı Dimtri Medvedev'in atıfta bulunarak önlemlerin ona göre hazırlanacağını söylediği 2006 yılında yürürlüğe giren Özel Ekonomik Önlemler Yasası ambargoya yakın tedbirler içeriyor.

İŞTE O YASA

Resmi olmayan İngilizce çevirisine göre yasa, yabancı devlet veya devlet görevlilerinin Rusya veya vatandaşlarına uluslararası alanda dostane olmayan tutum göstermeleri halinde alınacak "acil önlemleri" içeriyor. Bunlar arasında ürün bazında ek gümrük vergisi, tedbir uygulanan ülkeye ihracatta ek vergi, ve hava sahasından geçişe kısıtlama gibi tedbirler yer alıyor. Her türlü finansal işleme yasak da bu listede bulunuyor. Hangilerinin yürürlüğe konacağı Rus hükümetinin uhdesinde bulunuyor.

RUSYA BATIYA BU YASAYLA CEVAP VERDİ

Rusya'nın kendisine karşı uygulanan yaptırımlar karşısında Batı'ya uyguladığı ithalat yasakları bu yasaya dayanılarak çıkarılan kararnamelerle yürürlüğe konuldu. Yasa, bir ülkeye değil bir ülkedeki kişilere de uygulanabiliyor. Tedbirlerin geçici olarak uygulanabileceği belirtilen yasa metninde, Rusya'nın alacağı diğer önlemler açısından bağlayıcılığının bulunmadığı anlatılıyor.

YASADA YER ALAN EKONOMIK TEDBİRLER

-Her türlü ticaret anlaşmasının feshi veya askıya alınması
-Karşılıklı finansal işlemlere sınırlama veya yasaklama
-Hedef ülkeden ithalata veya seçilmiş ürünlere ek gümrük vergisi
-Hedef ülkeye ihracata veya seçilmiş ürünlere gümrük vergisi
-Limanların kullanımını sınırlama veya toptan yasaklama
-Rus hava sahasının kullanımını kısıtlama
-Ortak ekonomik ve teknik işbirliği programlarını askıya alma
-Rusya'nın üçüncü taraflarla olan ticaret anlaşmalarının getirdiği dolaylı haklardan yararlanamama

'ŞARTLARDAN DOLAYI TÜRKLERİ SIKI TAKİBE ALDIK'

Rusya'da uçak düşürülmesi olayından sonra Türkiye vatandaşlarına yönelik takibin sıkılaştırılması talimatı verildi. Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev, güvenlik güçlerinin Türkiye vatandaşlarına karşı bundan böyle daha ciddi kontrolde bulunacağını açıkladı. Rusyalı bakan, NTV kanalında katıldığı yayında yaptığı açıklamada, "Şartlardan dolayı Türkiye vatandaşlarını daha fazla takip etmeye mecburuz" dedi.

5 YILLIK GİRİŞ YASAĞI KONAN VAR

Rus havalimanlarında Türk vatandaşlarına yapılan ağır baskılara her gün yenisi ekleniyor. Turist olarak vizesiz gelip fuarlara katıldığı için aslında ticaret yaptığı iddiasıyla sınır dışı edilen Türk vatandaşlarının bazılarının pasaportlarına damga vurulduğu anlaşıldı. Rusya'nın pasaportuna sınır dışı damgası vurduklarına otomatikman 5 yıl ülkeye giriş yasağı geliyor. (Kaynak:Habertürk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA