• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Protokol imzalandı ABye destek geldi
17 Ekim 2009 Cumartesi 09:39

Protokol imzalandı AB'ye destek geldi

Protokolden bir hafta sonra Ermenistan, Türkiye'nin AB üyeliğinden yana olduğunu açıkladı. Başbakan Sarkisyan, "Üyelikle AB ile biz de yakın ilişki kurabiliriz" dedi.
Türkiye ile tarihi bir protokol imzalayan Ermenistan yönetiminden bir olumlu açıklama daha geldi. Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine destek verdiklerini açıkladı. Rus Interfaks ajansına konuşan Sarkisyan, "Ankara'nın üyeliğini destekliyoruz" derken bunun kendileri için de yararlı olduğunu dile getirdi. Ermeni Başbakan, "Bu bizim de çıkarımızadır. Ankara aracılığıyla Avrupa Birliği ile daha yakın ilişkiler kurabiliriz" ifadelerini kullandı.

KAPALI SINIR BÜYÜK ENGEL
Sarkisyan, iki ülke arasında kapalı kalan sınırın açılması konusundaki soruları da yanıtladı. Ermenistan Başbakanı, "Günümüz, modern dünyasında kapalı kalan sınırlar ekonomik gelişimlerin önündeki ne büyük engellerden biridir" ifadelerini kullandı. İki ülke arasındaki diyalog gelişirken Azerbaycan'ın protokole tepkisi ise sürüyor. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Yukarı Karabağ barış süreci ile ilgili konumlarının çok net olduğunu, sorunun Azerbaycan toprak bütünlüğü prensibi çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

ALİYEV: TOPRAĞIMIZDAN ÇIKIN
Aliyev, Ermenistan'a işgal ettiği tüm topraklardan çekilmesi çağrısında bulundu. Yukarı Karabağ'da işgali Azerbaycan'ın o dönemdeki yöneticilerinin hatası olarak değerlendiren Aliyev, işgal altındaki toprakların her an geri alınabilmesi için ordunun hazır olması gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz hafta cumartesi günü ABD ve Rusya'nın desteğiyle imzalanan protokolle diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi dahil önemli maddeler içeriyordu. Avrupa Birliği'nin de desteklediği protokolün her iki ülkenin parlamentolarında onaylanması gerekiyor.

ERİVAN'A AB'DEN 100 MİLYON EURO
Avrupa Birliği, Ermenistan'a 35 milyon eurosu hibe ve 65 milyon eurosu düşük faizli kredi olmak üzere 100 milyon euro mali yardımda bulunacağını açıkladı. AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Ermenistan'a mali desteğin bu ülkenin Uluslararası Para Fonuyla (IMF) imzaladığı anlaşmanın desteklenmesi kapsamında verildiği belirtildi. IMF ile Mart 2009'da 540 milyon dolarlık stand-by anlaşması imzalayan Ermenistan, bu kredinin ekonomideki kötüleşmeyi durduramaması üzerine Haziran 2009'da 250 milyon dolar daha mali destek almak zorunda kalmıştı.

'TÜRKİYE BÖLGEDE ÖNEMLİ BİR ÜLKE'
ABD'nin önde gelen siyasi yazarlarından Stephen Kinzer, Türkiye'nin bölgede arabulucu ve barış yapan ülke olarak önemli bir rol üstlendiğini kaydetti. Kinzer, Boston Globe gazetesinde yayımlanan "Türkiye için yeni bir rol" başlıklı makalesinde, Türk yetkililerin Afganistan, Pakistan ve Lübnan gibi bölünmüş ülkelere gittiklerinde tüm tarafların kendileriyle konuşmak için heyecan duyduklarını belirtti. Kinzer, "ABD'nin yapamadığı anlaşmaları imzalıyorlar" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA