• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Protesto ettiler
02 Ocak 2013 Çarşamba 18:02

Protesto ettiler

Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Çelik, darbe ürünü olan kılık kıyafet uygulamasını protesto ettiklerini, sivil itaatsizlik göstererek okullara serbest kıyafetle gireceklerini...
Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Çelik, darbe ürünü olan kılık kıyafet uygulamasını protesto ettiklerini, sivil itaatsizlik göstererek okullara serbest kıyafetle gireceklerini bildirdi.

Eğitim Bir-Sen'in Afyonkarahisar'daki üyeleri, Ticaret Meslek Lisesi'nin önünde toplanarak, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'e tepki göstermek için basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Çelik, ülke genlinde sivil itaatsizlik gösterdiklerini, işe ve derslere serbest kıyafetle gireceklerini söyledi.
Çağ dışı kılık ve kıyafet yönetmeliğini protesto ettiklerini belirten Çelik, devlet memurlarına, ''Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'' ile üniformalı asker muamelesinin yapıldığını söyledi.
Darbe döneminin ürünü olan çağ dışı yönetmeliği tanımadıklarını bildiren Çelik, ''Ense tıraşı, sakal, favori, bıyık, tırnak uzunluğu ile ilgilenen, çalışanların kot ve benzeri pantolon giyemeyeceği hükmünü içeren, inancı gereği başını örtme ihtiyacı duyan ve tercihinden dolayı saygı duyulması gereken kadın çalışanlara başörtüsü yasağı getiren yönetmeliği tanımadığımızı haykırmak için buradayız. Eğitim çalışanlarının saçıyla, bıyığıyla, ense tıraşıyla, favorisiyle, pantolonunun kumaşı ile ilgilenilmesini kesinlikle doğru bulmuyoruz'' dedi.
Çelik, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'in acilen değiştirilmesini, kamuda çalışan kadınlara başı açık olacak şekilde dayatma yapılmasını, Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'ne aykırı olan başörtüsü yasağının tamamen kaldırılmasını, çalışanların ne giydiği değil ne ürettiği ile ilgilenilmesini istediklerini ifade etti.
''Eğitim Bir-Sen olarak darbe döneminin dayatmalarına uymayacağımızı buradan ilan ediyoruz, bu yaptırımları asla meşru görmüyoruz'' diyen Çelik, yönetmeliği yok saydıklarını ve okullara serbest kıyafet ile gireceklerini bildirdi.
Basın açıklamasının ardından sendika üyeleri, sivil kıyafetle derslere girdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Komşusunu boş arazide av tüfeğiyle vurdu
  • Ağaca çarparak hurdaya dönen otomobilden yaralı olarak kurtuldu
  • Önce köpek çaldılar sonra marketten hırsızlık yapmaya çalıştılar
  • Bu sezon Konyaspor'a ders olsun!
  • Karatay Belediyesi şefkat evlerinde iftar coşkusu yaşandı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA