• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Projenin final toplantısı Konyada yapıldı
31 Ekim 2012 Çarşamba 13:18

Projenin final toplantısı Konya'da yapıldı

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki kültürel ilişkileri artırmak amacıyla düzenlenen ''Anadolu Müzeleri Berlin'de Buluşuyor'' projesinin final toplantısı Konya'da yapıldı.
Avrupa Birliği ve Kültürlerarası Diyalog Hibe Programı Müzeler Bileşeni kapsamında Selçuk Üniversitesi'nin yürüttüğü ''Anadolu Müzeleri Berlin'de Buluşuyor'' projesinin final toplantısı, Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 
Projedeki amacın her iki ülkede inceleme yapılan müzelerin korunması, aydınlatılması, sterilizasyonu, depolanması ve tarihi eserlerin restorasyonu konusunda ortak bir eylem planı hazırlamak olduğu bildirildi. 
Toplantıya Konya Müze Müdürü Yusuf Benli, Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ersöz, Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Çalık, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhittin Tuş, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdemir Koçak, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. 
1 yıl süren çalışma ile ilgili süreci anlatan Proje Sorumlusu Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Deniz Yalçınkaya, ''Almanya'daki Pergamon ve Kreuzberg Müzeleri, Konya ve çevresindeki müzeler, Afyonkarahisar ve Akşehir'deki müzeler de dahil olmak üzere bir çok müzede araştırmalar yapıldı. Projenin Konya'daki heyeti Almanya'da çeşitli incelemelerde bulundu, Almanya'daki proje yürütücüleri de Konya'da araştırmalar yaptılar ve ortak bulgular değerlendirildi. Projeyle ilgili Almanya'da 'Anadolu Krallığı Sergisi' açıldı ve 3 ay boyunca ziyaret edildi'' dedi. 
Berlin'deki izlenimlerini anlatan Konya Müze Müdürü Yusuf Benli ise ''Berlin'deki müzelerde uzmanlar kendi branşlarında bilgi aktardı. Özellikle arşivciliğin detaylarını anlattılar. Müzelerin bölümlendirme aşamalarında dikkat edilen hususlar, değişik kategoriler, sosyal hayatlarını yansıtan değişik bölümler anlatıldı'' dedi. 
Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Çalık ve Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdemir Koçak'ın müzeler gezisindeki anılarının sunumundan sonra, proje kapsamında çekilen müze ve bazı arkeolojik eserlerin fotoğrafları sergilendi.
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA