• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Programlara 25 bine yakın katılım oldu
08 Mayıs 2013 Çarşamba 17:06

Programlara 25 bine yakın katılım oldu

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez bir haftaya yayılan etkinliklerle kutlanan Hazreti Mevlana ve Ailesinin Konyayı teşrif Törenlerine 25 bine yakın yerli ve yabancı misafir...
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez bir haftaya yayılan etkinliklerle kutlanan “Hazreti Mevlana ve Ailesinin Konya’yı teşrif Törenleri”ne 25 bine yakın yerli ve yabancı misafir katıldı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya geliş yıldönümünün onlara layık şekilde kutlanması gerektiğini belirterek, teşrif yıldönümlerini de bundan sonra bir haftaya yayılan etkinliklerle kutlayacaklarını söyledi.
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’yı teşriflerinin 785. yıldönümü nedeniyle düzenlediği ve yoğun ilgi gören etkinlikler sona erdi.
Etkinliklerin son gününde Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nun sergilediği Belh’ten Gelen Işık isimli tiyatro, Kur’an-ı Kerim tilaveti, Mesnevi sohbeti ve sema gösterisi yer aldı.
Programda konuşan İl Müftüsü Şükür Özbuğday, Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya geliş yıldönümleri nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler için teşekkür etti. Bu tür programların Hazreti Mevlana’nın insana bakışını, insan sevgisini ve felsefesini anlamak açısından önemli bir vesile olduğunu dile getirdi.
TEŞRİF TÖRENLERİ BİR HAFTA KUTLANACAK
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Hazreti Mevlana’yı anma etkinliklerinde yeni bir haftaya daha kavuşulduğunu belirterek, Şeb-i Arus törenlerinin dışında teşrif yıldönümlerini de bundan sonra bir haftaya yayılan etkinliklerle kutlayacaklarını vurguladı.
PROGRAMLARA 25 BİNE YAKIN KATILIM OLDU
Anadolu’nun şekillenmesinde, medeniyetin oluşmasında önemli pay sahibi büyüklerden olan Hazreti Mevlana’nın Anadolu’ya ve Konya’ya geliş yıldönümünün onlara layık şekilde kutlanması gerektiğini kaydeden Başkan Akyürek, “Çünkü bugün Konya Türkiye’de ve dünyada itibarlı bir yere sahipse, en güzel şekilde anılıyorsa bunda Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’mızı teşrifinin önemli bir payı vardır. Bu yılki etkinliklerde karşılama töreni, konserler, tiyatrolar, Kur’an-ı Kerim tilavetleri, sema gösterileri ile güzel programlar icra edildi. Programlarda yurt içinden ve yurtdışından 25 bine yakın insanımız misafir edildi” dedi.
Başkan Akyürek, konuşmasının sonunda programları organize eden ve katılan herkese teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’ni dolduran yerli ve yabancı binlerce misafir sema programını ilgiyle izledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA