• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Profesör elinde kamerayla başörtü avında!
17 Mayıs 2012 Perşembe 09:24

Profesör elinde kamerayla başörtü avında!

Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, her sabah Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nün kapısında nöbet tutuyor.

Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, her sabah Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nün kapısında nöbet tutuyor.
Elinde makine, başörtülü öğrencilerin fotoğrafını çekiyor. Başı açık öğrencileri okula alırken, başörtülülere kapıyı kapatıp, bu şekilde içeri giremeyeceklerini söylüyor. Son icraatı sırasında basına yakalanan Pekünlü, kendi fotoğrafı çekilirken yüzünü kâğıtla kapatmaya çalıştı. Ardından kapının arkasına geçip, başörtülü öğrencilere yönelik engelleme tavrını sürdürdü. Soruları ise demokratik hakkını kullandığını belirterek cevapsız bıraktı. Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı, "Kendisi kınama aldı, hakkında lüzum-u muhakeme çıktı. Kademe ilerleme cezası verdim, son olarak tekrar soruşturma açtım. Daha ne yapabilirim?" diye yakındı. Okul kapısına, 'Başörtülüler giremez' yazısı asan Prof. Pekünlü hakkında ocak ayında 4 öğrenci, savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Gerekçe olarak, 'Eğitim öğretim hakkının engellenmesi', 'özel hayatın gizliliğini ihlâl', 'kamu görevinin sağladığı yetkiyi kötüye kullanmak' suçları gösterilmişti.

Aylardır kapıda nöbet tutarak başörtülü öğrencileri fişleyen ve içeriye girmelerini engelleyen Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, son icraatında Cihan Haber Ajansı kameralarına yakalandı. Kapıda başörtülü öğrencilerin fotoğraflarını çeken profesör, kamerayı görünce yüzünü kâğıtla gizleyerek kendini içeriye attı. Kapının arkasına saklanarak başörtülü kızların içeriye girmesini engelledi. Pekünlü, demokratik hakkını kullandığını ileri sürerek konuşma talebini reddetti.

İl dışında olduğu için telefonla görüştüğümüz Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı, Pekünlü'nün tavrından haberdar olduğunu söyledi. Duyduğu rahatsızlığı da şu örnekle açıkladı: "Astroloji'den bir öğretim üyesinin konferans salonunda bir konuşması vardı. '13. Burçlar' mı ne... Bu konferansla ilgili Rennan Pekünlü, dekanlığı arayarak 'Başörtülü öğrenciler girmeyecek. Eğer girerse hepsini dışarı atarım' demiş. Bunun üzerine ben de rektörle görüştüm. Bana, 'Böyle bir şey olmaz. Madem ayrım yapıyorlar, o zaman konferansı iptal edin' dedi. Ben de, 'İstediğiniz koşulların yerine gelmesi mümkün olmadığı için konferansı iptal ettim' diye yazı yazdım." Pekünlü ilgili şikâyetlerin kendilerini de zor durumda bıraktığını belirten Kazancı, "Kendisi kınama aldı, hakkında lüzum-u muhakeme çıktı, kademe ilerleme cezası verdim, son olarak tekrar bir soruşturma açtım. Daha ne yapabilirim?" diye konuştu.

Soruşturma izni Danıştay'da

Okul kapısına, 'Başörtülüler giremez' yazısı asan Prof. Dr. E. Rennan Pekünlü hakkında ocak ayında 4 öğrenci, savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. 'Eğitim hakkının engellenmesi', 'özel hayatın gizliliğini ihlal', 'kamu görevini kötüye kullanma' gibi suçları kapsayan duyuruyla ilgili rektörlük, soruşturma izni verdi, Pekünlü'nün itirazı üzerine dosya Danıştay'a gitti. Profesörün TCK'ya göre suç işlediğini belirten Mazlum-Der avukatlarından Mehmet Gün, "Bu, ilk vukuatı değil. Ancak bu kez yasakçı tavrı görüntülerle sabit. Danıştay'dan gelecek cevabı bekliyoruz. Soruşturma izni gelirse kişi hakkında dava açılabilecek." dedi.  ZAMAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA