• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Sinanoğlu, Batı, evreni yaşanmaz hale getiriyor
13 Nisan 2011 Çarşamba 11:30

Prof. Sinanoğlu, Batı, evreni yaşanmaz hale getiriyor

Selçuk Üniversitesi Kalite ve Verimlilik Topluluğu tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen İlerisi İçin Bilim adlı konferansın konuşmacısı ünlü fizikçi Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu ..

Selçuk Üniversitesi Kalite ve Verimlilik Topluluğu tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen “İlerisi İçin Bilim” adlı konferansın konuşmacısı 1962 yılında 26 yaşında iken “Dünya’nın En Genç Profesörü” ünvanını alan ünlü fizikçi Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’ydu. Batı’nın Dünya’yı felakete sürüklediğini savunan Prof. Dr. Sinanoğlu, “Bilimi bir silah olarak kullanan Batı, tohumların genetiğini değiştirerek evreni yaşanmaz hale getiriyor. Bu gıdaların genlerinde yaptıkları değişiklikler şu an dünyanın başına felaketler getiriyor. Yeni yeni hastalıklar oluşuyor, anlam verilemeyen olaylar yaşanıyor.” dedi.

1000 KİŞİ DİNLEDİ
Selçuk Üniversitesi Tekmer Müdürü Yusuf  Kitiz, öğretim üyeleri ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta Süleyman Demirel Kültür Merkezi 30 Ağustos Salonu hınca hınç doldu. Yaklaşık 1000 kişinin dinlediği Prof. Dr. Sinanoğlu, ileriki yüzyıllarda bilimde yaşanacak gelişmelere ilişkin öğrencilere görüşlerini anlatarak gelecek ile ilgili endişelerini paylaştı.

“GENLERDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK FELAKET GETİRİYOR””
Batı’nın dünyadaki her şeye hakim olmasıyla birlikte giderek bu durumun tehlike yarattığını belirten 75 yaşındaki Prof. Dr. Sinanoğlu, “Dünya düzenini daha da felaketlere sürükleyecek alanlarla uğraşıyorlar. Bilimi bir silah olarak kullanan Batı, tohumların genetiğini değiştirerek evreni yaşanmaz hale getiriyor. Şu an dünya gıda sektörüne tamamen hakimler. Bu gıdaların genlerinde yaptıkları değişiklikler şu an dünyanın başına felaketler getiriyor. Yeni yeni hastalıklar oluşuyor, anlam verilemeyen olaylar yaşanıyor.” dedi.

“BİLİMLE GÖNÜL BİR OLMALI”
İnsanlığa faydalı olmayacak bilimin toplumları yok ettiğini söyleyen Prof. Dr. Sinanoğlu, “ İnsanlığı geliştirecek ve yüceltecek olan unsurlar bilim ve gönül olmalıdır. Zümrüdüanka kuşunun iki kanadından birisi bilim, diğeri gönüldür. İki kanadından birisi eksik olsa uçamaz. Gönülsüz bir bilim kanadı, insanları yok edecek olan atom bombalarını yapar. Batı’nın gönül diye bir kanadı yoktur. Batı’nın bilimi bu yüzden insanlığı yok ediyor.” dedi

“KENDİ TARİHİMİZİ DİKKATLİ ARAŞTIRALIM”
İnsanlık tarihinde Türklerin birçok yeniliğe öncülük etmelerine rağmen bugün Dünya ülkeleri arasında önemli bir yerinin olmadığını bunun nedeninin ise Türk gençliğinin tarihini yeterince araştırmaması olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sinanoğlu, “İnsanlığın bilim tarihini bizim atalarımızın aydınlatmasına rağmen bugün Batı bizden her yönde ileridedir. Kendi tarihimizi dikkatli araştırırsak onların şu an kendi keşifleri gibi gösterdikleri birçok bilimsel bulgunun bizde daha öncesinde var olduğunu görebiliriz. İşte bu doğrultuda hareket ederseniz geleceğimiz açısından Türkiye için umut olursunuz.” dedi.
Prof. Dr. Sinanoğlu son bölümde ise Türk gençliğinin kendi değerlerinin farkında olarak Dünya sahnesine adını bir daha altın harflerle yazdıracağına inandığını sözlerine ekledi.
Konferansın ardından kendi kitaplarını imzalayan Sinanoğlu’na öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Kitap imzalatmak için sıraya giren öğrenciler uzun kuyruklar oluşturdu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA