• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Jeong Won Nah seminer verdi
07 Ağustos 2012 Salı 11:26

Prof. Dr. Jeong Won Nah seminer verdi

TÜBİTAK bünyesindeki BİDEB desteği ile MEVSAM davetlisi olarak Konyaya gelen Koreli Profesör Jeong Won Nah yaklaşık 4 hafta Mevlana Üniversitesinde akademik faaliyetlerde bulundu.
Konya’da bulunduğu kısa sürede MEVSAM müdürü Yrd. Doç. Dr. Şadi Aydın’ın rehberliğindeki yoğun bir çalışma neticesinde Hz. Mevlana ile alakalı bir kitabı Korece’ye çeviren, Şemsi Tebrizi ile alakalı bir başka kitabın da çevirisine başlayan Prof. Nah; Mevlana Üniversitesi Amfisinde de Akademik ve İdari personelin dinleyici olarak katıldığı bir seminer verdi.  TÜBİTAK, Mevlana Üniversitesi ve MEVSAM tarafından desteklenen proje kapsamında verilen Kore ve Türkiye’nin Demokratikleşme sürecindeki benzerliklerini anlatan, “Asker Siyasetten Nasıl Çekilir? Güney Kore Örneği ”  konulu seminer dinleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı. Kore ve Türkiye’nin Demokratikleşmesindeki benzerlikleri,  Askeri Darbeleri ve tekrar Sivil yönetime geçişlerini mukayeseli şekilde anlattı. Türkiye İle Kore arasında hem Askeri Darbe Hem sivilleşmede tarihi benzerlikleri örnekleriyle ortaya koydu.
Koreli Profesör Jeong Won Nah; “Farklı olarak Türkiye’de darbe yapanlar kısa sürede yönetimi tekrar sivillere devrediyor. Kore’de ise Darbe yapan askeri yönetim ülkeyi yönetmeye devam ediyor.” dedi.
İngilizce ve Korece olarak verilen Semineri Mevlana Üniversitesi İşletme Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr Ayhan Özer dinleyiciler tercüme etti.
Konya’da kaldığı süre zarfında Mevlana Üniversitesi TÖMER bünyesinde açılan Türkçe kursuna da katılıp Türkçesini ilerletmeyi de başaran Prof. Nah Hocaya fahri Konya Hemşeriliği verilmesi için girişim başlatıldı. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA