• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Bingür Sönmez, sarıkamış ruhunu anlattı
11 Mart 2014 Salı 14:26

Prof. Dr. Bingür Sönmez, sarıkamış ruhunu anlattı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi ile NeoCortex Öğrenci Topluluğu işbirliğinde düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Kalp ve Damar Cerrahı ve Sarıkamış Dayanışma Grubu Kurucu Başkanı olan Prof. Dr. Sönmez Hizmetleri konferans verdi.
üleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Konya Vali Yardımcısı Dr. Sefa Çetin, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, Prof. Dr. Mustafa Şahin, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Sarı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Handan Gülce, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Yaşar Şen, Helvacızade A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahir Büyükhelvacıgil, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı ve Sarıkamış Dayanışma Grubu Kurucu Başkanı olan Prof. Dr. Sönmez “1914-1915 Sarıkamış Meydan Muhaberebesi ve Kafkas Cephesinde Sağlık Hizmetleri” konulu sunumunda dönemin çetin kış şartları altında hekimlerin zorluklarla ne şekilde mücadele ettiğini anlattı.
Prof. Dr. Sönmez, “Ağır kış şartlarında tifüs hastalığının baş göstermesiyle birlikte kahraman sıhhiyeliler tifüs ile mücadelede geliştirdikleri kendilerine has yöntemle adlarını dünyaya duyurmuşlardır. Ama üzücüdür ki o şartlarda hastalıklarla mücadele eden hekimlerimiz, ayaklarının donması sonucu ya da bulaşıcı hastalıklarla yüzünden hayatlarını kaybetmişlerdir” dedi.
 
“SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİN MEZARLARINI GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYORLAR”
 
1914-1915 yılları arasında Ruslar tarafından çekilen kamera görüntüleri, fotoğraflar ve Genel Kurmay Başkanlığı arşivinde yer alan belgelerden yararlanarak hazırladığı sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Sönmez, “Sarıkamış Dayanışma Grubu olarak Sarıkamış şehitlerimizin mezarlarını bulmak için çevre halkının ve görgü şahitlerinin hatıralarından yola çıkarak bir çok şehitliği bugün ziyaret edilebilir hale getirdik. Çalışmalarımızla Sarıkamış şehitliklerimizi gün yüzüne çıkarıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızı bugünün ve geleceğin çocukları tarihimizi iyi öğrensinler diye yapıyoruz” diye konuştu.
 
“SAVAŞTA SIHHİYELİLER BİR İLKE İMZA ATTI”
 
Sarıkamış’ta her yerin sıhhiye binası haline getirildiğini söyleyen Prof. Dr. Sönmez, “Çetin kış şartlarında tifüs hastalığının baş göstermesiyle birlikte kahraman sıhhiyeliler tifüs ile mücadelede geliştirdikleri kendilerine has yöntemle adlarını dünyaya duyurmuşlardır. Ama üzücüdür ki o şartlarda hastalıklarla mücadele eden doktorlar da ayaklarının donması sonucu ya da bulaşıcı hastalıklarla yüzünden hayatlarını kaybetmişlerdir” ifadelerini kullandı.
Her yıl şehitler anısına 22-24 Aralık’ta eksi 30 derecede anma yürüyüşleri düzenlediklerini söyleyen Prof. Dr. Sönmez, “Her yıl anma etkinliklerimizde şehitlerimizin başında nöbet tutan gönüllü sayımız daha da artıyor. 90’ıncı anma etkinliklerimizde 35 bin kişiyle Sarıkamış’a yürüdük. O ruhu yaşamak için hayatınızın bir gününü Sarıkamış’a ayırın ve tarihimizi, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza 1912-1938 yılları arasındaki tarihimizi iyi öğretin” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA