• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Arabacı, NEÜ’de “Kut’ül Amare” zaferini anlattı
28 Nisan 2016 Perşembe 17:01

Prof. Dr. Arabacı, NEÜ’de “Kut’ül Amare” zaferini anlattı

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı unutulan Kut’ül Amare Zaferi’ni anlattı.

İngilizlere karşı o dönem “Hasta Adam” olarak bilinen Osmanlı’nın kazandığı en önemli zaferlerden biri olan Kut’ül Amare’nin detaylarını anlatan Arabacı, konuyla ilgili merak edilenlere de ışık tuttu. Aldıkları yenilginin İngiltere’yi o dönemde şaşkına çevirdiğini belirten Prof. Dr. Caner Arabacı, “Hasta Adam telkini dünyada bu kadar yaygınken, tarihinde Kut gibi bir yenilgiye şahit olmamış İngiltere’ye bunu tattırdınız. Kut’tan hemen önce Çanakkale’de böyle bir yenilgiyi yaşatmışsınız, nasıl bir utanç yaşadıklarını tahmin edebilirsiniz” ifadelerini kullandı. 

“BİZDE UYKU ONLARDA UYANIKLIK”
İngilizlerin o coğrafya ile manevi bir alakalarının olmadığının altını çizen Prof. Dr. Arabacı, bölgedeki petrol yataklarını ise çok iyi bildiklerini esas amacın ne olduğunun da doğru okunması gerektiğini söyledi. Dinleyenlerin kafasında şekillenmesi adına, o dönemin haritaları üzerinden konuyu anlatan Prof. Dr. Arabacı, “İngilizler bu coğrafyanın insanı değil, herhangi bir komşuluğu yok. Peki, Basra’dan Kut’a, İngilizler çıkartmayı neden yapıyor? Çünkü İngilizler emperyalist… Hindistan’ı işgal etmişler, Hint yolunu garanti altına alacak bütün önemli yerlerle de ilgileniyorlar. Görülüyor ki o dönemde bizde uyku onlarda uyanıklık hâkim” diye konuştu.

Konuşmasında İngiliz General Townshend ile ilgili detaylara da değinen Prof. Dr. Caner Arabacı, “Bu General, ‘Biz Basra’yı bir gece yürüyüşüyle işgal ettik, savaşla değil’ diyor. İngilizler büyük bir güçle çıkartma yapınca Osmanlı Kuzey’e doğru çekiliyor. Tabii İngilizler durmak bilmiyor. Hedefin Bağdat olduğunu da İngiliz General kendi hatıralarında yazıyor. Bu arada Osmanlı yeni kuvvetler göndermeyi düşünüyor. Orduya Sakallı Nurettin Paşa, kumandanlık ediyor. Selman-ı Pak’ta yoğun siper harpleri ve meydan muharebesi oluyor. Burası Osmanlı’nın Kuzey’e çekilişinin son durağı oluyor. Yine aynı süreçte birliğiyle birlikte Halil Paşa devreye giriyor. Kut teslim alınıncaya kadar yirmi meydan muharebesi ve siper harbi olmuştur. İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri, ağır kayba uğrarken devletimiz de önemli bir başarıya imza atmıştır. Kıymetini bilmemiz gereken bir zaferdir bu” dedi.

Kut’ül Amare Zaferi’nin öneminin yadsınamayacağının altının çizildiği program dinleyenler tarafından da yoğun ilgi gördü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA