• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Bilkan kültürel diplomasiyi anlattı
23 Mart 2013 Cumartesi 16:40

Prof. Bilkan kültürel diplomasiyi anlattı

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesinin birlikte düzenlediği Şehir Konferanslarına konuk olan Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan, Kültür Diplomasisi ve Türkoloji konusunu anlattı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği Şehir Konferansları’na Altın Koza Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan konuk oldu.
Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen programa Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı, Zabıta Dairesi Başkanı Hasan Boydak, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konferansta, “Kültür Diplomasisi ve Türkoloji” üzerine konuşan Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan, Konya’ya gelmeden önce yaptığı araştırmalarda Konya Büyükşehir Belediyesi’nin dünya şehirleriyle yaptığı ikili anlaşmaların dikkatini çektiğini söyledi. Bilkan,belediyelerin varlığının özellikle Balkanlar'da daha iyi görüldüğünü, hemen hemen tüm Balkan şehirlerinde belediyelerin yaptırdığı binaları, parkları, verdiği destekleri büyük bir gururla takip ettiklerini ifade etti.

Türkiye’de son yıllarda yapılan çalışmalarla çok ciddi bir kamu ve kültür diplomasisi yürütüldüğünü kaydeden Bilkan, bu çalışmalarda dil öğrenmenin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Bilkan, kültürel etki alanı oluşturmak için dil öğretiminin, tarih ve medeniyet algısının, kamu üzerinde etki oluşturmanın, eğitimde cazibe merkezi olmanın, sanat ve kültürel hareketliliğin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Programın sonunda Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ile Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı Prof. Bilkan’a günün anısına hediye takdim ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA