• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prim borçlusuna emeklilik müjdesi!
25 Kasım 2010 Perşembe 17:12

Prim borçlusuna emeklilik müjdesi!

SGK, Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırmasında emeklilik bekleyenlere müjde verdi!
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, Cumhuriyet tarihinin en büyükborç yapılandırmasında emeklilik bekleyenlere müjde verdi.

Yaşını doldurduğu halde borcu bulunan Bağ-Kurluların primlerini ödemelerihalinde emekli maaşına bağlanacağını kaydeden Zararsız, borçların bankakredisiyle ödenebileceğini açıkladı: "Vatandaşların banka kredisiyle emekli olabilmesi için bankalarla protokol yapma çalışmalarını sürdürüyoruz."

Benzer bir uygulama 2008 yılında yapılmış ve bu kapsama giren 178 binBağ-Kurlu'dan 35 binden fazlası borcunu ödeyip emekli olmuştu. Emeklimaaşına bağlanan 35 bin kişi, aldığı emekli parasının bir kısmınıçektiği banka kredisinin taksiti olarak ödemişti.

SGKBaşkanı Emin Zararsız, Cihan Network TV'nin yerel kanallarda yayınlananAnadolu'da Sabah programında önemli açıklamalarda bulundu.

Zararsız, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından bayram arifesinde açıklanankamu alacaklarının yapılandırması yasa tasarısının emeklilik bekleyenler için de önemli müjde taşıdığını söyledi. Prim ödeme gününütamamlayamadığı için emekli olamayanların borçlarını ödediği zaman, yaşhaddini doldurmaları halinde emekli maaşına bağlanacağını dile getirenZararsız, borcunu kapatmak isteyenlerin banka kredisi kullanabileceğinivurguladı.

2008 yılı yapılandırmasında bankalardan kredi anlaşması yapmak suretiyle ödeme kolaylığı getirildiğini hatırlatan Zararsız, "Benzer şekil bu kanundan sonra da olacak. Bizler ve Maliye bankalarla protokol yapma çalışmalarını yürüteceğiz. Vatandaşlar bankalardan alacaklarıkrediyi bize aktararak kendileri uzun vadeli bankalara borçlanma imkanıalacaklar. Özellikle peşin ödemelerde bu alternatif rahatlatıcı olacak.Otomatik olarak emeklilik maaşı bağlanacak. Emeklilik şartınıtaşımıyorsa, yaşı dolmamışsa bekleyecek." diye konuştu.

Kanun tasarısının Meclis'e bu hafta ya da önümüzdeki hafta geleceğiniaçıklayan Emin Zararsız, borç yapılandırmasında prim asıllarının olduğugibi durduğunu belirtti. Prim asıllarından vazgeçilmeyeceğinivazgeçilenin prim asıllarına uygulanan faizlerde olacağını aktaran SGKBaşkanı, "Güncellemede TEFE ve TÜFE kullanılır. 100 birim borcu olankişinin her ay ceza oranı söz konusu. Bu faizlerde bir azalma olacak.Taksitlendirme de üç seçenek var. 12, 18 ve 36 aylık şeklinde var. Vergi ve SGK prim borçları girdiği için taksitler 1 ay SGK 1 ay Maliye'yeşeklinde olacak." bilgisini verdi. Peşin ödeyenlerin prim aslına TEFE ve TÜFE'ye uygulanan güncellenen rakamı ödeyeceğini kaydeden Zararsız,taksitlerde belirlenen faiz oranlarının uygulanacağı ifade etti. SGKBaşkanı, 12 ayı tercih eden borçluların toplam borcunun 1,05 faizleçarpılacağını ve 6 ay taksit halinde ödeyeceğini aktardı.

İDARİ PARA CEZALARININ YARISI ÖDENECEK

SGK müfettişlerinin kestiği cezalara da büyük bir kolaylık getirildiğini açıklayan SGK Başkanı Zararsız, "Kanunla idari para cezalarının yüzde 50'sinden vazgeçilip yüzde 50'si alacağız." şeklinde konuştu. Geçmiş yıllarda biriken SGK destek primlerine deyapılandırmaya dahil edildiğini aktaran Zararsız, emekli olduğu haldeyeniden çalışan Bağ-Kurlu'nun biriken destek primlerinin deyapılandırmadan yararlanacağını ifade etti.

2008 yılıyapılandırmasında yararlanıp da ödeyemediği için yapılandırmasıbozulanları da kapsama aldıklarına dikkat çeken Emin Zararzız, "Ya 2008 yılından kalan bölümünü ödeyecek. Ya da Kanun'un getirdiği şartlar çerçevesinde ödeyecek. Biz de vatandaşa yoğun bilgilendirme kampanyasıyapacağız. Herkesin bu imkandan yararlanmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA