• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Polat Kırmızı kitabın içindekini açıkladı
21 Eylül 2009 Pazartesi 03:32

Polat Kırmızı kitabın içindekini açıkladı

Kurtlar Vadisi'nin Polat Alemdar'ı Necati Şaşmaz, açıkladı! Kırmızı kitabın içinde...
İlk bölümü 2003’te yayınlanan Kurtlar Vadisi, kısa bir sürede ekranların en çok izlenen dizisi haline geldi. Reyting rekorları kırdı. Zaman zaman milli maçlardan daha çok izlenme oranına ulaştı. Yaygın dizi izleyicisi olan kadınların aksine, erkek izleyiciyi ekran başına kilitledi. 2004’te Pana Film’in kurulmasıyla dizisinin senaristleri, yapımcıları da oldu. Karakterleri birer fenomene dönüştü, ölenler için gıyabında cenaze namazı kılındı, gazetelere vefat ilanları verildi.

Bunu Kurtlar Vadisi Terör ve Pusu konseptleri izledi. Şimdi Kurtlar Vadisi Pusu, yeni bölümüyle 24 Eylül’de Star TV’de ekrana gelmeye hazırlanıyor. Dizinin senaristleri ve Pana Film ortaklarından Bahadır Özdener (34), Cüneyt Aysan (42), Raci Şaşmaz (36) ve hem şirketin ortaklarından hem de başrol oyuncusu Necati Şaşmaz (38), ilk kez röportaj vermek için bir araya geldi. Ekip üyeleri siyah takımlar giymişti. Beklenenin aksine eğlenceli tavırları, güler suratları ve esprileri röportaj boyunca hiç eksik olmadı. Hürriyet gazetesinden Hakan Gence'ye konuşan Pana Film ekibi, gelecek bölümlerden, haklarındaki ithamlara kadar pek çok soruyu yanıtladı.

Tanışma hikayenizden başlayalım...

Bahadır: Raci Abiyle Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde birinci sınıfın ilk günü tanıştık. O zamandan beri dostluğumuz sürüyor. 1993’te Raci Abi, Elazığ’da hakim olan arkadaşı Cüneyt ve abisi Necati Şaşmaz ile beni tanıştırdı. Hiç unutmam Necati Şaşmaz bana bir şiir kitabı verdi. O yıllarda daha romantik takılıyordu. Kapağa “Kartallar kartallarla uçar, kargalar kargalarla uçar, iki kartal bir ömür uçmanız dileğiyle” diye yazmıştı. Sanırım duaları kabul oldu, 15 senedir bir aradayız.

Uzun süreli ortaklık hep istediğiniz bir şey miydi?

Bahadır: Raci Abinin kafasında hepimizin beraber yaşama planı vardı. Cüneyt hakim, Necati abi Kanada’da, ben de gazeteciyim. Bu rüya nasıl gerçekleşir, hiçbirimiz bilmiyorduk. Raci Abi, bir işimiz olsun, hepimiz bir ucundan tutalım istiyordu. Kader diye bir şey var herhalde Raci Abi ne yaptı, ne etti bizi biraraya getirdi. Cüneyt bile hakimliği bırakıp hem Pana Film’in ortağı hem de senaristi oldu.

Ekipte son söz kimden çıkar?

Bahadır: Raci Abi risk almayı sever, Cüneyt muhafazakârdır, ben daha ortadayım. Son söz muhakkak patron olan Raci Abi’nindir. Ama kararını hepimizin fikirlerini dinleyerek verir. Gol atacaksak bir arada, gol yiyeceksek bir arada olur.

Aranızdaki patron-arkadaş dengesinin bozulduğu oluyor mu?

Bahadır: Bunu abi-kardeş ilişkisi olarak düşünün. İnsanları bir arada tutmak Raci Abi’nin Allah vergisi bir meziyeti. Zaten o hep sorumluluk alırdı. Her şeyimizi dinlerdi. O yüzden iyi bir lider oldu.

Aşklarınızı da birbirinizle paylaşır mısınız?

Bahadır: Mahrem noktalar hariç paylaşırız. Raci Abi bu konuda daha liberal ve özgürlükçüdür. Onun için bir insan birini seviyorsa tamamdır. Cüneyt hep “Siz daha iyisine layıksınız” der. Ama o “daha iyisi” nedir bilemiyoruz.

Hiç grubu bırakıp gitmek isteyen oldu mu?

Bahadır: Birbirini, aklını, gönlünü çok seven insanlarız. Meseleyi ticaret, ortalık olarak algılamıyoruz. Bu iş olsa da olmasa da biz yan yanayız.

BİZ GENÇLERE BİR HEDEF KOYUYORUZ

Sizin aranıza katılmak zor mudur?

Bahadır: Yok. Aramıza çabuk insan alırız. Ama aradığımız bazı kriterler var. Mesela öncelikle küsme huyu olmamalı. Paylaşmayı çok sevmeli. Hayal dünyası geniş olmalı. Biz öyle sıkıcı bir ekip değiliz.

Fakat hep siyahlar içinde sizi görünce daha sert ve sıkıcı bir ekip hayal ediyor insan...

Bahadır:
O bir medya yalanı. Biz aynı anda hem Kurtlar Vadisi’nden 20 reyting alıp Ekmek Teknesi gibi bir komediden 18 reyting alıyorduk. Bu gözden kaçırılmış bir detaydı. Ayrıca biz hiç asık suratlı insanlar olmadık. Uzay filmi yazanlar uzaylı mı?

Medya yalanı dediniz... Size göre başka ne gibi yalanlar var?

Bahadır: Kurtlar Vadisi ile şiddeti yan yana getirmek en büyük propogandaydı. Biz bunu sistemli ve bilinçli bir operasyon olarak değerlendiriyoruz. Bu ülkenin genç bir nüfusu var. Bu dinamik nüfusun eğitimle ilgili sorununu Kurtlar Vadisi’ne bağlamak art niyettir. Ayrıca Kurtlar Vadisi gençler için bir yol göstericidir.

Peki neden özellikle size propoganda yapıldı?

Cüneyt: 12 Eylül öncesi 5 bin kişi öldü. O zamanlar Kurtlar Vadisi var mıydı? Hayır. Biz gençlere bir hedef koyuyor, milli bilinç oluşturmaya çalışıyoruz. Bu Türkiye’nin bu kalıplarda kalmasını isteyen kişilerin de işine gelmiyor.

Ergenekon davasıyla gündeme gelen iddiaların, önceden diziye yansıması tesadüf müydü?

Bahadır: Türkiye’nin demokrasiyle ilgili bir meselesi var. Bu hastalığa neden olan sebepleri araştırdığınızda bizim İskender Büyük ve organizması diye adlandırdığımız, kamuoyunda Ergenekon veya çeteler diye adlandırılan organizmalar ortaya çıkıyor. Fakat mevcut, davası görülen konuyla alakamız yok. Biz onun daha ötesini anlatmak istedik.

Karakterlerden bazıları Abdullah Çatlı ya da Veli Küçük gibi isimlere benzetiliyor...

Bahadır: İzleyici kafasında birini canlandırarak diziyi izliyor. Yoksa bu saydığınız isimlerle hiçbir anlamda karakterlerimizin organik bağı bulunmuyor.

ANLATACAKLARIMIZ BİTTİĞİNDE BİTER

Senaryo yazım aşamasında nelerden besleniyorsunuz?

Bahadır: Gündemi ve günceli takip ediyoruz. Raci Abi, Cüneyt ve benim dışımda bir senaryo ekibimiz de var. Herkes kendi yapısından bir şeyler katıyor.

Peki senaryoya en çok itiraz kimden geliyor?

Raci: Senaryo bittikten sonra hepsine “Nasıl oldu” diye sorarım. Bahadır’ın tepkisi hep iyi olur. Cüneyt’in dudakları titrerse anlarım ki politik bir şeyler söylenmemiş. Bana göre dizide hem aksiyon, hem siyaset olmalı.

Senaryo stoku yapar mısınız?

Necati: Her sezon bana 14 bölüm kafamızda hazır derler. Sonrasında konu ve hikaye değişir. Karakter başka bir noktaya götürülür. Her şey sürpriz olabilir.

Polat karakterini yaratırken kimyasına neler kattınız?

Bahadır: Polat yazılması zor bir karakterdi. Mülkiyede okumuş, özel yetiştirilmiş, kimliğini değiştirmiş, duygularını kontrol eden bir adam. Bir karakter üzerinde bütün bunları nasıl anlatırız derken fark ettik aslında, bunlar Necati Şaşmaz. Çünkü o da duygularını içinde biriktirir, yeri geldiğinde iyi ifade eder. Çok hızlı düşünüp hareket edebilir, çok stratejik kafası vardır. Polat karakterini Necati Şaşmaz’dan esinlenerek yazabilirsek bu dizi yırtmıştır dedik. Hâlâ da ondan esinleniyoruz.

Kurtlar Vadisi daha ne kadar sürer?

Raci: Anlatacak hikayemiz bittiğinde Kurtlar Vadisi biter. Daha anlatacak çok hikaye var.

NECATİ’Yİ KURTLARIN ARASINA ATMAK İSTEMEDİM

Raci Bey, abinizin oyunculuğa başlamasını ilk başlarda istemediğiniz doğru mu?

Raci: Evet. Çünkü zor bir meslek. Başlarda Necati’nin yalnız kalacağını düşündüm. Necati’yi oraya atmak istemedim. Kurtların arasında yaşamak zordu ama yaşadı. Çok da iyi oldu. Hem kendini, hem oyunculuğunu geliştirdi.

Abi-kardeşin aynı şirkette iş yapması avantaj mı dezavataj mı?

Raci: Dezavantaja hiç dönüşmedi. Pana Film’i birlikte yönetiyoruz. Birbirimizden gizli saklı iş çevirmiyoruz. Aramızda egoların birbiri üstüne çıkmadığı bir ilişkimiz var.

Çocukluk döneminde aranızdaki ilişki nasıldı? Birbirinizi korur muydunuz?

Raci: Birbirimizi koruyan kollayan aile fertleri olarak yetiştik.

Fikir ayrılıkları en çok nerede çıkıyor?

Necati: Sanırım gereksiz yerlerde.
Raci: Ben sonuca gitmeye çalışırım. Necati detaylarla ilgileniyor.

AŞKI ARAYANLARDAN DEĞİLİM, GELİP BENİ BULURSA EYVALLAH

VADİ’NİN POLAT’I NECATİ ŞAŞMAZ

Yedi yıldır aynı karakteri oynuyorsunuz. Polat ile Necati’nin karıştığı oluyor mu?

- Ben karıştırmıyorum ama bazen izleyici karıştırıyor.

İlerde başka nasıl bir rolde oynamak istersiniz?

- Bu dizide oynarken başka bir projede oynama imkanım yok. Sadece Kurtlar Vadisi ile ilgili işlerde yer alabilirim. Çünkü ortada dizi izleyicisinin alıştığı bir karakter var. Mesela kendimi seslendirmek istiyorum ama pek çok kişi Polat’ın sesine aşina.

Dizide evlenmenize nasıl tepkiler geldi?

- Aileler evlenmeme sevindi. Hayran kitlemden bazıları gerçekle karıştırdı. Elif hayranları başta kızdılar, sonra kabullendiler.

Aşka inanır mısınız?

- Evet. Ama hiç aşkı tatmadım.

Nasıl yani! Aşk mı aramıyorsunuz yoksa karşınıza istediğiniz gibi biri mi çıkmadı?

- Aşık olmadım. Ama olmayacağım demedim.

Peki nasıl bir kadın sizi kendine aşık eder?

- Bilsem onu arardım. Ben aşkı arayanlardan da değilim. Gelip beni bulursa eyvallah.

Kadın hayranlarınız çok. Siz kendinizi yakışıklı bulur musunuz? İyi bir vücut için evinize spor salonu yaptırmışsınız...

- Kendimi beğenirim ama sen spor salonunu nereden biliyorsun? Basın nasıl girdi evime (gülüyor)! Haftada üç gün ortalama ikişer saat spor yapıyorum.

Egonuz yüksek mi?

- Çok. Ama alt etmeyi başarıyorum sanırım.

POLAT HİÇBİR ZAMAN ÖLMEZ ÇÜNKÜ O BİZİM KAPTANIMIZ

Birçok kanaldan teklif alan bir dizi bu. Star TV’ye geçmeye nasıl karar verdiniz?

Raci: Star’ın izleyici kitlesi ve insani ilişkileriyle doğru bir kanal olduğunu düşünüyorum. Sıcak, samimi ve net konuşulan bir ilişki kurduğumuz için Star’ı tercih ettik. Kurtlar Vadisi için taze kan, yeni bir süreç ve başlangıç olacak. İzleyicilerimiz açısından da bir şey kaybettiğimiz değil, çok daha güzel şeyler kazandığımız görüşündeyim.

Kaç bölümlük anlaşmanız var?

Raci: 30 bölümlük bir anlaşmamız var. Ama benim için gönül anlaşmaları vardır. Gönlümüz anlaştığı sürece devam ederiz.

Yeni sezonla birlikte bizi bekleyen süprizler var mı?

Bahadır: Keyifli bir sezon olacak. Beklentiler seyirci açısından yüksek. Heyecanlı, gerilimli bir 30 bölüm vaat ediyoruz. Güzel yeni karakterler de eklenecek.

Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör, Pusu sonrasında ne var?

Raci: Yeni bir konseptle yeni bir isim gelir. Ama yeni bir konsept olacak mı? Ne olacak bilmiyoruz. Dediğim gibi, söz biter vadi biter.

En çok merak edilenlerden biri kırmızı kitapta neler yazdığı?

Bahadır: O kitabın içindekileri biz parça parça dizinin içerisinde anlatıyoruz. Polat’ın davranış biçimini, değindiği konuları, girdiği alanları dikkatle izleyenler konuları cımbızlayıp anlayacak.
Necati: Ben o sahneyi çekerken kırmızı kitabın içinde KPSS sınavlarının soru kitapçığı vardı (gülüyor).

Muro’nun diziden çıkacağı doğru mu?

Necati: Bizde dizilere girenler ve çıkanlar hep olur. Giriş kapısı olduğu gibi, çıkış kapısı da her zaman açıktır.
Bahadır: Ölecek mi, kalacak mı o bir soru işareti. Ama Kurtlar Vadisi anayolu olan bir iş. Her an her şey olabilir.

Peki bir gün Polat ölebilir mi?

Bahadır: Hayır. Anayolda bizi götüren kaptan Polat.
Necati: O zaman maaşıma zam istiyorum (gülüyor).
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA