• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK, terörün finansı için yılda 150 milyon dolar harcıyor
12 Aralık 2011 Pazartesi 09:27

PKK, terörün finansı için yılda 150 milyon dolar harcıyor

'Vergi' adı altında silah, uyuşturucu ve sigara kaçakçılığı ticaretinden milyar doların üzerinde para toplayan PKK'nın, terör eylemleri için yılda 150 milyon dolar harcadığı ortaya çıktı.
'Vergi' adı altında silah, uyuşturucu ve sigara kaçakçılığı ticaretinden milyar doların üzerinde para toplayan PKK'nın, terör eylemleri için yılda 150 milyon dolar harcadığı ortaya çıktı. Bütçenin üçte ikisini silaha ayıran terör örgütü, Avrupa'da para toplamak için 20 Euro'ya Öcalan resminin bulunduğu şapkaları satıyor, umre organizasyonları düzenliyor.
Polis Akademisi bünyesindeki Ulus-lararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Merkezi'nin (UTSAM) Antalya'da düzenlediği sempozyumda, PKK'nın finans kaynakları gözler önüne serildi. Milyar doları aşan rakamlarda çeşitli yollardan para topladığı güvenlik birimlerince tespit edilen terör örgütün yıllık harcama bütçesinin 150 milyon dolar olduğu ortaya çıktı. Yrd. Doç. Murat Sever'in sunumuna göre PKK/KCK bu bütçenin çok üzerinde para topluyor. Ancak bu para örgüt yöneticilerinin Avrupa'daki şahsi hesaplarına aktarılıyor. 1984-2006 yılları arasındaki operasyonlarda 40 bin silahı ele geçirilen PKK, bütçesinin üçte ikisini silaha ayırıyor. Terör örgütünün Avrupa'daki izdüşümü olan Avrupa Kürt Demokratik Toplum Koordinasyonu (CDK) bünyesinde 400'den fazla örgüt bulunuyor. Terör örgütü, Avrupa'da bu yapı üzerinden finanse ediliyor, paraları bu kurum topluyor. Parayı toplayıp vaktinde teslim etmeyenlere ceza kesiliyor. Para toplamak için Avrupa'da her yol deneniyor. Öcalan'ın bir şapkası 20 Euro'ya kadar internetten kredi kartı ile satılıyor.
 
PKK, HAC VE UMRE ORGANİZASYONU YAPIYOR
Marksist, Zerdüşt bir köken üzerine kurulan örgüt, CDK bünyesinde bulunan Kürdistan İslam Topluluğu (Federasyona Ciwaka İslamiya Kurdistan) adı altında hac ve umre organizasyonları yapıyor. Dindar Kürtler hem bu yolla örgüte sempatizan yapılıyor hem de örgütün kasasına ciddi para akışı sağlanıyor. Terör örgütü, "Medine Müslümanlığının tek temsilcisi PKK'dır." diyerek bu paraları topluyor. Bu kurumun başında bulunan Mele Şafi, para toplamanın yanı sıra dağa çıkış için 'fetva' da veriyor. Yrd. Doç. Murat Sever, örgütün üç belli başlık altında para topladığına dikkat çekiyor. Bunlar yardımlar gibi legal kaynaklar, organize suçtan elde edilen gelirler ve yabancı devletlerin verdikleri destekler. Örgüt, uyuşturucu, silah, sigara kaçakçılığı üzerinden de para topluyor. Vatandaşlardan zorla haraç alıyor. Hatta 50 bin liralık makbuz gönderiyor, üzerine mührünü basıyor. Türkiye'de ise Van depremi ya da cezaevindeki KCK sanıkları için toplanan paralar örgütün kasasına aktarılıyor.
 
Avrupa'nın KCK'sı kabul edilen CDK bünyesinde beş kuruluş bulunuyor. Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu, Kürdistan Ulusal Kongresi, Kürt Kızılayı, Esnaflar Birliği ve Kürdistan İslam Topluluğu. Terör örgütü, Avrupa'da parayı çoğunlukla bavullarda taşırken CDK ve bankalar üzerinden 20 milyon Euro'luk bir akış tespit edildi. Bu paranın 10 milyon Euro'su Roj TV'ye, 7 milyonu diğer medya yapılanmasına, 3 milyonu ise Kandil'e gönderildi. Terör uzmanları, "Finans olmazsa örgüt çöker" diyor. Avrupa'da Roj TV'ye, PKK/KCK terör örgütüne yapılan operasyonlar, örgütün finans ayağına büyük darbe vurdu. Terör örgütü, finans kaynaklarının darbe yemesinden dolayı önümüzdeki dönemde yüzde 15 tasarrufta bulunma kararı aldı....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA