• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK itirafçısı Aygandan CHP - PKK ilişkileri
03 Ocak 2011 Pazartesi 10:48

PKK itirafçısı Aygan'dan CHP - PKK ilişkileri

PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın anlattıkları insanı dehşete düşürüyor..
Aygan şu sıra İsveç’te sığınmacı olarak yaşıyor..Uzun süre PKK içinde bulunduktan sonra ,devlete itirafçı oldu..Sonra tekrar devlet jarşısına geçti.

Anlattıkları arasında PKK’nın tırmanışa geçtiği ilk yıllarındaki bilgiler de var..

Ona göre bu tırmanış yıllarında PKK,CHP’li milletvekillerden büyük destek gördü..Aygan’ın sözünü ettiği dönem 70 li yılların son dönemi..O dönem CHP içinde bulunan milletvekillerinin çoğu daha sonra PKK’nın siyesi uzantısı olarak ortaya çıktılar..Gelgelelim.o dönemde bu ihanet şebekelerine CHP içerisinde alan bulduğu gibi bir gerçek durum söz konusu..

Abdülkadir Aygan’ın açıklamalarına bakılırsa, o dönemin CHP desteği PKK’ya sadece zemin yaratmakla kalmamış maddi olanak da sağlamış..!Aygan” CHP'liler, Apocuların halktan topladığı kuru üzümleri ve fıstıkları değerinin üzerinden alıyor ve ödeme yaptırıyordu. (Apocuların getirdiği mallar isterse çürük ve küflü olsun, fark etmezdi) Ayrıca; o bölgede Apoculuk dışında gelişebilecek tüm devrimci, ilerici ve demokrat kesimlere karşı şiddet uygulanıyordu. Böylece her şey Apoculuğun tekeline geçmişti.”diyor..

Aygan’ın anlattıkları şöyle..

“Henüz adı PKK değil iken, halk arasında adımız ''APOCULAR'' iken, Antep bölgesinde CHP fedaileri gibi hareket ettik. Bu fedailik karşılığında ise karakola düşen Apocuları kurtarmak görevi, CHP'li vekil ve başkanlara düşüyordu. Güneydoğu Birlik ve benzeri devletin ekonomik kurum ve kuruluşlarında ''Alım Experti'' olan CHP'liler, Apocuların halktan topladığı kuru üzümleri ve fıstıkları değerinin üzerinden alıyor ve ödeme yaptırıyordu. (Apocuların getirdiği mallar isterse çürük ve küflü olsun, fark etmezdi) Ayrıca; o bölgede Apoculuk dışında gelişebilecek tüm devrimci, ilerici ve demokrat kesimlere karşı şiddet uygulanıyordu. Böylece her şey Apoculuğun tekeline geçti. Bu konuda da CHP'liler gereken işbirliğini yani Apoculara desteklerini esirgemiyorlardı…”

Bu hengamede aşiret yapılanması da var..

Aygan anlatıyor..

“ Urfa ve Siverek yörelerinde planlı ve bilinçli olarak geliştirilen aşiret çatışmalarına bir göz atalım. APOCULAR(PKK)'ın desteklediği aşiretler CHP'li olarak bilinir. Geçmişinde Kürd milliyetçiliği ve yurtseverliği olan aşiretler ise bilinçli olarak hedeflendi ve Derin Devlet'in safına itildi.

Soru. PKK daha grup aşamasında iken de CHP'den destek mi alıyordu? Bu duruma bir örnek verebilir misin?

Aygan: Yukarıdaki cevabımda bahsettiğim gibi… Bölgede CHP'nin rahatça örgütlenebilmesi için sağcı kesim hedeflendi. Bu Eylemler aynı zamanda, 12 Eylül Askeri darbesinin şartlarını da olgunlaştırıyordu. Güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan PKK'liler, CHP milletvekilleri ve İl-İlçe başkanlarının devreye girmesiyle serbest bırakılıyorlardı. CHP yandaşı aşiretler desteklendi ve diğer partilere mensup aşiretlere saldırıldı. Bu durum; Kürdlerin sosyal, siyasal ve kültürel yapısında onarılmaz yaralar açtı. Taktik; tam da ''Böl Yönet'' veya ''İti, ite Kırdır'' taktiğiydi. PKK'nin politikaları sonucu birçok aşiret, sistemle işbirliğine girmek zorunda kaldı. (Bucak, Süleymanlar, Jirki, Goyan, Tatar, Tayan v.b.)

Kuruluş aşamasında Apocular olarak bilinen PKK'lıların CHP fedaileri gibi hareket ettiklerini iddia eden Aygan, "Bu fedailik karşılığında ise karakola düşen Apocuları kurtarmak görevi, CHP'li vekil ve başkanlara düşüyordu. Güneydoğu Birlik gibi devletin ekonomik kurum ve kuruluşlarında 'Alım Experti' olan CHP'liler, Apocuların halktan topladığı kuru üzümleri ve fıstıkları değerinin üzerinden alıyor ve ödeme yaptırıyordu. Ayrıca; o bölgede Apoculuk dışında gelişebilecek tüm devrimci, ilerici ve demokrat kesimlere karşı şiddet uygulanıyordu. Böylece her şey Apoculuğun tekeline geçti. Bu konuda da CHP'liler gereken işbirliğini yani Apoculara desteklerini esirgemiyorlardı. CHP yandaşı aşiretler desteklendi ve diğer partilere mensup aşiretlere saldırıldı
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA