• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK Fethullah Güleni öldürecekti
28 Mayıs 2009 Perşembe 15:34

PKK Fethullah Gülen'i öldürecekti

Fethullah Gülen'e yapılması düşünülen suikastle ilgili yapılan telefon görüşmeleri KCK iddianamede yer alıyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nda özel yetkili 5 Cumhuriyet Savcısının yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırlanan 148 sayfalık iddianame, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

İddianamede, terör örgütü PKK'nın Türkiye'deki yapılanması detaylı bir şekilde yer aldı.

DTP GENEL BAŞKAN YARDIMCISININ BİLGİSAYARINDA DURAN KALKAN'A RAPOR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın terör örgütünün ''Koma Ciwaken Kurdistan Türkiye Meclisi (KCK/TM) Yapılanması''na yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek'in bilgisayarında ele geçirildiği öne sürülen ve terör örgütü PKK'nın sorumlularından Duran Kalkan'a gönderildiği kaydedilen rapora da yer verildi.

İddianamede, Yüksek'in terör örgütünün sorumlularından ''Cuma'' kod adlı Duran Kalkan'a gönderdiği iddia edilen raporda, Diyarbakır'da 3 Ocak 2008'de askeri personeli taşıyan servis aracının geçişi sırasında düzenlenen ve 6'sı öğrenci 7 kişinin ölümüne neden olan saldırının üstlenilmesinin kendilerine zarar verdiği, üstlenilmenin niçin yapıldığının soruşturulması gerektiği kaydedildi.

Kamuran Yüksek'in bilgisayarından ele geçirildiği öne sürülen raporda, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'ndaki durumuyla ilgili bilgiler de yer alıyor.

Raporda, Türk Silahlı Kuveetlerinin terör örgütüne yönelik düzenlediği hava harekatlarının devam edeceği ve kara harekatı planlandığı yönünde bilgilere de yer veriliyor.

Türkiye'de kendilerine düşman olanların araçlarının ve iş yerlerinin yakılması yönünde talimatlar verildiğine de yer verilen raporda, askeri personeli taşıyan servis aracının geçişi sırasında düzenlenen ve 6'sı öğrenci 7 kişinin ölümüne neden olan saldırının üstlenilmesine yönelik eleştirilere yer veriliyor.

Söz konusu eylemin üstlenilmesinin kendilerine zarar verdiği dile getirilen raporda, bu eylemi üstlenilmesinin soruşturulması talep ediliyor.

KCK/TM MENSUPLARI KANDİL'DE

İddianamede, terör örgütü PKK adına faaliyet yürüten KCK/TM mensuplarının sık sık örgütün Kandil'de bulunan kamplarına giderek toplantılara katıldığı, verilen talimatları ve gözlemlerini diğer TM üyelerine anlattıkları kaydedildi.

KCK/TM yapılanmasında yer alanların terör örgütü PKK'dan bahsederken ''Örgüt'', ''Hareket'' şeklinde isimler kullandıkları, örgütün hükümlü elebaşı Abdullah Öcalan için de ''Önderlik'' ifadesinin kullanıldığı bildirildi.

İddianamede ayrıca KCK/TM yapısının Kandil'den gelen talimatları yerine getirdiği gibi örgütsel amaçla gerçekleştirilen konularla alakalı olarak birçok raporu örgüte ulaştırdıkları belirtildi.

''YARGILAMA YAPIP, CEZA VERİYORLAR''

İddianamede, ayrıca, KCK/TM mensuplarının, örgüt adına sözde yargılama faaliyetleri yaparak, KCK sistemi içinde bir kısım örgüt üyelerine ceza verdikleri de iddianamede yer aldı.

Terör örgütünün sözde anayasası olan KCK sözleşmesi kapsamında KCK/TM yapısının ''Demokratik Cumhuriyet'' ile alakalı planlamalar yapıp, örgütün yapısını, resmi kurumlar içinde kurmak ve faaliyetlerini düzenlemek için ''Özgür belediyecilik'' adı altında bir model çalışması yaptıkları ifade edildi.

Bölgedeki bazı belediye başkanlarının KCK/TM mensuplarına yapılan bazı çalışmalarla ilgili bilgi verdiği bildirilen iddianamede, terör örgütü PKK'nın Avrupa sorumlusu olan ''Amed'' kod adlı Sabri Ok'un İ.U. için Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile telefonda görüştüğü ve İ.U'yu listeye yerleştirmesini istediği iddia edildi.

FETHULLAH GÜLEN'E SUİKAST

İddianamede, terör örgütü PKK'nın 29 Mart yerel seçimlerinden sonra Fethullah Gülen'e suikast düzenlenmesi yönünde teklifin değerlendirildiği kaydedildi. Söz konusu suikastle ilgili yapılan telefon görüşmeleri de iddianamede yer alıyor.

BİR SANIĞA 10 YIL HAPİS İSTEMİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 52 kişi tutuklanmıştı.

Başsavcılıkça hazırlanan bu iddianemede terör örgütünün Türkiye'deki yeni yapılanması ortaya konulurken, sanık olarak sadece Serdar Ziriğ yer aldı. Ziriğ hakkında, TCK'nın ''terör örgütüne üye olmak'' suçunu içeren 314/2. maddesi uyarınca 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Diğer 51 sanıkla ilgili iddianamenin de önümüzdeki günlerde hazırlanacağı bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA