• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK, CHP Tunceli Milletvekili Aygünü kaçırdı
13 Ağustos 2012 Pazartesi 14:17

PKK, CHP Tunceli Milletvekili Aygünü kaçırdı

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Tunceli Ovacık Karayolu'nun 35'inci kilometresinde 2 PKK'lı tarafından kaçırıldı.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Tunceli Ovacık Karayolu'nun 35'inci kilometresinde 2 PKK'lı tarafından kaçırıldı. Aygün'ün, Ovacık ziyaretini sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan duyurduğu ve PKK'nın da vekili adım adım takip ettiği iddia edildi. Bu arada CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Ali Kılıç, PKK’lı teröristler tarafından kaçırılan Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün serbest bırakılacağı bilgisi geldiğini açıkladı.

Ayrıca PKK'nın Aygün'ü kaçırmadan bir gün önce Tunceli'de bildiri dağıttığı, AK Partili ve CHP'li vekillere 'partinizden istifa edin' çağrısında bulunduğu ortaya çıktı. CHP Tunceli İl Başkanlığı da akşam saatlerinde kent merkezinde basın toplantısı yapacak. CHP, bugün bir bildiri dağıtarak vatandaşların basın toplantısına katılmasını istedi. Kaçırılan vekil Aygün'ün eşi Emine Aygün de Tunceli'den ayrılmadı ve Valilik ve CHP İl Başkanlığı'na giderek eşinin kurtarılması için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Ali Kılıç ise, Aygün'ün serbest bırakılacağı yönünde kendilerine bilgi geldiğini ifade etti.

2 PKK'lı kaçırdı

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, dün 17.00 sularında Ovacık’tan çıktıktan sonra 18.30 sıralarında Ovacık Tunceli yolunun 35’inci kilometresinde PKK tarafından kaçırıldı. Edinilen bilgilere göre, Akşam gazetesi muhabiri Kadir Merkit ve danışmanı Deniz Tunç ile birlikte Ovacık’ta incelemelerde bulunan Aygün’ün yolu, ilçeden ayrıldıktan yaklaşık 80 dakika sonra 2 PKK’lı tarafından Tunceli’nin Fırtına Veli mevkisinde kesildi.

'Bir kaç gün alıkoyacağız'

Ellerinde uzun namlulu silah bulunan 2 PKK'lının otomobili durdurduğu zaman Milletvekili Aygün'ün otomobilden inmek istemediği öğrenildi. Aygün'ün PKK'lı teröristlerle yörede konuşulan Zazaca dili ile konuşmak istediği, ancak PKK'lıların "Biz bilmiyoruz" demesi üzerine Türkçe konuştuğu belirtildi.

Aygün, PKK'lılara, "Arabadan inmeyeceğim, kaçırılma olaylarını doğru bulmuyorum. Ben milletvekiliyim, beni halk seçti. Vuracaksınız beni vurun, danışmanımı ve diğer arkadaşı bırakın" dedi. PKK'lılar Aygün'ün isteği üzerine yanındaki 2 kişiyi otomobille gönderdikten sonra milletvekilini yanlarına alıp yaya olarak ormanlık alana gittikleri öğrenildi.

İlk kez sivil elbise ile yol kestiler

Tunceli-Ovacık arasında Milletvekili Aygün'ün kaçırıldığı bölgede PKK'lılar daha önce de yol kesip, durdurduğu araçlar üzerindeki yolcular üzerinde kimlik kontrolü ve örgüt propagandaları yapmıştı. Bölgede yol kesen PKK'lıların üzerinde dağda giydikleri kıyafetler bulunurken yetkililer PKK'lıların ilk kez sivil kıyafetle yol kesmesine dikkat çekti.

Aygün'ün oradan geçeceğini biliyorlar mıydı

Aygün’ün Tunceli Ovacık karayolunun 35’inci kilometresinde kaçırılması akla PKK’nın “Aygün’ün oradan geçeceğini biliyor muydu” sorusunu getirdi. İstihbarat kaynakları, uzun süredir PKK’nın bu bölgede “yol kesme” faaliyetinde bulunmadığını ve insan kaçırmaya dönük faaliyeti olmadığını vurgulayarak, “Aygün’ün Ovacık’tan ayrıldığını biliyor olma ihtimalleri yüksek. Bir nevi nokta eylem olarak nitelendirilebilir” dedi. Bir iftar programında bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na koruması aracılığıyla Aygün’ün kaçırılmasıyla ilgili bilgi verdi.

İlk kez bir vekil PKK tarafından kaçırıldı

Olayı değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, “Türkiye’de ilk defa bir milletvekili teröristler tarafından kaçırılıyor. Bundan sonra siyaset yapan herkesin daha dikkatli olması, konuşmalarını daha dikkatli yapması gerek” dedi.

CHP heyet gönderdi

Kılıçdaroğlu ile Ankara’da bulunan bazı MYK üyeleri, gelişmeleri takip etmek amacıyla parti genel merkezine geçti. Kılıçdaroğlu, genel başkan yardımcıları Haluk Koç ve Gürsel Tekin ile durumu değerlendirdi. Toplantının ardından CHP milletvekilleri Muharrem Işık, Müslüm Sarı, İlhan Cihaner, Veli Ağbaba ve Mahmut Tanal Tunceli'ye gitti.

Kılıçdaroğlu'nun danışmanı: Bize bırakılacağına dair bilgi geldi
 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Danışmanı Ali Kılıç, PKK tarafından kaçırılan Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kısa sürede bırakılacağına dair hem kendilerine hem de emniyete bilgi geldiğini söyledi. 5 kişilik milletvekili heyetiyle birlikte Tunceli'de bulunan Kılıç, "Evet bize en kısa sürede bırakılacağına dair bilgi geldi. Emniyet'e de gitmiş. Emniyet araştırıyor. Ancak bu bilgi kirliliği de olabilir. Aygün'ü sağ salim görmeden bu tür bilgilere inanmamız söz konusu olmaz" dedi.
 
Kılıç, ''Bu bilgi size nereden geldi?'' sorusuna ise "Bu tür durumlarda aracılar kullanılır. Bu bilgi de bize aracılardan geldi. Ancak doğru mu değil mi henüz bilmiyoruz" yanıtını verdi.

İlhan Cihaner: Bırakılacağı bilgisi dedikodu, teyit edilmiş değil

CHP Milletvekili İlhan Cihaner, Hüseyin Aygün'ün serbest bırakılacağı bilgisinin teyit edilmiş bir bilgi olmadığını, dedikodu olarak dolaştığını söyledi. Tunceli'ye giden milletvekili heyeti içinde yer alan Cihaner, Tunceli halkının da PKK'ya karşı büyük tepki gösterdiğini söyledi.
 
Cihaner, Aygün'ün serbest bırakılacağına dair kesin bir bilgi olmadığını belirterek, bunun teyit edilmemiş bilgi olduğunu tekrarladı. Valiliğe de bu yönde bir bilgi ulaşmadığını belirtti. Heyet olarak sabahtan beri hem vatandaşlarla hem de sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yaptıklarını anlatan Cihaner, "Burada Tunceli halkının çok büyük tepkisi var. Hem il başkanlığımızı hem de bizleri ziyaret ediyorlar. Ayrıca yurtdışından parlamenterlerden de büyük tepkiler geliyor. Arkadaşımızın en kısa sürede özgürlüğüne kavuşacağına ümid ediyoruz. Bu kaçırmanın ne barışa, ne birarada yaşama iradesine, ne de Ortadoğu'da girilmek üzere olunan bataktan uzak kalma amacına katkısı olur. Kirli amaçlara hizmet eder. Bunu yapanların bunları gözöüne alacaklarını umuyoruz" dedi.

Operasyon başlatıldı

Tunceli Valiliği’nde kriz masası oluşturuldu ve Aygün’ün kurtarılması için hava destekli operasyon başlatıldı. PKK’lıların kaçtığı bölgelere Jandarma Özel Harekat Timleri indirildi. Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen başkanlığında kurulan kriz masasında MİT, jandarma ve emniyet mensupları hazır bulundu. Taşkesen, Aygün’ün 1 haftadır Tunceli’de bulunduğunu belirterek, valilik başta olmak üzere güvenlik güçlerinden herhangi bir koruma talebi olmadığını söyledi.

Taşkesen, “PKK’nın, ilk eylemlerini yaptığı 15 Ağustos nedeniyle bazı eylemlere girişeceği konusunda elimizde bilgi vardı. Ancak böyle bir eylem yapılacağına dair hiçbir bilgi yoktu. Aygün’ün kaçırılması tesadüf değildir. Muhtemelen takip ediliyormuş. Zaten silahlı kişiler burada bekliyor ve sadece bu aracı durduruyorlar. Şu anda operasyon devam ediyor. Ancak sayın milletvekiline bir zarar gelmemesi için çok hassas davranıyoruz” diye konuştu.

Güvenlik birimleri seferber

CHP’li Aygün’ün PKK’lılar tarafından kaçırılmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı bölgeye 2 İnsansız Hava Aracı (İHA) gönderip, bölgeyi 24 saat gözlem altına aldı. İHA’ların kaydettiği görüntülerin Genelkurmay Başkanlığı harekat merkezinden sürekli izlenerek elde edilen verilerin anında Tunceli’deki yetkili makamlara iletildiği ifade edildi. Ancak şu ana kadar Aygün’ün izine rastlanılmadığı belirtildi.

Tüm telefonlara dinleme

Tunceli’de PKK ile bağlantılı, örgüte yakın ve örgüt üyelerinin kullandığı tüm telefonların dinlenmesi için mahkemeden dinleme kararı çıkarıldı. Örgüt üyelerinin izlenmesi ve dinlenmesi için gelişmiş teknik cihazları da bölgeye gönderdi. Yapılan teknik takipte Aygün’ü kaçıran PKK’lıların henüz elebaşlarıyla telsiz ve telefon görüşmesi yapmadığı belirtildi.

Özel birlikler operasyonda

Askeri kaynaklar, PKK’lıların Milletvekili Aygün’ü muhtemelen bölgeye yakın ve çok stratejik öneme sahip olan Ahpanos Vadisi’ne doğru götürmüş olabileceği olasılığı üzerinde duruyor. Bu nedenle operasyonlar daha çok bu bölgede yoğunlaştırıldı.

Operasyona katılan taarruz helikopterleri Kobra’larda bölgede sürekli keşif uçuşu yapıyor. Ancak helikopterler kaçırılan Hüseyin Aygün’ün bir zarar görmemesi için herhangi bir ateş ve bombalama yapmadığı kaydedildi.

Emniyet, 'Bakan ve milletvekili kaçırılacak' diye uyarmış

Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 81 ilin Emniyet Müdürlüğü’ne bir süre önce gönderdiği yazıda PKK’nın özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde alan hakimiyeti yaratmak için Ak Parti, CHP ve MHP’li milletvekillerini kaçırabileceği uyarasında bulunduğu belirtildi. Bu uyarı yazısında bir bakanın da adının verilerek, bu yönde çok duyarlı ve dikkatli olunması istendiği öğrenildi.

PKK Aygün'ü Facebook'tan takip etti

PKK'lılar tarafından kaçırılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün, Ovacık ziyaretini sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan duyurduğu ortaya açıktı. Aygün'ün iki gün önce "Ovacık'a gidiyorum" diye yazdığı sosyal paylaşım sitesi Facebook'daki sayfasında dün saat 15.00 sıralarında "Ovacık'tayım; esnaf-halk sohbetlerinin ardından Munzur Baba'ya ziyarete gideceğim" diye yazdı. Aygün, sayfasına birde vatandaşla birlikte kahvede çektirdiği fotoğrafı ekledi.

İddiaya göre Kandil'den önceki gün şifreli mesajla Tunceli'deki PKK'lılara Hüseyin Aygün'ü kaçırması talimatı verildi. Ancak bu mesaj güvenlik güçlerince deşifre edilemediği için milletvekili Aygün, korumasız kaldı. Facebook'tan da yararlanarak Aygün'ü gezisi boyunca izleyen PKK'lılar, Ovacık dönüşünde aracını takip ederek kaçırma eylemini gerçekleştirdi.

Gazeteci Merkit, kaçırılma anını anlattı

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ü kaçıran PKK'lıların milletvekili kaçırma kararının parti kararı olduğunu söylediği ortaya çıktı.

Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırıldığı sırada otomobilinde danışmanı Deniz Tunç ile birlikte bulunan gazeteci Kadir Merkit, polis ve jandarmada verdiği ifadenin ardından yaşanan olayları anlattı. Merkit, şunları söyledi:
"Yolun çok virajlı olması nedeniyle hızımız çok düşüktü. Bu sırada aniden sivil giyimli silahlı 2 kişi yolun tam ortasına geçerek arabayı durdurdu. Direk Hüseyin Aygün'e yönelerek, 'Hüseyin Bey bizimli gelmek durumundasınız. Partimizin kararıyla sizi alıkoyuyoruz' dedi. Bunun üzerine Aygün, yapılanların doğru olmadığını ve bir milletvekili olduğunu söyledi. Hüseyin bey PKK'lılarla yaklaşık 15 dakika aralarında konuştular. Hüseyin Aygün, bu kaçırılma olayını kabul etmediğini ve reddettiğini açıkça söyledi. Ancak örgüt mensupları ısrarla 'bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Bu partimizin kararı sizi götürmek zorundayız' dediler. Bunun üzerine Aygün, 'yanımdaki gençlerin can güvenliği yok. Onların başına bir iş gelirse ben bunu kabul edemem. Eğer vuracaksanız beni vurun, arkadaşlarımı serbest bırakın' dedi. PKK'lılar da 'bizim arkadaşlarla işimiz yok, onlar yoluna devam edebilir' dedi. Biz yola devam ettik, PKK'lılar da Hüseyin Aygün'ü alıp ormanlık alana gittiler.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA