• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK Çekilme Kararını Bugün Açıklayacak
25 Nisan 2013 Perşembe 14:16

PKK Çekilme Kararını Bugün Açıklayacak

Kandil, Abdullah Öcalan'ın silah bırakma çağrısına bugün yapılacak basın toplantısıyla cevap verecek.
15 Ağustos 1984’te ilk silahlı eylemini yapan PKK 30 yıl aradan sonra bugün Türkiye sınırlarının dışına çıkmaya başlıyor. PKK, Abdullah Öcalan’ın talimatı üzerine çekilmeyi uluslararası bir basın toplantısıyla duyuracak. 100’ün üzerinde gazeteci tarihi toplantıyı izlemek için isim bildirdi.
‘SAVAŞI BİTİRECEK TOPLANTI’
Basın toplantısının yapılmasını ve çekilmenin bütün dünyaya deklare edilmesini bizzat Abdullah Öcalan, Kandil’e yolladığı son mektupta istedi. Toplantıya KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’nın yanı sıra diğer üst düzey PKK yöneticilerinin de katılarak, “Hepimiz sürecin arkasındayız” mesajını vermesi bekleniyor. Toplantı Kuzey Irak’ta bulunan PKK yöneticileri tarafından, “30 yıllık savaşı bitirecek basın toplantısı” olarak değerlendiriliyor.
Devlet-İmralı-Kandil arasındaki görüşme sürecinde tüm gözler Kandil'e çevrildi. BDP heyetinin götürdüğü son mektupta Öcalan PKK'ya 'Ben bu görüştüğüm heyete güveniyorum.Silahlı tüm unsurlar çekilsin' talimatını vermişti.
Bu talimatı bir süredir değerlendiren PKK'nın Kandil'deki yönetimi özellikle Türkiye sınırları içindeki grupları ikna etti. Endişeleri olan PKK'lılar da ikna edildi ve artık çekilme için düğmeye basma zamanı geldi.
PKK'nın çekilmesi ile ilgili ipucunu BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 23 Nisan Resepsiyonu'nda vermiş ve 25 Nisan'da Kandil'den açıklama yapılacak, çekilme süreci başlayacak" açıklamasını yapmıştı.
KANDİL'E GAZETECİ AKINI
Kandil’deki tarihi basın toplantısı için 100’ün üzerinde gazetecinin BDP Erbil Temsilciliği’ne isim bildirdiği öğrenildi. Başvuranlar arasında Türkiye’de yayın yapan basın kuruluşlarının yanı sıra; çok sayıda ülkeye servis yapan BBC, Reuters, El Cezire, AP gibi ajans ve televizyonlar da yer alıyor.
Türkiye’nin resmi ajansı Anadolu Ajansı da ilk defa PKK’nın bir etkinliğini izleyecek. Toplantının Kandil’in hangi bölgesinde yapılacağı ise son dakikaya kadar gazetecilere bildirilmedi. Basın toplantısı için dün Kandil’de hazırlıklar tamamlanırken; toplantının güvenliği PKK tarafından sağlanacak.
MİT’İN BİLGİSİ DAHİLİNDE
Müzakere sürecinin aktif taraflarından alınan bilgilere göre, Kandil yapacağı açıklamanın hemen ardından Türkiye’deki tüm üst düzey yöneticileriyle irtibata geçerek, “Sınır dışına çekilme pozisyonu alın” emri verecek. Bu sırada Kandil de, MİT’in bilgisi dahilinde geri çekilmenin detaylı planlamasını yapacak. MİT’in de devrede olacağı döneme ilişkin iddialara göre “geri çekilmenin ne kadar sürede tamamlanacağı” da Kandil’in hazırlıklarını tamamlamasıyla birlikte netleşecek.
MGK YOĞUN GÜNDEMLE TOPLANIYOR
Milli Güvenlik Kurulu nisan ayı olağan toplantısı bugün yapılacak. Cumhurbaşkanı Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde bir araya gelecek devletin zirvesi, çözüm süreci gündeminde en belirleyici toplantılarından birini yapacak. Kandil'den geri çekilmeyle ilgili açıklama beklentisi toplantının önemini daha da artırıyor.
Çankaya Köşkü, çözüm sürecinde en önemli toplantılardan birine ev sahipliği yapacak.
İki ayda bir toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nun olağan toplantısı, zamanlama olarak Kandil'den gelecek açıklamayla örtüşebilir.
Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ile kuvvet komutanları ve bakanların katılacağı toplantıda, terör örgütünün geri çekilmesiyle ilgili konular ana gündemi oluşturacak.
İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında çekilme sırasında valilerin yetkilerinin ayrıntılandırıldığı yeni düzenleme hakkında da toplantıda bilgi verilmesi bekleniyor.
Milli Güvenlik Kurulu'nda gıda güvenliği ve biyoterör konularının da ele alınacağı öğrenildi.
Bu çerçevede, toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katılması ve bir sunum yapması gündemde.
Böylece bir Tarım Bakanı ilk kez MGK toplantısına katılmış olacak.
Milli Güvenlik Kurulu, hacker saldırılarının uluslararası ölçekte de artmasının ardından 2012 ekim ayı toplantısında siber terörü Gündemine almış, siber güvenlik ağının geliştirilmesini kararlaştırmıştı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA