• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK adım adım çözülüyor
18 Temmuz 2009 Cumartesi 07:59

PKK adım adım çözülüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt içi ve sınırötesi operasyonlarında ağır darbe yiyen PKK'dan kaçışlar giderek artıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt içi ve sınırötesi operasyonlarında ağır darbe yiyen, İran ve Suriye'nin terör örgütüne yönelik etkili mücadelesi sonucu büyük kayıplar veren terör örgütünde çözülme sürüyor.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK)'nın ''Etkin pişmanlık'' hükmünden faydalanarak teslim olan örgüt mensuplarının sayısı geçen yıla göre yüzde 75 artış oldu. Teslim olan örgüt mensuplarının işlemleri yaklaşık bir hafta sürerken, bu kişilerin büyük bölümü mahkemelerden serbest kalarak normal yaşamlarına döndükleri kaydedildi.

Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü kamplarından geçen hafta kaçarak teslim olan ve aralarında iki üst düzey sorumlunun da bulunduğu 8 örgüt mensubunun işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.

Kaçmayı başaran R.M. (31), R.T. (30), F.G. (29), M.Y. (25), E.A. (21), A.T. (19), Y.Ö. (18), B.O. (17) adındaki terör örgütü mensupları, Silopi Cumhuriyet Savcılığı'nda ilk ifadeleri alındıktan sonra Diyarbakır'a mahkemeye sevk edildi.

Örgütten kaçarak teslim olanların TCK'nın 221. maddesinde düzenlenen ''Etkin Pişmanlık Yasası''ndan yararlandırılarak, kısa sürede serbest kalabilecekleri kaydedildi. TCK'nın 221. maddesinde, ''örgüt üyesi, örgütün faaliyeti çerçevesinde her hangi bir suçun işlenmesine iştirak etmeksizin gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde hakkında ceza hükmolunamaz'' deniliyor.

Terör örgütünden kaçmayı başaranların ilk ifadelerinde, ''PKK içinde otorite boşluğu yaşandığını, Murat Karayılan'ın talimatıyla Fehman Hüseyin'in örgütün silahlı kanadının başından uzaklaştırılarak yerine Sofi Nurettin'in getirilmesinin kadrolar arasında bir süredir yaşanan 'Türkiyeli-Suriyeli' çatışmasını tırmandırdığını'' yönünde bilgi verdiği öğrenildi.

Örgüte yönelik Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ülkeleri, İran ve Suriye'de aralıksız sürdürülen operasyonların kadro ve finansman krizine neden olduğunu, kadrolarda moral çöküntüsü yaşandığı belirtilen ifadelerde, ''örgütte en küçük bir olayla suçlanan kişilerin 'ajan-işbirlikçi' iddialarıyla birlikte infaz edildiği, bunun da kamplarda bulunan örgüt mensuplarını rahatsız ettiği'' belirtildi. Terör örgütü kamplarındaki şartların giderek kötülüşmesinin Avrupa'ya gitmek isteyenlerin sayısını da artırdığına dikkat çeken örgüt mensupları, örgütün buna sıcak bakmaması sebebiyle kadrolarda ''firarı'' planlayanların çoğaldığını kaydettiler.

Bu arada, geçen ay terör örgütünden kaçarak Van'ın Başkale ilçesi kırsalında örgüte ait 2 bin TL ile adalete sığınan terör örgütü mensubu R.B'nin, örgütte bulunduğu süre içerisinde herhangi bir eyleme ve çatışmaya katılmadığının belirlenmesi üzerine ''Etkin pişmanlık'' hükümlerinden yararlandırılarak serbest bırakıldığı bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA