• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pişkinler!
22 Mart 2014 Cumartesi 10:19

Pişkinler!

Halkı isyana teşvik ederek Ukrayna'yı bölen ve Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin yolunu açan AB ve ABD, şimdi zararlarını Türkiye'ye ödetmeye çalışıyor.

Batı dünyası Ukrayna'da uğradığı hezimete Türkiye'yi de ortak etmeye çalışıyor. Avrupa Birligi (AB), Rusya'ya karşı aldığı yaptırım kararlarının birliğe aday ülkeler tarafından da uygulanmasını talep etti. Rusya ve Ukraynalı 21 yöneticinin mal varlıklarının dondurulmasını kararlaştıran AB, bu kişilere seyahat kısıtlaması da getirdi. AB, söz konusu yaptırımların Türkiye ve Sırbistan gibi birliğe aday ülkeler tarafından da uygulanmasını talep etti. Bu çerçevede aday ülkelere yapılan tebligatta, 21 kişinin isimleri bildirilerek, bu kişilerin mal varlıklarının tespit edilmesi, dondurulması ve Ukrayna hazinesine iadesi konusunda harekete geçilmesi istendi.

MOSKOVA'DAN MİSİLLEME

AB devlet başkanları toplantısı sonrasında bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Avrupa Birliği'nin AB'ye girişi yasaklanan ve Avrupa bankalarındaki banka hesaplarının dondurulması gereken Rus ve Ukraynalıların listesinin 33 kişiye kadar genişletilmesi kararı aldığını belirtti. Karşı atağa geçen Moskova da ABD'nin bazı Ruslara yönelik yaptırımları üzerine dokuz ABD vatandaşının ülkeye girişini yasakladı ve mal varlıklarını dondurdu. Rusya'nın yaptırım uygulayacağı kişiler arasında ABD Başkanı Obama'nın Danışmanları ile ABD Kongre üyesi senatörler bulunuyor.

Adı resmen değişti

Rusya tarafından ilhak edilen Kırım'ın ismi de resmi olarak değiştirildi. Kırım yeni ismi 'Kırım Cumhuriyeti Devlet Konseyi' oldu. Kırım Meclisi, 16 Aralık'ta yapılan referandumdan sonra adını değiştirme kararı almış, önceki gün parlamentonun isim levhaları sökülmüştü.

Yaptırımlarla dalga geçti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD yaptırıma maruz kalan Bank Rossiya bankasında hesap açacağını söyledi. Putin, 'Anladığım kadarıyla bu orta ölçekli bir banka. Şahsen bu bankada bir hesabım yok, ancak Pazartesi günü mutlaka hesap açtıracağım' dedi.

Kırım Savcısı Japonların yıldızı oldu

Kırım Cumhuriyeti Savcısı Natalya Poklonskaya Japon internet kullanıcıları arasında ün saldı. Akmescit'teki konuşması YouTube'dan kısa sürede 250 bin kişi tarafından seyredilen 33 yaşındaki savcının bu popülerliği kazanmasının nedeni, onun Anime karakterine çok benzemesinden kaynaklanıyor.

Donetskliler de referandum istiyor

Ukrayna'ya bağlı Özerk Kırım Cumhuriyeti'nin Rusya'ya bağlanmasının ardından ülkenin doğusundaki Donetsk şehrindeki Rusya yanlısı gruplar da referandum için imza toplamaya başladı. Etnik Rus nüfusun yoğun olduğu Donetsk şehri ikiye bölünmüş durumda. Kırım'da olduğu gibi referandum isteyen Ruslar hemen hemen her gün miting düzenleyerek halkı ikna etmeye çalışıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA