• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Piri Reisin bilimsel araştırma yaptığı açıklandı
23 Mart 2012 Cuma 17:02

Piri Reis'in bilimsel araştırma yaptığı açıklandı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Piri Reis gemesinin Ege'de bilimsel araştırma yaptığını, petrol/doğalgaz aramadığını bildirdi.
 
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Piri Reis gemesinin Ege'de bilimsel araştırma yaptığını, petrol/doğalgaz aramadığını bildirdi.
Konuyla ilgili bir soruya cevap veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İzmir 9 Eylül Üniversitesi'nden aldıkları bilgilere göre, Piri Reis gemisinin Ege'nin uluslararası sularında ve Türk karasularında 29 Mart 2012 tarihine kadar devam edecek bir bilimsel araştırma yaptığını belirtti. Sözcü, "TÜBİTAK tarafından desteklenen bu akademik araştırma geçtiğimiz yıl planlanmış ve UNESCO'ya bağlı Uluslararası Oşinografi Komisyonu'na da deklare edilmiştir. Biyolojik ve oşinografik nitelikteki bu araştırmanın petrol/doğalgaz aranmasıyla bir alakası yoktur." dedi.
Ege'de kıta sahanlığının henüz sınırlandırılmadığı için iki ülke arasındaki 1976 Bern Mutabakatı uyarınca karasularının ötesinde petrol ve doğalgaz aranmaması konusundaki moratoryumun devam ettiğini hatırlatan Dışişleri Sözcüsü, "Buna mukabil, bu moratoryumun kapsamına girmeyen akademik deniz araştırmaları her iki ülke tarafından da Ege'nin uluslararası sularında serbestçe icra edilmektedir. Tarafların bu akademik araştırmalar için birbirlerinden önceden resmi kanallardan izin almaları söz konusu değildir. Diğer taraftan, 9 Eylül Üniversitesi bu araştırmaları Yunan üniversiteleri ile müştereken yapmayı ve ortak bilimsel projeler gerçekleştirmeyi de arzu etmektedir. Bakanlığımız bu olumlu ve yapıcı yaklaşımı desteklemektedir." açıklamasını yaptı.
 
Tüm Ege'nin Yunan kıta sahanlığı olduğu görüşünü kabul etmediklerine dikkat çeken Dışişleri Sözcüsü, "Bu iddia uluslararası hukuka da uygun değildir. Kıta sahanlığının sınırlandırılması dahil tüm Ege sorunlarının adil ve kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulması ve mevcut diyalog kanallarının bu amaçla muhafaza edilmesi konusundaki görüşlerimizde bir değişiklik yoktur." ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA