• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Peygamberler yol göstericidir
02 Mayıs 2015 Cumartesi 10:23

Peygamberler yol göstericidir

YUSUF KARAKAŞ / YENİ HABER

‘Medeniyetimizde Peygamber Sevgisi’ konferansına katılan Doç. Dr. Mehmet Fatih Şeker, insanları doğru yola ve Allaha götürecek yol haritası ‘Peygamberlerdir’ dedi.

Yerli Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Medeniyetimizde Peygamber Sevgisi’ adlı konferansa İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.dr Mehmet Fatih Şeker katıldı. Söz konusu Peygamberimiz olunca herkesin edebini takınması gerektiğinin altını çizen Şeker,’’ Herkes bilir ki milletin tarihi ne kadar uzun olursa olsun belli başlı bir kaç önemli şeyin devamına bağlıdır. Peygamberin esası İslamiyet’in esasıdır. Umumiyetten sonra yani Allah’ın varlığından sonra  daha büyük bir mertebe yoktur. Bununla beraber şunu söylemek gerekir. İnsanları  Allah’a götürecek yol haritasıdır Peygamberler. Yani bütün kainatın pusulası onlardır’’ şeklinde konuştu.

TÜRKÇE YUNUS İLE BİRLİKTE KEMALE ERMİŞTİR

Konuşmalarımda Yunus Emre’ye  çok yer veririm, ondan alıntılar yaparım diyen Mehmet Fatih Şeker, Yunus Emre’nin edebiyatımızda önemli bir yeri olduğunu ve Türkçenin en etkin kelimelerini kullandığını söyledi. Anadolu’nun din sahasında yetiştirdiği dehanın en tipik siması Yunus Emredir diyen Mehmet Fatih Şeker, ’’Şimdi derler ki bütün Türk edebiyatını terazinin bir kefesine Dede Korkut’u diğer kefesine koysanız Dede Korkut ağır basar. Bunu rahatlıkla Yunus Emre için de söyleyebiliriz. 700 yıl öncesinden seslenmesine rağmen Yunus’un hala aramızda yaşıyor olmasının sırrı nedir ? Osmanlılara göre şudur; Türkçe Yunus ile Kemale ermiştir. Bizim Yunus şiirlerini yazarken Türkçenin en etkin kelimelerini kullanmış ve ayet ve hadislerin Türk diline en yakın olanını kullanmıştır. Yunus beyitleri veya mısraları Türkçenin her zaman en taze çiçekleridir. Sadece aklı ile değil bütün varlığa ile insanlığa yaklaştı. Ne varlığa sevinirim ne yokluğa yetinirim aşkın ile alınırım bana seni gerek seni’’ diyerek Yunus Emre’nin iyi bir şekilde okunması gerektiğini belirtti.

8-1-2.jpg

ALLAH’IN VARLIĞINA KANIT ARAYANLAR KÖRDÜR

Seyrül müntemin herkesin yazabilirim zannettiği ama kalemi eline aldığı zaman hiçte öyle olmadığını görmektir diyerek yazmanın son derece meşakkatli bir iş olduğunu söyleyen Mehmet Fatih Şeker, ’’Her zaman adına konuşan bir adamdır. Dağlar ile taşlar ile çağlar Mevlam seni veya bir cümle ile söylemek olursa yunus kemale ermiş Türkçe ile dünya görüşümüzü anlatıyor. Yunusa göre hak dünyayı peygamber dostluğuna göre yaratmıştır’’ dedi. Peygamberin varlığı, vücudu hakkın varlığıdır diyen Şeker, peygamberin yüzünü görmek Cenab-ı hakka şehadet etmek olduğunu söyledi. Hak yüzü insan yüzünden görünür diyen Şeker, ’’Eskiden Anadolu’da Muhammediye okunduğu zaman insanlar hatim cemiyetleri yapardı. Kızların çeyizine konulan en değerli şeylerden birisi de yazıcı Muhammed zadenin Muhammediye eseriydi. Bu eserden 5-10 mısra bilmeyen kıza evlilik ruhsatı verilmezmiş. Bizim insanımız Yunus’unda belirttiği gibi her yerde Peygamber efendimizi görür. Hala memleketimizde çocuklara en çok verilen isim Ahmet, Mehmet,  Mustafa, Ayşe, Fatıma veya Gül ile başlaması neyi gösteriyor. İnsanlarımızın Peygamber efendimizi görmek istemesi ile alakalıdır. Çünkü ona hürmet hakka hürmettir’’ dedi. Alaaddin Keykubat’ın vahdet-i vücuda inanmayan Müslüman değildir sözünü hatırlatan Şeker, ’’Allah’ın varlığına bugün delil arayanlar kördür. Konya’da Mevlana’nın vadisinde ne diyor Mevlana, Peygamber efendimiz ete kemiğe büründü ve konuştu. İşte hala Allah’ın varlığına kanıt arayanlar dönüp bakmalıdır. Vahdet-i vücudu en iyi tanımlayanlardan birisi de Hz. Mevlana’dır’’ şeklinde konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA