• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Peygamber açıklamasına ihraç
03 Şubat 2010 Çarşamba 14:24

Peygamber açıklamasına ihraç

Başbakan Erdoğan, kendisine peygamber dediği için Mecliste kavgaya neden olan AK Parti eski Aydın İl Başkanı İsmail Eserin görevden alınması talimatını verdiğini açıkladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdiği bir konferans sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan 'Peygamber gibi insan' sözlerini değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da, Uluslar arası Stratejik Araştırmalar Kurumunda, “Değişen Dengeler ve Türkiye'nin Artan Önemi” konulu konferans verdi.

Konuşmasının sonunda soruları yanıtlayan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’ın GATA’ya alınmamasıyla ilgili eleştirilerde bulundu. Eşiyle birlikte 3 yıldır bu konuyu gündeme taşımadığını belirten Erdoğan, ‘Söyleyecek daha çok şey var. Ama ülkem bunları kaldırmaz. Bazı şeyleri söylemek zaman istiyor’ iddiasında bulundu. Erdoğan şunları söyledi:

Türkiye’de muhalefet bu yaklaşımları benimsiyorsa, bunlara bulaşmış olanlara avukatlık yapan siyaset varsa, bu düşündürücüdür. Dün akşam yaşanan olayın farklı bir boyutu var. Bazı şeylerde dürüstlüğün gereğinden bahsediyoruz. Ben eşimin yaşadığı bir olaydan bahsettim.

Ben ve eşim 3 yıldır bu olayı gündeme taşımadık. Ben ülkemde gerilim istemiyorum. Sadece bu değil bir çok şey yaşadık. Ama bunları gereken yerlerle paylaştım.

Yaşadıklarımı anlatırsam olmaz çünkü ülkem henüz kaldırmaz. Gerekirse belki siyaseti bıraktıktan sonra yaşadıklarımı kaleme almak suretiyle paylaşırım.

Çok önemli bir sanatçı hasta yatağında. Eşim eşinin arıyor. Sonra “Sizinle dışarıda görüşelim” diye bir cevap geliyor. Bunu neyle izah edeceksiniz. Hangi özgürlük çerçevesinde bunu tanımlayacaksınız. Benim vergisini, parasını vermek suretiyle oluşturmuş olduğumuz bir kurumda başbakanın eşini engelleyemeye çalışıyorsunuz.

Bunu engelleyebilir miydik engellerdik ama eşimin gözyaşlarını gördük. Peygamber gibi insan denmiş. Bu cehaletten olmuş olabilir. Bir insan bu ifadeyi kullanmış olabilir. Eğer sen de inançlıysan bunu kabul edemezsin.

Çünkü peygamberlik zinciri kapanmıştır. Tayyip Erdoğan için bunu söyleyemezsin. Bana bu yakıştırmayı yapan karşısında arkadaşım gerekeni söyledi. Arkadaşlarıma gerekli talimatı verdim ya istifasını alın ya da ihraç edin. Bunun üzerinden rant devşirmeye çalışan basit bir siyasi anlayış.

"Din ibaresi kaldırılabilir"

Erdoğan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), kimlik kartlarında “din” ibaresinin yer almasını insan hakları ihlali olarak değerlendirmesiyle ilgili soruyu "Nüfus cüzdanlarındaki 'din' hanesi kaldırılabilir" şeklinde yanıtladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA