• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Petrolde by-pass hamlesi
14 Ocak 2014 Salı 08:27

Petrolde by-pass hamlesi

Kuzey Irak'la petrol anlaşması yapan Türkiye'yi 17 Aralık operasyonunda Halkbank üzerinden köşeye sıkıştırmaya çalışan lobiler, enerji hatlarını yeniden şekillendirmek için düğmeye bastı.

Irak Milli Petrol şirketi SOMO'nun Irak petrollerini dünya pazarları ile buluşturacak projelerinde revizyon hazırlıkları başlattığı belirtiliyor. Uzun vadede Türkiye üzerinden yapılması planlanan 5 boru hattının yönü değiştiriliyor. SOMO'nun yeni boru hatları ise İsrail ve geçtiğimiz hafta Washington yönetiminin övgüler dizdiği Suriye'den geçecek. Böylece ABD'nin 2010'da terk ettiği Irak'a geri dönüş hazırlıklarının altında yatan neden de ortaya çıkmış oldu. Irak boru hatları ile ilgili hareketliliğin Cenevre 2 toplantısı sonrasında gündeme geleceği kaydedildi.

BASKI VAR

İsrail ve ABD'deki lobiler, bölgedeki enerji çıkarlarının zarar görmemesi ve mevzi kaybetmemek için alternatif yollar denemeye başladı. Bu amaçla, petrol ve doğalgaz nakil hatları konusunda dışarıdaki lobi faaliyetleri olağanca hızıyla sürüyor. 2006'dan bu yana petrol sevkiyat hatlarını Türkiye üzerinden kurgulayan Irak Milli Petrol Şirketi SOMO'nun İsrail ve ABD'li lobilerin baskıları sonucunda projelerinde revizyon başlattığı kaydedildi.

TEKSAS TOPLANTISI

Geçtiğimiz Kasım ayında Teksas'ta 4 enerji devinin temsilcileri ile bir araya gelen SOMO yetkilileri, Irak petrollerinin geleceğini masaya yatırdı. Bağdat'a döner dönmez danışmanlık gruplarının revize edilmiş planlarını masalarında bulan SOMO yetkililerinin Irak Başbakan'ı Nuri El Maliki'den gelecek olura göre hareket edeceği kaydedildi. Yeni boru hatlarının güzergahı konusunda Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani'nin projeye sıcak baktığı öğrenildi.

YENİ YOL HARİTASI NASIL

Edinilen bilgiye göre SOMO, 2006'da ikisi İngiliz biri Birleşik Arap Emirlikleri'nden olmak üzere 3 danışmanlık şirketine hazırlattığı boru hatları projelerini askıya alacak. Eski projeye göre Türkiye üzerinden 4 boru hattı geçirmek isteyen SOMO, şimdi 3'ü Suriye'den 2'si İsrail'den olmak üzere 5 boru hattı için projelerini revize ediyor.

Fizibilitelere göre bölgesel siyasi denklemler gereği ilk olarak projenin Suriye ayağı hayata geçirilecek. Buna göre, liman kapasite durumu dikkate alınarak Suriye'nin Akdeniz sahilindeki Tripoli ve Banyas limanları kullanılacak. Ardından 2019 yılı itibari ile İsrail'in Hayfa hattı kullanıma açılacak.

B planı da deşifre oldu

İçeride hükümeti yıpratma operasyonlarını B Planı olarak değerlendiren bölgesel uzmanlar, uluslararası güçlerin bölgesel Kürt kartını oynayabileceğine dikkat çekiyor. Terör örgütü PKK'yı bu anlamda son 7 aydan bu yana psikolojik ve siyasi olarak baskı altında tutulduğunu ifade eden uzmanlar lobilerin deşifre olmasının Türkiye'nin barış sürecinin önünü açtığını belirtiyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Altunyaldız: "Şehitlerimizin ruhu şad olsun"
  • Usta: "Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz"
  • Konuk: "Çanakkale ruhu hep diri olacak"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA